skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

با صدای: میثم قاسمی

ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۴۰۳ و چشم‌انداز این صنعت، موضوع پرونده و تیتر یک ماهنامه پیوست در اولین شماره سال جدید است که با تیتر «به خانه برمی‌گردیم» روی جلد آمده است.

پرونده مرتبط با این تیتر، به صورت ویژه با اظهارنظرهای کارشناسان و فعالان این صنعت آماده شده است. در این پرونده گفت‌وگویی با رئیس شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز گنجانده شده است.

در فرم گزارش ماه، بررسی وضعیت VODها در سال گذشته، لایحه بودجه سال جاری و سهم اپراتورها از درآمد شبکه مورد بررسی قرار گرفته است.

در فرم ناداستان، ۴۳ با امید ترابی گفت‌وگو کرده و بعد از آن استارت‌آپ سفرمارکت و شرکت ارگ تلکام معرفی شده‌اند.

خدمت و تجارت این شماره، موضوعات مختلفی مانند کالابرگ الکترونیکی، کش‌بک و وضعیت پرداخت‌یاری‌ها را دستمایه گزارش‌های خود قرار داده است.

در بخش رمز ارز، دو مطلب به مناسب هاوینگ بیت‌کوین منتشر شده و پس از آنها بلاک‌چین شرکت دارویی AbbVie بررسی شده است.

در فرم حقوق فناوری ابتدا ۵ رویداد مرتبط با ICT در سال گذشته از منظر حقوقی بررسی شده‌اند و پس از آن بخش پنجم از سلسه مطالب حقوق هوش مصنوعی و حقوق نرم‌افزار آمده‌‌اند.

فرم جهان نیز در پرونده خود به «اقتصاد گیگ» پرداخته و از آن را از زوایای گوناگونی بررسی کرده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۲۲ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

+ نسخه متنی شماره ۱۲۲ ماهنامه پیوست

۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۲۱ اسفند ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۲۱ اسفند ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و نتایج آن بهانه‌ای شد برای آنکه پیوست در آخرین شماره سال ۱۴۰۲ به موضوع عملکرد این سازمان در ۶ دوره گذشته بپردازد. تیتر «در حسرت وحدت» برای این پرونده انتخاب شده است.

در پرونده اسفند ماه، میزگردی با حضور روسای سازمان نصر کشور در ۶ دوره گذشته برگزار شده و در یادداشت‌های متعددی از فعالان این صنعت درباره عملکرد صنف آمده است. همچنین گزارش‌هایی درباره دوره‌های پیشین انتخابات و دوره اخیر گنجانده شده است.

در فرم گزارش ماه، موضوع ایران‌اکسس شدن سایت‌ها و سامانه‌های ایرانی به بهانه تامین امنیت مورد توجه قرار گرفته، آن هم در حالی که هر هفته خبر هک یک سامانه حساس منتشر می‌شود. تاسیس صندوق فیبر نوری نیز دیگر گزارش این بخش است.

در فرم ناداستان، گفت‌وگو با رضا باقری اصل معاون وزیر ارتباطات به همراه معرفی شرکت بهین تکنولوژی و استارت‌آپ ایسمینار قرار دارد.

بخش خدمت و تجارت با گزارش درباره تاثیر کارمزدستانی بر کسب‌وکارهای فناوری مالی آغاز می‌شود در ادامه مطالبی درباره امنیت سایبری، وضعیت پلتفرم‌های آنلاین سلامت و سرنوشت اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی آمده است.

در بخش رمز ارز، ابتدا به معاملات تعهدی در ایران توجه شده و در ادامه الگوریتم‌های اجماع و بلاک‌چین در شرکت هواپیمایی دلتا بررسی شده‌اند.

در فرم حقوق فناوری، ابلاغیه جدید مرکز ملی فضای مجازی درباره حفاظت از داده‌های شخصی مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن ادامه سلسله مطالب درباره حقوق هوش مصنوعی و حقوق نرم‌افزار آمده است.

فرم جهان نیز پرونده خود را به موضوع تاثیر هوش مصنوعی بر توسعه پایدار اختصاص داده و گزارش‌ها و گفت‌وگوهای متعددی در این زمینه دارد.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۲۱ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۲۱ ماهنامه پیوست

۱۲ اسفند ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۲۰ بهمن ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۲۰ بهمن ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

موضوع تتر و گسترش معاملات براساس آن در داخل کشور و در مقابل، تلاش آمریکا برای تحریم دارندگان ایرانی تتر، دستمایه تتر یک شماره بهمن ماه پیوست شده که با تیتر «تارومار تتر» روی جلد قرار گرفته است.

در پرونده ماهنامه شماره ۱۲۰ علاوه بر گزارش‌هایی که به موضوع تتر و علت علاقه ایرانی‌ها به آن پرداخته‌اند، گفت‌وگوها و یادداشت‌های متعددی با فعالان این بازار انجام شده که در آنها ریسک‌های استفاده از تتر مورد بررسی قرار گرفته است.

در فرم گزارش ماه، مهم‌ترین هک‌های ۱۰ ماه اخیر در ایران و لو رفتن اطلاعات کاربران بررسی شده و پس از آن لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ از منظر امنیت سایبری مورد توجه قرار گرفته است.

در فرم ناداستان، گفت‌وگویی با گلرخ داوران، مدیرعامل اسنپ دکتر، معرفی داده‌پردازی فن‌آوا و استارت‌آپ جایجیگا قرار دارد.

در بخش خدمت و تجارت نگاهی شده است به الزامات جدید بانک مرکزی برای لندتک‌ها و نگارش سندهای متععد هوش مصنوعی در کشور. همچنین گفت‌وگو با معاون پارلمانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره برنامه هفتم توسعه و بودجه سال آینده در این بخش قرار دارد.

در بخش رمز ارز، برخی ابزارهای سرمایه‌گذاری بلاک‌چینی در ایران معرفی شده‌اند و پس از آن بلاک‌چین کوکاکولا و بیت‌کوین به عنوان ابزار پرداخت معرفی شده‌اند.

در فرم حقوق فناوری، ابتدا خرید اطلاعات هک شده پلتفرم‌ها از منظر حقوقی بررسی شده و پس از سلسه مطالب حقوق هوش مصنوعی و حقوق نرم‌افزار آمده‌اند.

فرم جهان نیز پرونده خود را به موضوع نقش فناوری در مواجهه با بحران‌های مختلف اجتماعی، زیست‌محیطی و حوادث غیر مترقبه اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۲۰ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

+نسخه متنی شماره ۱۲۰ ماهنامه پیوست

۹ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۹ دی ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۹ دی ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

شماره دی ماه پیوست، ممنوعیت واردات گوشی تلفن همراه آیفون به ایران و علاقه کاربران این گوشی را به عنوان موضوع پرونده خود انتخاب کرده و با تیتر «وسوسه پنهان» روی جلد قرار داده است.

در پرونده این ماه گفت‌وگوهایی با واردکنندگان و فروشندگان گوشی تلفن همراه و گزارش‌هایی درباره حواشی واردات آیفون و ممنوعیت دسترسی کاربران ایرانی به اپ‌استور گنجانده شده است.

در فرم گزارش ماه، وضعیت پلتفرم‌های فروش آنلاین دارو و احکام مربوط به ICT در لایحه بودجه سال آینده مورد توجه قرار گرفته و در بخش خدمت و تجارت ابتدا ره‌نگاشت ۱۰ ساله بانک مرکزی و سپس انتشار اپلیکیشن‌های جعلی بانکی به عنوان سوژه گزارش انتخاب شده‌اند. در همین فرم گفت‌وگوهایی با رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات آمده است.

در بخش رمز ارز، مشکلات ماینرها در زمستان و توکن املاک مورد توجه قرار گرفته‌اند و در بخش حقوق فناوری، ابتدا به جنجال جدید ایلان ماسک در رابطه با مدیا مترز پرداخته شده و در پس از آن بخش دوم سلسه مطالب درباره حقوق هوش مصنوعی و همچنین بخش دوم مطالب حقوق کسب‌وکارهای نرم‌افزاری آمده است.

فرم جهان نیز پرونده خود را به موضوع سرمایه‌گذاری کشورهای همسایه ایران در صنعت ICT اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۹ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۹ ماهنامه پیوست

۶ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۸ آذر ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۸ آذر ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

پیوست در شماره آذر ماه خود، موضوع کارخانه نوآوری آزادی و حواشی ایجاد شده پیرامون آن را به عنوان سوژه پرونده ویژه انتخاب کرده است. موضوعی که با تیتر «کارخانه‌ای روی آب» در صفحه اول دیده می‌شود.

در پرونده شماره ۱۱۸ علاوه بر گزارش‌هایی که از گذشته و امروز کارخانه نوآوری آزادی را بررسی کرده‌اند، گفت‌وگوهای متعددی با مدیران قبلی و فعلی کارخانه و سوله‌های مختلف آن انجام شده و همچنین یادداشت‌هایی از فعالان اکوسیستم استارت‌آپی و مدیران هم‌آوا و سرآوا گنجانده شده است.

در فرم گزارش ماه، موضوع تولید گوشی تلفن همراه در داخل کشور و ایجاد سامانه‌های دولتی مورد توجه قرار گرفته است. در بخش ناداستان گفت‌وگو با آنت میناسیان، مدیرعامل موسسه رعد به همراه معرفی شرکت وی‌کست و استارت‌آپ کیدزی آمده است.

در بخش خدمت و تجارت ابتدا یک گزارش و گفت‌وگو درباره سندباکس آمده و در ادامه به موضوعات درآمد شرکت‌های پرداخت الکترونیکی (PSP)، تهیه سند هوش مصنوعی و تحول دیجیتالی توجه شده است.

در بخش رمز ارز، کارمز صرافی‌های رمز ارزی داخلی، کاربردهای بلاک‌چین و استفاده از بلاک‌چین در شرکت De Beers دستمایه گزارش‌های مختلف شده است.

در فرم حقوق فناوری، ابتدا دستور العمل رئیس جمهور آمریکا درباره هوش مصنوعی بررسی شده، پس از آن اولین بخش از سلسله مطالب هوش مصنوعی از منظر حقوقی آمده و در نهایت نگاهی شده است به امنیت اطلاعات در قراردادهای نرم‌افزاری.

فرم جهان نیز پرونده خود را به موضوع «خرده‌فروشی آنلاین» اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۸ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۸ ماهنامه پیوست

۶ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۷ آبان ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۷ آبان ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

طرح دسترسی خانواده‌ها و کسب‌وکارها به فیبر نوری که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اجرای تا تمرکز ویژه‌ای دارد، قرار است تحولی بزرگ در زمینه دسترسی کاربران عادی به شبکه ایجاد کند. آن هم پس از حدود یک دهه جولان فناوری همراه. تیتر «بازگشت به زمین» نشان‌دهنده این تغییر جهت وزارت ارتباطات است و پیوست، ابعاد مختلف موضوع فیبر نوری را در پرونده شماره ۱۱۷ بررسی کرده است.

در پرونده شماره آبان ماه، گفت‌وگوهایی با مجری طرح فیبر نوری و مدیران عامل برخی اپراتورهای فعال در این طرح و گزارش‌هایی درباره توسعه فیبر نوری در داخل و خارج از کشور آمده است.

در فرم گزارش ماه، گزارش‌هایی درباره دلیل سرعت کم پیشرفت 5G‌ در ایران و همچنین ماده ۷۵ لایحه برنامه هفتم توسعه آمده است.

در بخش ناداستان گفت‌وگو با مریم نجفی به همراه معرفی استارت‌آپ مومنت و شرکت تفتا آمده است.

بخش خدمت و تجارت گزارش‌هایی درباره کیف پول شهرزاد و اختلال در اینماد دارد و همچنین در سرفصلی جدید، موضوع تحول دیجیتالی را به صورت جدی مورد توجه قرار داده است.

در بخش رمز ارز، موضوع معاملات مارجین و یافتن جایگزینی برای آن، سالگرد انتشار سپیدنامه بیت‌کوین و بلاک‌چین CT Bank مورد توجه قرار گرفته است.

در فرم حقوق فناوری، ابتدا مصوبه اخیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره مراکز خدمات داده، نقد شده و پس از آن ممنوعیت واردات آیفون و دعاوی مربوط به دامنه‌های اینترنتی از منظر حقوقی بررسی شده‌اند.

فرم جهان نیز پرونده خود را به موضوع «فناوری اطلاعات در سایه» اختصاص داده است که به دسترسی‌ها و استفاده‌های نابه‌جا در شبکه‌های داخلی سازمان‌ها و شرکت‌ها اشاره دارد.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۷ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۷ ماهنامه پیوست

۹ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۶ مهر ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۶ مهر ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

خرده‌فروشی آنلاین و تجارت الکترونیکی در ایران پس از آنکه در دوران کرونا با اوج همراه بود، چند سالی است که رشد چندانی را تجربه نکرده است. سهم اندک از اقتصاد ایران و بررسی وضعیت شرکت‌های فعال در این زمینه موضوع تیتر یک شماره ۱۱۶ پیوست است که با تیتر «باشگاه ۴ درصدی‌ها» روی جلد قرار گرفته است.

در پرونده مرتبط با این تیتر، گفت‌وگوهایی با قائم مقام مدیرعامل دیجی‌کالا، مدیران عامل هلدینگ اسنپ سوپرمارکت اسنپ آمده و همچنین گزارش‌هایی در زمینه تجارت الکترونیکی، تجارت اجتماعی و خرده‌فروشی آنلاین نوشته شده است.

در فرم گزارش ماه، به سهم استان‌های مختلف از سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها و پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس درباره جایگاه ساترا پرداخته شده و در بخش ناداستان گفت‌وگو با پوریا عالمی به همراه معرفی استارت‌آپ میاره و شرکت تماشاخونه آمده است.

بخش خدمت و تجارت در ابتدا به درگاه ملی مجوزها و عملکرد آن توجه نشان داده و در ادامه بررسی جایگاه نئوبانک‌ها، امنیت سایبری در ایران و تحول دیجیتال مورد بررسی قرار گرفته است.

در بخش رمز ارز تبلیغات صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران، قانون تعادل در بیت‌کوین و معرفی بلاک‌چین شرکت نفتی شِل گنجانده شده است.

در فرم حقوق فناوری، ابتدا جایگاه کاربر و شهروند در دنیای دیجیتالی شده را بررسی کرده و سپس به قیمت‌گذاری اینترنت از منظر حقوقی پرداخته و در نهایت بخش آخر سلسله مطالب درباره مهندسی معکوس نرم‌افزارها آمده است.

فرم جهان نیز پرونده خود را به موضوع «مهاجرت نیروی کار فناوری» در کشورهای مختلف دنیا اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۶ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۶ ماهنامه پیوست

۵ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۵ شهریور ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۵ شهریور ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

مالیات الکترونیکی و ثبت صورت‌حساب شرکت‌های بزرگ و کوچک در سامانه سازمان امروز مالیاتی، موضوع تیتر یک شماره ۱۱۵ پیوست است که با توجه به نزدیکی و مهر ماه و پایان مهلت اتصال به این سامانه، از اهمیت زمانی هم برخوردار است. تیتر «داده‌های مالیاتی روی خط» برای پرونده مرتبط با این تیتر انتخاب شده است.

در این پرونده، گفت‌وگو با مدیرعامل یکی از شرکت‌های معتمد مالیاتی به همراه اظهار نظرهایی از سمت شرکت‌های نرم‌افزاری و گزارش‌های مختلفی درباره ابعاد این موضوع آماده است.

در فرم گزارش ماه، به مناسبت پایان دو سال وزارت عیسی زارع‌پور، مروری بر دستاوردها و تحقق وعده‌های او در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشته‌ایم و همچنین گزارش‌های دیگری درباره تغییر گفت‌وگو در دوره شبکه‌های اجتماعی و افزایش اختیارات مرکز ملی فضای مجازی در برنامه هفتم توسعه آمده است.

در بخش ناداستان گفت‌وگو با کتایون سپهری به همراه معرفی استارت‌آپ دکتر دکتر و شرکت مقداد آی‌تی آمده است.

بخش خدمت و تجارت نگاهی دارد به وضعیت پرداخت‌یاری‌ها و موضوع حساسیت‌برانگیز تجمیع وجوه و پس از آن گفت‌وگو با شرکت کاشف در زمینه امنیت بانکداری الکترونیکی، گفت‌وگو با معاون مرکز فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش و مقاله‌ای در زمینه انقلاب صنعتی چهارم آمده است.

در بخش رمز ارز نیز گزارش‌هایی درباره مشکلات حوزه تبادل رمز ارز در ایران، داده‌ها از منظر بلاک‌چین و معرفی بلاک‌چین زمینس آمده است.

در فرم حقوق فناوری، ابتدا به برخورد با برخی کسب‌وکارهای فضای مجازی در مرداد ماه امسال از منظر حقوقی توجه شده و پس از آن مزایا و معایب مهندسی معکوس نرم‌افزار بررسی شده است. در نهایت نیز به استفاده از ایموجی‌ها در روابط کاری از منظر حقوقی نگاه شده است.

فرم جهان نیز پرونده خود را به موضوع «فرهنگ طرد» و برخورد با افراد عادی و مشهور در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۵ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۵ ماهنامه پیوست

۴ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۴ مرداد ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۴ مرداد ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

خدمات ابری در ایران و شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند. در همین حال حاشیه‌هایی برای فعالیت برخی از آنها ایجاد شده که هرچند آینده این شاخه از صنعت را تحت تاثیر قرار نداده؛ اما رشد آن را کند کرده است.

پرونده ویژه شماره ۱۱۴ (مرداد ۱۴۰۲) پیوست با تیتر «ابرها در بند سیاست» به موضوع خدمات ابری در ایران پرداخته است. در این پرونده، گفت‌وگوهایی با مدیرعامل شرکت‌های ابر آروان، ابر آسیاتک و ابردارک انجام شده و در گزارش‌هایی هم به خدمات ابری در ایران پرداخته شده و هم مشکلات و حاشیه‌‌های آن بررسی شده است.

در فرم گزارش ماه، دور جدید تلاش‌ها برای تولید گوشی تلفن همراه در داخل و نگرانی مرکز پژوهش‌های مجلس از رشد منفی سرمایه‌گذاری در صنعت ICT به صورت جداگانه بررسی شده‌اند.

در بخش ناداستان گفت‌وگویی با امیرحسین سعیدی نائینی، اولین رئیس نصر کشور و انجام شده و پس از آن استارت‌آپ ازکی و شرکت ترنج معرفی شده‌اند.

بخش خدمت و تجارت ابتدا سرنوشت ۲۳ پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیکی را بررسی کرده و پس از آن مشکلات رشد چک دیجیتالی، داده‌ستانی از استارت‌آپ‌ها در برنامه هفتم توسعه، الزام های توسعه نوآوری در اقتصاد دیجیتالی، ضرورت توسعه بخش B2B در اقتصاد دیجیتالی ایران و شکوفایی اکوسیستم بانکداری باز را دستمایه گزارش‌های متنوع کرده است.

بخش رمز ارز ابتدا کلاهبرداری در صنعت رمز ارز را مورد توجه قرار داده و پس از آن فرهنگ دونیت کردن در بیت‌کوین و در نهایت نقش بلاک‌چین در توسعه شرکت نفتی آرامکو عربستان بررسی شده است.

در فرم حقوق فناوری، مقررات‌گذاری برای VODها در اروپا، نظام مجوزدهی و نظارت و مهندسی معکوس نرم‌افزار مورد توجه قرار گرفته است.

و در نهایت فرم جهان پرونده خود را به موضوع No Code Revolution (انقلاب بدون کد) در توسعه نرم‌افزارها اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۴ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۴ ماهنامه پیوست

۹ مرداد ۱۴۰۲

مدت اپیزود: ۸:۴۴

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۳ تیر ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۳ تیر ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

ظهور شبکه نمایش خانگی و تولیدکنندگان این عرصه در سال‌های اخیر با حواشی بسیاری همراه بوده است. حاشیه‌هایی که بخش عمده آنها به رابطه پلتفرم‌ها با نهادهای تنظیم‌گر باز می‌گردد. بررسی این فضای پر گردوغبار، موضوع پرونده یک پیوست شماره ۱۱۳ (تیر ۱۴۰۲) است که با تیتر «آشوب» منتشر شده است.

در این پرونده، گفت‌وگوهایی با قائم مقام ساترا و مدیران عامل پلتفرم‌های فیلیمو، فیلم‌نت، تماشاخونه و هاشور به همراه گزارش‌هایی درباره وضعیت شبکه نمایش خانگی در ایران و جهان آمده است.

در فرم گزارش ماه، گزارش‌هایی درباره سوددهی استارت‌آپ‌ها، موضع مجلس درخصوص ریال دیجیتالی، هوش مصنوعی و کمبود IP‌ در اینترنت اشیا آمده است.

در بخش ناداستان ابتدا با شایان شلیله یکی از فعالان حوزه ICT گفت‌وگو شده و پس از آن شرکت فناوری اطلاعات خوارزمی و استارت‌آپ روستاتیش معرفی شده‌اند.

در بخش خدمت و تجارت گزارش‌هایی درباره دولت الکترونیکی در برنامه هفتم توسعه، سامانه جامع تجارت و سوئیچ آمیتیس به همراه گفت‌وگو با یک اقتصاددان درباره BNPL آمده است.

بخش رمز ارز ابتدا وضعیت کیف پول‌های صرافی‌های رمزارزی داخلی را بررسی کرده و پس از آن مقایسه‌ای دارد میان سوددهی بیت‌کوین و شت‌کوین‌ها و سرانجام نقش بلاک‌چین در شرکت بوئینگ را واکاوری کرده است.

فرم حقوق فناوری با مطالبی درباره چرایی بدون قانون ماندن ساترا آغاز می‌شود و در ادامه به موضوعات اینترنت طبقاتی و خلاءهای قانونی در قراردادهای نرم‌افزاری می‌پردازد.

و در نهایت فرم جهان پرونده خود را به موضوع فناوری اقلیمی اختصاص داده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۳ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۳ ماهنامه پیوست

۳ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۲ خرداد ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۲ خرداد ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

قیمت اینترنت در ایران همواره محل مناقشه بوده است. در حالی که میزان افزایش آن در سال‌های گذشته، هیچ تناسبی با دیگر سرویس‌ها و کالاها نداشته است. پیوست در شماره ۱۱۲ (خرداد ۱۴۰۲) این موضوع را از زاویه دیگری بررسی کرده است. در پرونده این شماره که با تیتر «گران تمام می‌شود»‌ روی جلد آمده، علاوه بر مصاحبه‌هایی با مدیرعامل شرکت مخابرات ایران و مدیرعامل سابق رایتل و یادداشت‌هایی از چند فعال این حوزه، قیمت اینترنت را در ۱۱ کشور با حداقل حقوق مقایسه کرده‌ایم و جایگاه این کشورها در سایت اسپیدتست را هم آورده‌ایم. همچنین در گزارش‌هایی به این موضوع پرداخته شده که گرچه اینترنت در ایران، گران محسوب نمی‌شود اما با توجه به شرایط موجود «گران تمام می‌شود».

در فرم گزارش ماه، گزارش‌هایی درباره جدال تاکسی‌های اینترنتی، پیام‌رسان‌های داخلی و صورت‌حساب الکترونیکی آمده است.

در بخش ناداستان، با رویا ده‌بسته یکی از مدیران امنیت فضای مجازی گفت‌وگو کرده‌ایم و سپس استارت‌آپ بیمه‌دات‌کام و شرکت کارنامه معرفی شده‌اند.

در بخش خدمت و تجارت گزارش‌هایی درباره امضای الکترونیکی، تحول دیجیتال در نظام سلامت و کیف پول الکترونیکی آمده است. همچنین متن گفت‌وگو با رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و مدیرعامل هدلینگ تفتا را می‌توانید در این بخش بخوانید.

بخش رمز ارز نگاهی دارد به وضعیت صرافی‌های رمز ارزی در ایران و همچنین تاثیر بلاک‌چین بر عملکرد مک‌دونالد را بررسی کرده است. در این فرم اثر جایگزینی دیگر رمزارزها به جای بیت‌کوین هم مورد توجه قرار گرفته است.

در فرم حقوق فناوری دو مطلب مجزا به هوش مصنوعی و ChatGPT اختصاص یافته و در انتها خلاء‌های قانونی در مالکیت نرم‌افزار بررسی شده است.

پرونده پیوست جهان نیز به موضوع «خودِ کَمّی‌شده» پرداخته است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۲ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۲ ماهنامه پیوست

۶ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

با صدای: میثم قاسمی

وضعیت شرکت‌های پرداخت الکترونیکی یا همان PSPها کم‌کم به نقطه بحرانی رسیده است. شاید اگر پشتوانه بانک‌ها نبود این وضعیت زودتر هم به وجود می‌آمد. بررسی شرایط شرکت‌های پرداخت الکترونیکی و به صورت کلی، اکوسیستم پرداخت کشور، دستمایه تیتر یک و پرونده شماره ۱۱۱ ماهنامه پیوست شده که تیتر «POS عالی، جیب خالی» در ابتدای آن نشسته است.

در پرونده مرتبط با تیتر یک، جدا از گزارش‌های کارشناسی، میزگردی با حضور مدیران عامل ۴ شرکت پرداخت الکترونیکی به همراه یک اینفوگرافیک درباره اکوسیستم پرداخت الکترونیکی کشور آمده است.

در فرم گزارش ماه، در دو گزارش جداگانه، موضوع توسعه 5G و فیبرنوری مورد توجه قرار گرفته و همچنین به لایحه ارتقای امنیت زنان از منظر فناوری اطلاعات پرداخته شده است.

در بخش ناداستان، پای صحبت‌های علی‌اصغر هنرمند، موسس سایت نارنجی نشسته‌ایم و پس از آن استارت‌آپ فب‌فکتوری و شرکت ایسام معرفی شده‌اند.

در بخش خدمت و تجارت گزارش‌هایی درباره اینماد، سامانه ستاد، امنیت در دولت الکترونیکی و اعتبارسنجی به همراه گفت‌وگو با رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت آمده است.

بخش رمز ارز با گزارشی درباره ریال دیجیتال آغاز شده و در ادامه به آینده تراکنش‌های بیت‌کوین و نقش بلاک‌چین در شرکت J.P.Morgan پرداخته است.

حقوق فناوری، ابتدا به جلسه حضور مدیرعامل تیک‌تاک در مجلسه آمریکا از منظر حقوقی پرداخت و پس از آن نگاهی دارد به تبعتات حقوقی لایک زدن در شبکه‌های اجتماعی و در نهایت حق و مسئولیت را در موضوع کپی‌رایت نرم‌افزار بررسی کرده است.

پیوست جهان نیز علاوه بر گزارش‌هایی در حوزه راهبردی، پرونده‌ای با موضوع نیروی کار فناوری دارد.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۱۱ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

نسخه متنی شماره ۱۱۱ ماهنامه پیوست

۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

قسمت سی‌وهفتم پادکست تک‌بورس: آخرین تلاش‌ها

قسمت سی‌وهفتم پادکست تک‌بورس: آخرین تلاش‌ها

با صدای: میثم قاسمی

بازار سرمایه علی‌رغم اینکه در سال جاری بازدهی کمتری نسبت به دیگر بازارها داشت، تلاش می‌کند حداقل، سال را منفی تمام نکند.

در هفته آخر اسفند، ۱۰ نماد ICT مثبت، ۱۱ نماد منفی و ۳ نماد هم بسته بودند. این هفته دو مجمع سالانه برگزار شد. کارت اعتباری ایران کیش به هر سهم خود ۱۴ ریال سود پرداخت می‌کند و پرداخت الکترونیک سامان کیش هم ۹۰ ریال سود می‌دهد.

در همین روزهایی که شرکت‌های پرداخت الکترونیکی در حال تقسیم هستند و عموماً کمتر از سال گذشته سود می‌دهند، پرداخت الکترونیک پاسارگاد، مراسم معارفه ورود به بورس برگزار کرد. در این مراسم، مدیرعامل هلدینگ فناپ که سهامدار اصلی پی‌پاد است، اعلام کرد بعد از بورسی شدن این شرکت، دنبال عرضه سهام داتین، دیگر شرکت زیرمجموعه فناپ خواهند رفت.

مراسم دیگری که این هفته برگزار شد، مربوط به سهامداری رانندگان تپسی بود. در این مراسم، میلاد منشی‌پور مدیرعامل تپسی اعلام کرد در اردیبهشت سال آینده برای کلیه ناوگان و رانندگان بسته به عملکرد و تعداد سفرهایشان سهام جدید تعلق می‌گیرد.

برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات شرکت‌های ICT‌ حاضر در بازار سرمایه، تک‌بورس را بشنوید.

۲۵ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت سی‌وششم پادکست تک‌بورس: هفته بی‌رمق

قسمت سی‌وششم پادکست تک‌بورس: هفته بی‌رمق

با صدای: میثم قاسمی

در هفته‌ای که ۴ روز کاری برای بازار سرمایه داشت، همان‌طور که انتظار می‌رفت، اتفاق مهمی رخ نداد و بعد از یک هفته هیجانی، این بار شاهد آرامش با تعادل منفی در بازار بودیم.

این هفته ۱۰ نماد ارتباطات و فناوری اطلاعات، مثبت و ۱۳ نماد منفی بودند. هفته آینده از آنجا که مجامع زیادی برگزار می‌شود، تعداد نمادهای قابل معامله، کمتر از حد معمول خواهد بود.

در این هفته، همراه اول آگهی برگزاری مجمع افزایش سرمایه ۲۸۰۰ میلیارد تومانی منتشر کرد و تجارت الکترونیک پارسیان اعلام کرد علی‌رغم ارسال مدارک برای افزایش سرمایه به بانک مرکزی، هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده است. همچنین مدیرعامل تپسی از انتقال ۱.۵ درصد سهام این شرکت به کارکنانش خبر داد.

در هفته پیش رو مجمع سالانه پرداخت الکترونیک سامان کیش و کارت اعتباری ایران کیش برگزار می‌شود و به همین دلیل نگاهی به صورت‌های مالی این دو شرکت پرداخت الکترونیکی انداخته‌ایم.

برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات شرکت‌های ICT‌ حاضر در بازار سرمایه، تک‌بورس را بشنوید.

۱۸ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

قسمت سی‌وپنجم پادکست تک‌بورس: هیجان دلاری

قسمت سی‌وپنجم پادکست تک‌بورس: هیجان دلاری

با صدای: میثم قاسمی

هفته دوم اسفند، با یک جهش تاریخی در بازار سرمایه، همراه بود. سه روز رشد که پس از رکوردشکنی‌های دلار رخ داد، شاخص کل را بعد از حدود ۳۰ ماه به بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار رساند. تحلیل‌های تکنیکال می‌گویند احتمال دارد تا چند روز، شاخص کل با نوسان کم همراه باشد.

این هفته ۱۶ نماد صنعت ICT در مجموع مثبت و ۷ نماد منفی بودند. به صورت کلی نمودار رشد آن دسته از شرکت‌هایی که مثبت بسته شدند، شبیه روند شاخص کل بود؛ اما آن دسته از شرکت‌هایی که نتوانستند در روزهای رشد سنگین با شاخص کل هماهنگ شوند، در نهایت منفی بسته شدند.

جدیدترین اخبار مربوط به شرکت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات بازار سرمایه را در تک‌بورس بشنوید.

۱۱ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۱ دقیقه

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو