skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دو پلتفرم توزیع دارو به اتهام فروش داروی قاچاق احضار شدند

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۴ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۵ آذر ۱۴۰۲

سخنگوی قوه قضائیه بدون ذکر نام، خبر داده برای دو پلتفرم توزیع دارو به اتهام توزیع داروی قاچاق قرار جلب دادرسی صادر شده است.

به گزارش پیوست، مسعود ستایشی، سخنگوی دستگاه قضا، در نشست خبری هفتگی خود ضمن تاکید بر نقش سازمان غذا و دارو در مورد نظارت بر عرضه و فروش داروهای قاچاق و بدون نسخه گفت: بر اساس گزارش‌هایی که از معاونت غذا و داروی دانشگاه‌های شهید بهشتی و ایران دریافت کردیم و پیگیری‌هایی که انجام دادیم، پروند‌ه‌های این دو سکو به دادسرای جرائم پزشکی و دارویی ارسال شده است.

او ادامه داد: مدیران سکوهای متخلف پس از ارجاع پرونده، پس از تحقیقات کامل و جامع اولیه دو سکوی عمده توزیع دارو تحت تعقیب کیفری قرار گرفته‌اند. برای مدیران این سکوها و داروخانه‌هایی که مبادرت به همکاری و فروش بدون نسخه دارو کرد‌ه‌اند به اتهام حمل، فروش و نگهداری داروهای قاچاق قرار جلب دادرسی صادر و پرونده متضمن کیفرخواست به دادگاه انقلاب اسلامی ارسال شد. همچنین اتهامات دیگری نظیر دخالت در امور پزشکی، فروش داروهای سقط جنین و سایر داروهای غیرمجاز نیز وجود دارد.

این مساله در شرایطی اتفاق افتاده است که پلتفرم‌های توزیع دارو در ماه‌های اخیر درگیر مسائل حقوقی فعالیت خود بوده‌اند. با وجود اینکه معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری دو بار بر قانونی بودن فعالیت‌ پلتفرم‌های توزیع دارو تاکید کرده است، سازمان غذا و دارو بر غیرقانونی بودن فعالیت این پلتفرم‌ها تاکید دارد.

حتی یک بار هیات مقررات‌زدایی وزارت اقتصاد طی مصوبه‌ای اجازه فعالیت این پلتفرم‌ها را صادر کرد اما پس از آن سازمان غذا و دارو مدعی شد معاون اول رئیس‌جمهور این مصوبه را ابطال کرده است.

از سویی دیگر وزارت بهداشت با تاخیری حدوداً ۱۶ ماهه دستورالعمل فعالیت این پلتفرم‌ها را به کارگروه اقتصاد دیجیتال ارسال کرده تا تصویب شود. وزارت بهداشت طبق تصمیم هیات دولت در خرداد ماه ۱۴۰۱، تنها دو ماه برای تهیه این دستورالعمل فرصت داشت اما این کار را به‌تازگی انجام داده است.

https://pvst.ir/glj
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو