skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

تاکید مجدد معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری بر مجاز بودن فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو

۱۶ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

پلتفرم توزیع دارو

معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری بار دیگر بر قانونی بودن فعالیت‌ پلتفرم‌های توزیع دارو تاکید و ادعای غیرقانونی بودن فعالیت آنان از سوی معاونت غذا و دارو را رد کرد.

به گزارش پیوست، معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری در نامه‌‌ای به رئیس مرکز بهبود محیط کسب‌وکار بر نظر پیشین خود مبنی بر قانونی بودن فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو تاکید کرد. معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و همچنین سازمان غذا و دارو طی نامه‌‌ها و درخواست‌هایی جداگانه خواستار شفاف‌سازی و رفع ابهام از مصوبات مربوط به فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو شده بودند، حال این معاونت تاکید کرده است که ممانعتی طبق مصوبات موجود در فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو وجود ندارد.

پس از صدور مصوبه‌ای از سوی هیات مقررات‌زدایی مبنی بر قانونی بودن فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو، سازمان غذا و دارو به این مصوبه اعتراض کرد و مدعی شد معاون اول ریاست‌جمهوری این مصوبه را ابطال کرده است هرچند در مصاحبه‌ای دیگر معاون اول ریاست‌جمهوری هیچ اشاره‌ای به ابطال این مصوبه نکرد و بر فعالیت سکوهای اینترنتی تاکید کرد.

سازمان غذا و دارو در نامه خود به معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری قید کرده بود عبارت «توزیع دارو» در مصوبات صرفاً مربوط به تامین دارو حدفاصل تامین‌کننده تا داروخانه است اما معاونت حقوقی عنوان کرده است: «هرچند واژه «توزیع» در قوانین و مقررات متعدد در معانی مختلفی به کار رفته‌ است لیکن با عنایت به اطلاق واژه توزیع و نبود قرینه‌ای جهت محدود کردن قلمرو آن در مصوبه از یک سو و سیاست و خط مشی دولت در استفاده از سازوکارهای هوشمند از سوی دیگر و همچنین کارکرد سکوی اینترنتی یا پلتفرم که رأساً مبادرت به توزیع یا عرضه یا فروش کالا نمی‌کند بلکه امکان این امور را برای اشخاص واجد صلاحیت دیگر فراهم می‌کند … لذا برداشت آن دستگاه (هیات مقررات زدایی) از مصوبه دولت مبنی بر دلالت واژه توزیع بر امکان توزیع دارو توسط داروخانه‌های دارای مجوز معتبر از طریق سکوها به مصرف‌کننده نهایی (B2C) مورد تایید است.»

در ماده ۸ آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین که دی‌ماه ۱۴۰۰ ابلاغ شده بود، وزارت بهداشت با همکاری وزارت ارتباطات موظف شده بود ظرف دو ماه برنامه هوشمندسازی زنجیره تامین خدمات و فراورده‌های سلامت‌محور را با محوریت اجزای نظام تنظیم‌گری-کاروری (رگولاتوری- اپراتوری) تصویب کند.

همچنین در تبصره این بند دستورالعمل، از وزارت بهداشت خواسته شده بود زمینه عملیاتی شدن توزیع دارو از طریق سکو یا پلتفرم‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی را با رعایت اصل رقابت و جلوگیری از انحصار عملیاتی کند. پس از اجرایی نشدن این بند از مصوبه طی دو سال معاونت حقوقی ریاست جمهوری در تیرماه گذشته دوباره بر فعالیت پلتفرم‌های سلامت تاکید کرد و نامه معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری موجب شد تا مرکز توسعه تجارت الکترونیکی زیرساخت احراز هویت لازم برای فعالیت پلتفرم‌های سلامت را ایجاد کند اما تمامی این اقدامات موجب شد سازمان غذا و دارو بر مواضع قبلی خود تاکید و اعلام کند عبارت «توزیع» بر توزیع دارو از تولیدکننده دارو تا داروخانه اشاره می‌کند، حال معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری به عنوان نهاد تفسیرکننده مصوبات دولت و برطرف‌کننده اختلاف میان دستگاه‌های اجرایی تاکید کرده واژه توزیع دارو در مصوبات دولت به صورت عام استفاده شده است.

نظر معاونت حقوقی در خصوص فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو
https://pvst.ir/g3e

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو