skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال: زمینه فعالیت‌ پلتفرم‌های دارورسانی فراهم شود

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۳ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در نامه‌ای به بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت به اعطای مجوز انحصاری دارورسانی به یکی از بیمه‌های دولتی اعتراض کرده و خواستار حضور پلتفرم‌های داخلی در این بازار شده است.

به گزارش پیوست، مجتبی توانگر، نماینده مردم تهران در این نامه اشاره کرده است با وجود پیگیری‌های صورت‌گرفته توسط کمیته حمایت از کسب‌وکار تا کنون مسئولان سازمان غذا و دارو، این سازمان اقدامات  و اصلاحات لازم را انجام نداده است.

او همچنین گفته است در شرایطی که مجوزها تعریف نشده و ضوابط فعالیت کسب‌وکارهای بازارگاهی میان بیمار و داروخانه تهیه نشده است، با ثبت شکایت از آنها مانع برای فعالیت‌شان ایجاد می‌شود.

پیش از این نیز معاونت حقوقی ریاست جمهوری از وزیر بهداشت خواسته بود بدون نیاز به دریافت مجوز جدید هر چه سریع‌تر سازوکار فعالیت بخش خصوصی در پلتفرم‌های سلامت‌محور را مشخص کند. معاونت حقوقی در صورتجلسه خود فعالیت پلتفرم‌های سلامت محور را تایید کرده بود و پلتفرم‌های دارورسانی را مجاز دانسته بود.

متن کامل نامه توانگر به عین‌اللهی

توانگر در ادامه گفته است همه اینها در حالی است که با پیشنهاد مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، میزبانی پلتفرم‌ها برای توزیع دارو و فرآورده‌ سلامت‌محور در آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در حوزه سلامت، مطرح و تصویب شده است اما با گذشت یک سال، تبصره ۲ ماده ۸ آن ابلاغ نشده است.

در این تبصره وزارت بهداشت مکلف شده است با همکاری وزارت ارتباطات زمینه عملیاتی شدن توزیع دارو از طریق پلتفرم‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی را با رعایت اصل رقابت و جلوگیری از انحصار، عملیاتی کند. دستورالعمل این تکلیف باید دو ماه پس از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه توسط وزارتخانه‌های بهداشت و ارتباطات تدوین و ابلاغ می‌شد.

توانگر در ادامه این نامه آورده است: «این بی‌توجهی موید آن است که سازمان غذا و دارو نسبت به تصمیمات نهادهای مقرره‌گذار کشور مانند هیات دولت، بی‌تفاوت بوده و نسبت به منافع عمومی بی‌توجهی جدی دارد.»

او همچنین به اعطای مجوز انحصاری داروسانی به درب منازل به یکی از بیمه‌های دولتی و پیگیری برای دریافت اینماد اعتراض کرده است. توانگر دارورسانی درب منازل را به فال نیک گرفته اما همزمان این سوال را مطرح کرده که انتخاب این بیمه‌گر با چه متر و معیاری بوده است و چرا از ظرفیت پلتفرم‌ها استفاده نمی‌شود.

نماینده تهران از وزیر بهداشت خواسته است پاسخ این سوالات هر چه زودتر جهت پیگیری‌های نظارتی به وی داده شود.

https://pvst.ir/fbz
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو