skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۶ مهر ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۶ مهر ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

خرده‌فروشی آنلاین و تجارت الکترونیکی در ایران پس از آنکه در دوران کرونا با اوج همراه بود، چند سالی است که رشد چندانی را تجربه نکرده است. سهم اندک از اقتصاد ایران و بررسی وضعیت شرکت‌های فعال در این زمینه موضوع تیتر یک شماره ۱۱۶ پیوست است که با تیتر «باشگاه ۴ درصدی‌ها» روی جلد قرار گرفته است.

در پرونده مرتبط با این تیتر، گفت‌وگوهایی با قائم مقام مدیرعامل دیجی‌کالا، مدیران عامل هلدینگ اسنپ سوپرمارکت اسنپ آمده و همچنین گزارش‌هایی در زمینه تجارت الکترونیکی، تجارت اجتماعی و خرده‌فروشی آنلاین نوشته شده است.

در فرم گزارش ماه، به سهم استان‌های مختلف از سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها و پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس درباره جایگاه ساترا پرداخته شده و در بخش ناداستان گفت‌وگو با پوریا عالمی به همراه معرفی استارت‌آپ میاره و شرکت تماشاخونه آمده است.

بخش خدمت و تجارت در ابتدا به درگاه ملی مجوزها و عملکرد آن توجه نشان داده و در ادامه بررسی جایگاه نئوبانک‌ها، امنیت سایبری در ایران و تحول دیجیتال مورد بررسی قرار گرفته است.

در بخش رمز ارز تبلیغات صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران، قانون تعادل در بیت‌کوین و معرفی بلاک‌چین شرکت نفتی شِل گنجانده شده است.

در فرم حقوق فناوری، ابتدا جایگاه کاربر و شهروند در دنیای دیجیتالی شده را بررسی کرده و سپس به قیمت‌گذاری اینترنت از منظر حقوقی پرداخته و در نهایت بخش آخر سلسله مطالب درباره مهندسی معکوس نرم‌افزارها آمده است.

فرم جهان نیز پرونده خود را به موضوع «مهاجرت نیروی کار فناوری» در کشورهای مختلف دنیا اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۶ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۶ ماهنامه پیوست

۵ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۵ شهریور ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۵ شهریور ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

مالیات الکترونیکی و ثبت صورت‌حساب شرکت‌های بزرگ و کوچک در سامانه سازمان امروز مالیاتی، موضوع تیتر یک شماره ۱۱۵ پیوست است که با توجه به نزدیکی و مهر ماه و پایان مهلت اتصال به این سامانه، از اهمیت زمانی هم برخوردار است. تیتر «داده‌های مالیاتی روی خط» برای پرونده مرتبط با این تیتر انتخاب شده است.

در این پرونده، گفت‌وگو با مدیرعامل یکی از شرکت‌های معتمد مالیاتی به همراه اظهار نظرهایی از سمت شرکت‌های نرم‌افزاری و گزارش‌های مختلفی درباره ابعاد این موضوع آماده است.

در فرم گزارش ماه، به مناسبت پایان دو سال وزارت عیسی زارع‌پور، مروری بر دستاوردها و تحقق وعده‌های او در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشته‌ایم و همچنین گزارش‌های دیگری درباره تغییر گفت‌وگو در دوره شبکه‌های اجتماعی و افزایش اختیارات مرکز ملی فضای مجازی در برنامه هفتم توسعه آمده است.

در بخش ناداستان گفت‌وگو با کتایون سپهری به همراه معرفی استارت‌آپ دکتر دکتر و شرکت مقداد آی‌تی آمده است.

بخش خدمت و تجارت نگاهی دارد به وضعیت پرداخت‌یاری‌ها و موضوع حساسیت‌برانگیز تجمیع وجوه و پس از آن گفت‌وگو با شرکت کاشف در زمینه امنیت بانکداری الکترونیکی، گفت‌وگو با معاون مرکز فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش و مقاله‌ای در زمینه انقلاب صنعتی چهارم آمده است.

در بخش رمز ارز نیز گزارش‌هایی درباره مشکلات حوزه تبادل رمز ارز در ایران، داده‌ها از منظر بلاک‌چین و معرفی بلاک‌چین زمینس آمده است.

در فرم حقوق فناوری، ابتدا به برخورد با برخی کسب‌وکارهای فضای مجازی در مرداد ماه امسال از منظر حقوقی توجه شده و پس از آن مزایا و معایب مهندسی معکوس نرم‌افزار بررسی شده است. در نهایت نیز به استفاده از ایموجی‌ها در روابط کاری از منظر حقوقی نگاه شده است.

فرم جهان نیز پرونده خود را به موضوع «فرهنگ طرد» و برخورد با افراد عادی و مشهور در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۵ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۵ ماهنامه پیوست

۴ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۴ مرداد ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۴ مرداد ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

خدمات ابری در ایران و شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند. در همین حال حاشیه‌هایی برای فعالیت برخی از آنها ایجاد شده که هرچند آینده این شاخه از صنعت را تحت تاثیر قرار نداده؛ اما رشد آن را کند کرده است.

پرونده ویژه شماره ۱۱۴ (مرداد ۱۴۰۲) پیوست با تیتر «ابرها در بند سیاست» به موضوع خدمات ابری در ایران پرداخته است. در این پرونده، گفت‌وگوهایی با مدیرعامل شرکت‌های ابر آروان، ابر آسیاتک و ابردارک انجام شده و در گزارش‌هایی هم به خدمات ابری در ایران پرداخته شده و هم مشکلات و حاشیه‌‌های آن بررسی شده است.

در فرم گزارش ماه، دور جدید تلاش‌ها برای تولید گوشی تلفن همراه در داخل و نگرانی مرکز پژوهش‌های مجلس از رشد منفی سرمایه‌گذاری در صنعت ICT به صورت جداگانه بررسی شده‌اند.

در بخش ناداستان گفت‌وگویی با امیرحسین سعیدی نائینی، اولین رئیس نصر کشور و انجام شده و پس از آن استارت‌آپ ازکی و شرکت ترنج معرفی شده‌اند.

بخش خدمت و تجارت ابتدا سرنوشت ۲۳ پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیکی را بررسی کرده و پس از آن مشکلات رشد چک دیجیتالی، داده‌ستانی از استارت‌آپ‌ها در برنامه هفتم توسعه، الزام های توسعه نوآوری در اقتصاد دیجیتالی، ضرورت توسعه بخش B2B در اقتصاد دیجیتالی ایران و شکوفایی اکوسیستم بانکداری باز را دستمایه گزارش‌های متنوع کرده است.

بخش رمز ارز ابتدا کلاهبرداری در صنعت رمز ارز را مورد توجه قرار داده و پس از آن فرهنگ دونیت کردن در بیت‌کوین و در نهایت نقش بلاک‌چین در توسعه شرکت نفتی آرامکو عربستان بررسی شده است.

در فرم حقوق فناوری، مقررات‌گذاری برای VODها در اروپا، نظام مجوزدهی و نظارت و مهندسی معکوس نرم‌افزار مورد توجه قرار گرفته است.

و در نهایت فرم جهان پرونده خود را به موضوع No Code Revolution (انقلاب بدون کد) در توسعه نرم‌افزارها اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۴ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۴ ماهنامه پیوست

۹ مرداد ۱۴۰۲

مدت اپیزود: ۸:۴۴

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۳ تیر ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۳ تیر ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

ظهور شبکه نمایش خانگی و تولیدکنندگان این عرصه در سال‌های اخیر با حواشی بسیاری همراه بوده است. حاشیه‌هایی که بخش عمده آنها به رابطه پلتفرم‌ها با نهادهای تنظیم‌گر باز می‌گردد. بررسی این فضای پر گردوغبار، موضوع پرونده یک پیوست شماره ۱۱۳ (تیر ۱۴۰۲) است که با تیتر «آشوب» منتشر شده است.

در این پرونده، گفت‌وگوهایی با قائم مقام ساترا و مدیران عامل پلتفرم‌های فیلیمو، فیلم‌نت، تماشاخونه و هاشور به همراه گزارش‌هایی درباره وضعیت شبکه نمایش خانگی در ایران و جهان آمده است.

در فرم گزارش ماه، گزارش‌هایی درباره سوددهی استارت‌آپ‌ها، موضع مجلس درخصوص ریال دیجیتالی، هوش مصنوعی و کمبود IP‌ در اینترنت اشیا آمده است.

در بخش ناداستان ابتدا با شایان شلیله یکی از فعالان حوزه ICT گفت‌وگو شده و پس از آن شرکت فناوری اطلاعات خوارزمی و استارت‌آپ روستاتیش معرفی شده‌اند.

در بخش خدمت و تجارت گزارش‌هایی درباره دولت الکترونیکی در برنامه هفتم توسعه، سامانه جامع تجارت و سوئیچ آمیتیس به همراه گفت‌وگو با یک اقتصاددان درباره BNPL آمده است.

بخش رمز ارز ابتدا وضعیت کیف پول‌های صرافی‌های رمزارزی داخلی را بررسی کرده و پس از آن مقایسه‌ای دارد میان سوددهی بیت‌کوین و شت‌کوین‌ها و سرانجام نقش بلاک‌چین در شرکت بوئینگ را واکاوری کرده است.

فرم حقوق فناوری با مطالبی درباره چرایی بدون قانون ماندن ساترا آغاز می‌شود و در ادامه به موضوعات اینترنت طبقاتی و خلاءهای قانونی در قراردادهای نرم‌افزاری می‌پردازد.

و در نهایت فرم جهان پرونده خود را به موضوع فناوری اقلیمی اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۳ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۳ ماهنامه پیوست

۳ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۲ خرداد ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۲ خرداد ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

قیمت اینترنت در ایران همواره محل مناقشه بوده است. در حالی که میزان افزایش آن در سال‌های گذشته، هیچ تناسبی با دیگر سرویس‌ها و کالاها نداشته است. پیوست در شماره ۱۱۲ (خرداد ۱۴۰۲) این موضوع را از زاویه دیگری بررسی کرده است. در پرونده این شماره که با تیتر «گران تمام می‌شود»‌ روی جلد آمده، علاوه بر مصاحبه‌هایی با مدیرعامل شرکت مخابرات ایران و مدیرعامل سابق رایتل و یادداشت‌هایی از چند فعال این حوزه، قیمت اینترنت را در ۱۱ کشور با حداقل حقوق مقایسه کرده‌ایم و جایگاه این کشورها در سایت اسپیدتست را هم آورده‌ایم. همچنین در گزارش‌هایی به این موضوع پرداخته شده که گرچه اینترنت در ایران، گران محسوب نمی‌شود اما با توجه به شرایط موجود «گران تمام می‌شود».

در فرم گزارش ماه، گزارش‌هایی درباره جدال تاکسی‌های اینترنتی، پیام‌رسان‌های داخلی و صورت‌حساب الکترونیکی آمده است.

در بخش ناداستان، با رویا ده‌بسته یکی از مدیران امنیت فضای مجازی گفت‌وگو کرده‌ایم و سپس استارت‌آپ بیمه‌دات‌کام و شرکت کارنامه معرفی شده‌اند.

در بخش خدمت و تجارت گزارش‌هایی درباره امضای الکترونیکی، تحول دیجیتال در نظام سلامت و کیف پول الکترونیکی آمده است. همچنین متن گفت‌وگو با رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و مدیرعامل هدلینگ تفتا را می‌توانید در این بخش بخوانید.

بخش رمز ارز نگاهی دارد به وضعیت صرافی‌های رمز ارزی در ایران و همچنین تاثیر بلاک‌چین بر عملکرد مک‌دونالد را بررسی کرده است. در این فرم اثر جایگزینی دیگر رمزارزها به جای بیت‌کوین هم مورد توجه قرار گرفته است.

در فرم حقوق فناوری دو مطلب مجزا به هوش مصنوعی و ChatGPT اختصاص یافته و در انتها خلاء‌های قانونی در مالکیت نرم‌افزار بررسی شده است.

پرونده پیوست جهان نیز به موضوع «خودِ کَمّی‌شده» پرداخته است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۲ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۲ ماهنامه پیوست

۶ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

وضعیت شرکت‌های پرداخت الکترونیکی یا همان PSPها کم‌کم به نقطه بحرانی رسیده است. شاید اگر پشتوانه بانک‌ها نبود این وضعیت زودتر هم به وجود می‌آمد. بررسی شرایط شرکت‌های پرداخت الکترونیکی و به صورت کلی، اکوسیستم پرداخت کشور، دستمایه تیتر یک و پرونده شماره ۱۱۱ ماهنامه پیوست شده که تیتر «POS عالی، جیب خالی» در ابتدای آن نشسته است.

در پرونده مرتبط با تیتر یک، جدا از گزارش‌های کارشناسی، میزگردی با حضور مدیران عامل ۴ شرکت پرداخت الکترونیکی به همراه یک اینفوگرافیک درباره اکوسیستم پرداخت الکترونیکی کشور آمده است.

در فرم گزارش ماه، در دو گزارش جداگانه، موضوع توسعه 5G و فیبرنوری مورد توجه قرار گرفته و همچنین به لایحه ارتقای امنیت زنان از منظر فناوری اطلاعات پرداخته شده است.

در بخش ناداستان، پای صحبت‌های علی‌اصغر هنرمند، موسس سایت نارنجی نشسته‌ایم و پس از آن استارت‌آپ فب‌فکتوری و شرکت ایسام معرفی شده‌اند.

در بخش خدمت و تجارت گزارش‌هایی درباره اینماد، سامانه ستاد، امنیت در دولت الکترونیکی و اعتبارسنجی به همراه گفت‌وگو با رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت آمده است.

بخش رمز ارز با گزارشی درباره ریال دیجیتال آغاز شده و در ادامه به آینده تراکنش‌های بیت‌کوین و نقش بلاک‌چین در شرکت J.P.Morgan پرداخته است.

حقوق فناوری، ابتدا به جلسه حضور مدیرعامل تیک‌تاک در مجلسه آمریکا از منظر حقوقی پرداخت و پس از آن نگاهی دارد به تبعتات حقوقی لایک زدن در شبکه‌های اجتماعی و در نهایت حق و مسئولیت را در موضوع کپی‌رایت نرم‌افزار بررسی کرده است.

پیوست جهان نیز علاوه بر گزارش‌هایی در حوزه راهبردی، پرونده‌ای با موضوع نیروی کار فناوری دارد.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۱ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۱ ماهنامه پیوست

۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۰ اسفند ۱۴۰۱

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۰ اسفند ۱۴۰۱

با صدای: میثم قاسمی

ماهنامه پیوست در اسفند ۱۴۰۱ به ۱۰ سالگی رسید. شماره ۱۱۰ پیوست به همین مناسبت به صورت رایگان منتشر شده است.

شماره ۱۱۰ پیوست با تیتر «سال بقا» چشم‌انداز ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۴۰۲ را با حضور کارشناسان، مدیران و فعالان این صنعت بررسی کرده است. در این شماره میزگردی با حضور مدیران عامل هلدینگ فناپ، رایتل، آسیاتک و یکتانت منتشر شده است. همچنین یادداشت‌های متعددی از فعالان صنعت ICT در پرونده این شماره گنجانده شده است.

در فرم گزارش ماه، میزان تحقق بسته حمایتی از کسب‌وکارهای اینترنتی و گفت‌وگویی با غلامرضا نوری قزلجه نماینده مجلس قرار دارد.

در بخش خدمت و تجارت دو گفت‌وگو با مدیرعامل شاپرک و مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی به همراه گزارش‌هایی درباره کالابرگ الکترونیکی و زنجیره تامین مالی آمده است. در فرم رمزارز، ابتدا خدمات صرافی‌های رمز ارزی ایرانی مقایسه شده و پس از آن تاثیر بلاکچین در فعالیت‌های شرکت نایک بررسی شده است.

در بخش حقوق فناوری، چهره حقوقی سال ۱۴۰۱ معرفی شده و پس از آن مقالاتی در زمینه حکمرانی داده، رگولاتوری بلاکچین در ژاپن و هم‌افزایی تیم‌های فنی و حقوق در قرارداده‌های نرم‌افزاری آمده است. پیوست جهان نیز پرونده خود را به موضوع انتشار اطلاعات نادرست در فضای مجازی اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۰ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۰ ماهنامه پیوست

۷ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۰۹ بهمن ۱۴۰۱

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۰۹ بهمن ۱۴۰۱

با صدای: میثم قاسمی

اکوسیستم استارت‌آپی ایران در سال اخیر بیش از هر زمان دیگری در طول عمر کوتاه خود تحت فشار قرار گرفته است. این فشارها در نیمه دوم امسال با اختلال شدید اینترنت به اوج خود رسیده؛ اما به همین‌جا محدود نمی‌شود. ماهنامه پیوست در شماره ۱۰۹ خود نگاهی دارد به وضعیت کسب‌وکارهایی که در صنعت ICT یا وابسته به آن هستند.

در پرونده‌ای که با تیتر «پایان اکوسیستم» آغاز می‌شود، ابتدا شکل‌گیری این زیست‌بوم و افراد تاثیرگذار آن مرور شده‌اند و در ادامه وضعیت اقتصادی کشور و سرمایه‌گذاری در حوزه استارت‌آپ‌ها و همچنین مهاجرت نیروی انسانی دستمایه گزارش‌ها و یادداشت‌های مختلف شده است. در این پرونده گفت‌وگوهایی با معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیر صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران انجام شده است.

در فرم گزارش ماه، وضعیت این روزهای اینترنت کشور و مروری بر تبصره‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ قرار دارند و پس از آن در فرم ناداستان، ابتدا با بهناز آریا گفت‌وگو شده و پس از آن نیز شرکت ابر زس و استارت‌آپ دایان معرفی شده‌اند.

بخش خدمت و تجارت در این شماره به موضوعاتی مانند امضای الکترونیکی، وضعیت نئوبانک‌ها در ایران، بانکداری باز و سامانه داده‌ّهای باز پرداخته است.

در فرم رمزارز، ابتدا تاثیر اختلال اینترنت بر ماینینگ در ایران بررسی شده و سپس نقش بلاک‌چین در گردشگری سلامت مورد توجه قرار گرفته است. در پایان این فرم نیز آینده زنجیره تامین با بلاک‌چین DHL بررسی شده است.

در بخش حقوق فناوری، آیین‌نامه حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای داخلی موضوع گزارش اول است و در ادامه نظارت بر داده‌ها، تنظیم‌گری رمزارزها در سال ۲۰۲۳ و افشای کد منبع‌باز موضوعاتی هستند که به آنها پرداخته شده است.

پیوست جهان نیز سالمندی در دنیای دیجیتال را به عنوان موضوع پرونده شماره ۱۰۹ خود انتخاب کرده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۰۹ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۰۹ ماهنامه پیوست

۸ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۰۸ دی ۱۴۰۱

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۰۸ دی ۱۴۰۱

با صدای: میثم قاسمی

شبکه ملی اطلاعات چیست؟ این احتمالا پیچیده‌ترین سئوال ۱۵ سال اخیر فضای ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران بوده است و پیوست در شماره ۱۰۸ خود تلاش دارد به این پرسش تا حدی پاسخ دهد و ابعاد مختلف این شبکه، سرویس‌های که روی آن ارائه می‌شود اسناد مرتبط با این شبکه را بررسی کند.

در پرونده‌ای که مانند شماره‌های اخیر در فرم ذره‌بین قرار دارد، علاوه بر گزارش‌های مختلف، گفت‌وگوهایی با سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی و رئیس سازمان فناوری اطلاعات انجام شده است. همچنین بررسی شده است چنین شبکه‌ای در کشورهای دیگر نیز وجود دارد یا خیر.

در فرم گزارش ماه، مهم‌ترین گزارش مربوط به بررسی وضعیت اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی است که این روزها بین انحلال یا چندپاره شدن، سرگردان است.

در ادامه تغییرات پیوست، از این شماره بخش باشگاه مدیران به «ناداستان» تغییر نام داده و به جای یک روز یک مدیر، ۴۳ دقیقه آمده است. ۴۳ دقیقه، قرار است با فعالان جوان‌تر حوزه ICT گفت‌وگو کند. در ادامه این فرم، شرکت پرداخت الکترونیک سداد و استارت‌آپ آمیرزا معرفی شده‌اند.

بخش خدمت و تجارت در این شماره، وضعیت مهم‌ترین سرویس‌های دولت الکترونیکی را به صورت مجزا مورد توجه قرار داده است. در این فرم ابتدا نگاهی به میزان پیشرفت پروژه دولت الکترونیکی از زمان دولت هشتم تا کنون شده است. پس از آن کارت ملی هوشمند و کالابرگ الکترونیکی بررسی شده‌اند و در آخر به شرکت‌های دولتی که همزمان رگولاتور بخشی هستند پرداخته شده است.

در فرم رمزارز، بررسی سپیدنامه ریال دیجیتالی و بلاک‌چین شرکت سونی از مهم‌ترین مطالب هستند و در بخش حقوق فناوری ابتدا به رعایت حریم خصوصی در پیام‌رسان‌های ایرانی توجه شده و پس از آن تعیین حداقل کارکرد برای تلفن ثابت و انحلال صرافی FTX‌ از نظر حقوقی بررسی شده‌اند.

در نهایت، بخش جهان نیز موضوع فناوری‌های نظارتی و کاربردهای مختلف آن را به عنوان سوژه پرونده خود انتخاب کرده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۰۸ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

۱۰ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۰۷ آذر ۱۴۰۱

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۰۷ آذر ۱۴۰۱

با صدای: میثم قاسمی

شماره ۱۰۷ ماهنامه پیوست، با تغییر عمده‌ای در صفحه اول منتشر شده است که در ادامه تغییرات فرمی و محتوایی ماهنامه است.

تیتر یک این شماره «فردای اینترنت» به دغدغه این روزهای کسب‌وکارها و مردم می‌پردازد که آیا پس از محدودیت‌های اخیر، چیزی به نام اینترنت در کشور خواهد ماند؟

در پرونده مرتبط با این تیتر، گزارش‌هایی درباره مدل‌های حکمرانی اینترنت در کشورهای مختلف، وضعیت پلتفرم‌های پرکاربرد داخلی و آشنایی با روش‌های اتصال کاربران به اینترنت آمده است. همچنین گفت‌وگو با مدیرعامل آسیاتک و مدیرعامل پیشگامان کویر آسیا به عنوان شرکت‌هایی که در کار واردات و توزیع اینترنت هستند در این پرونده گنجانده شده است.

در فرم گزارش ماه، گفت‌وگویی با پویا پیرحسین‌لو، مدیرعامل ابر آروان درباره جدیدترین دور حاشیه‌ها پیرامون این شرکت ابری به همراه گزارش‌هایی درباره موضع‌گیری نمایندگان مجلس درخصوص اینترنت و سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها در شرایط فعلی قرار دارند.

در بخش باشگاه مدیران، ابتدا مروری شده است بر آنچه تاکنون در پیوست در بخش یک روز یک مدیر منتشر شده که ۱۰۱ مدیر را شامل می‌شود. از شماره آینده این فرم دستخوش تغییراتی خواهد شد. استارت‌آپ‌های مداریو و مادرشو در ادامه این فرم معرفی شده‌اند و در نهایت با شرکت آوابرید آشنا می‌شویم.

در بخش خدمت و تجارت ابتدا اختلاف نظر دولتی‌ها در خصوص اینماد بررسی شده و پس از آن در گفت‌وگو با مدیر بانک مرکزی،

سامانه‌های متعدد چک و کارکرد هرکدام از آنها معرفی شده‌اند. نگاهی به وضعیت پنجره ملی خدمات دولت الکترونیکی و اتصال دستگاه‌ها به آن و گفت‌وگو با رئیس اداره اجرایی مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی از دیگر مطالب این فرم هستند.

در فرم رمزارز، گزارش‌هایی درباره صرافی‌های رمز ارز ایرانی، تاثیر رمزارزها بر بحران‌های جهانی و معرفی بلاک‌چین شرکت فورد آمده است.

در فرم حقوق فناوری ابتدا نگاهی داشته‌ایم به حکمرانی اینترنت در ایران و پس از آن قانون «دوام» بررسی شده است. زنجیره بلوکی در خدمت حقوق انسانی و افول یکه‌سالاری در دنیای نرم‌افزار از دیگر مطالب این فرم هستند.

بخش جهان نیز موضوع هویت آنلاین انسان‌ها را به عنوان سوژه پرونده این شماره خود انتخاب کرده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۰۷ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

+ نسخه متنی شماره ۱۰۷ ماهنامه پیوست

۱۲ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی یادداشت «خطاب به هرکس که می‌شنود»

نسخه صوتی یادداشت «خطاب به هرکس که می‌شنود»

با صدای: امید شکوری

میثم قاسمی، دبیر تحریریه ماهنامه پیوست در یادداشت شماره ۱۰۶ ماهنامه، نگاهی دارد به مدل حکمرانی اینترنت در ایران و خطاب به مدیران و تصمیم‌گیران کشور تاکید کرده است آنچه این روزها در زمینه اینترنت رخ می‌دهد، نسبتی با سیاست‌های اعلامی در گذشته ندارد.

+ متن کامل یادداشت «خطاب به هرکس که می‌شنود» را اینجا بخوانید

۱۷ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

نسخه صوتی یادداشت «برای یک شغل معمولی»

نسخه صوتی یادداشت «برای یک شغل معمولی»

با صدای: امید شکوری

مهرک محمودی، سردبیر ماهنامه پیوست در یادداشتی که در شماره ۱۰۶ ماهنامه چاپ شده است به موضوع کسب‌وکارهای خردی که بر بستر اینستاگرام فعالیت می‌کنند پرداخته و اینکه چرا برخی از مردم حضور در این پلتفرم را برای کسب‌وکار انتخاب کرده‌اند و پس از فیلتر اینستاگرام چه بر سر آنها خواهد آمد.

+ متن کامل یادداشت « برای یک شغل معمولی» را اینجا بخوانید

۱۷ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۰۶ آبان ۱۴۰۱

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۰۶ آبان ۱۴۰۱

با صدای: میثم قاسمی

شماره ۱۰۶ ماهنامه پیوست، مهم‌ترین موضوع این روزهای کاربران اینترنت در ایران، یعنی مسدود شدن پلتفرم‌های پرکاربرد ازجمله اینستاگرام را به عنوان تیتر یک انتخاب کرده و با تیتر «تصاویر پشت دیوار» به این موضوع پرداخته است.

در پرونده مرتبط با این تیتر، علاوه بر گزارش‌ها و یادداشت‌هایی که تاثیرات فیلتر اینستاگرام را بررسی کرده‌اند، گفت‌وگویی میان عباس کاظمی و محمد فاضلی که هر دو جامعه‌شناس هستند به میزبانی پیوست انجام شده و همچنین میزگردی با حضور چند نفر از فعالان اقتصادی و رسانه‌ای و صنفی این حوزه تشکیل شده است. مطالب پرونده از شماره پیش به صورت مستقل در فرم ذره‌بین قرار می‌گیرند.

در فرم گزارش ماه، گفت‌وگویی با رضا تقی‌پور نماینده مجلس انجام شده و پس از آن گزارشی درباره وضعیت این روزهای بازی‌سازان داخلی آمده است. در همین زمینه گفت‌وگویی با صادق پژمان، رئیس سابق بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای انجام شده است.

در بخش باشگاه مدیران، ابتدا دوران کاری و زندگی مریم خاوازی، موسس و مدیرعامل شرکت آدران مرور شده و پس از آن شرکت شرکت خدمات انفورماتیک راهبر و استارت‌آپ ابر دراک معرفی شده‌اند.

در بخش خدمت و تجارت گزارش‌هایی درباره اتصال شبکه شتاب ایران به میر روسیه و جایگاه ایران در رتبه‌بندی دولت الکترونیکی به همراه گفت‌وگویی با رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی آمده است.

در فرم تازه تاسیس رمزارز، ابتدا گزارشی درباره وضعیت ماینینگ در روزهای اختلال اینترنت آمده و پس از آن قسمت دوم مطلب زمین بازی بیت‌کوین قرار گرفته و در نهایت نگاهی شده است به تجربه والمارت در استفاده از بلاک‌چین برای حل مشکلات خود.

فرم حقوق فناوری دو مطلب با موضوع نگاه حقوقی به پدیده فیلترینگ دارد و پس از آن حقوق بلاک‌چین و حقوق نرم‌افزار مانند همیشه بررسی شده‌اند.

در نهایت، بخش جهان پرونده‌ای با موضوع هکتیویسم دارد که به همراه مطالب راهبرد در این بخش قرار گرفته‌اند.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۰۶ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

+ نسخه متنی شماره ۱۰۶ ماهنامه پیوست

۱۴ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی یادداشت «فرار به سوی آزادی»

نسخه صوتی یادداشت «فرار به سوی آزادی»

با صدای: امید شکوری

آرش برهمند، روزنامه‌نگار عضو تحریریه ماهنامه پیوست در یادداشتی که در شماره ۱۰۵ ماهنامه منتشر شده، با اشاره به عقب‌ماندگی کشور در زمینه ارتباطات ثابت، کورسوی امید را از پنجره بخش خصوصی دانسته است.

+ متن کامل یادداشت «فرار به سوی آزادی» را اینجا بخوانید

۱۶ مهر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

نسخه صوتی یادداشت «مشکل جای دیگری است»

نسخه صوتی یادداشت «مشکل جای دیگری است»

با صدای: امید شکوری

میثم قاسمی دبیر تحریریه ماهنامه پیوست در یادداشتی که در شماره ۱۰۵ ماهنامه منتشر شده، با اشاره به تصویب بخشی از طرح صیانت در شورای عالی فضای مجازی، نسبت به نگاهی که تمامی مشکلات کشور را ناشی از اینترنت می‌داند، انتقاد کرده است.

+متن کامل یادداشت «مشکل جای دیگری است» را اینجا بخوانید

۱۶ مهر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو