skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

طرح صیانت چه زمانی به سرانجام می‌رسد؟ پرونده همچنان باز است

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۰ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

©عکس از خانه ملت

نسخه جدید طرح صیانت در حالی تصویب شده که باید برای مدت‌زمان اجرای آن در صحن علنی مجلس رأی‌گیری شود اما تاکنون پشت درهای بسته صحن مانده است. معلوم نیست مجلس برای تعیین تکلیف آن منتظر چیست.

به گزارش پیوست، آخرین خبرهای جدی در مورد طرح صیانت زمانی بود که رضا تقی‌پور، رئیس کمیسیون مشترک طرح صیانت، اعلام کرد این طرح در کمیسیون تصویب شده و منتظر تصمیم هیات رئیسه است تا به صحن علنی برود تا نمایندگان در مورد مدت‌زمانی که قرار است اجرا شود تصمیم بگیرند. تقی‌پور آن زمان این را هم گفت که از اینجای کار به بعد دیگر کمیسیون دخالتی ندارد و هرچه هست بر عهده هیات رئیسه پارلمان است.

همچنان پس از گذشت نزدیک به چهار ماه از آن زمان دبیر کمیسیون در پاسخ به سوال خبرنگار پیوست در مورد اینکه طرح کی به صحن می‌رود و آیا قرار است محتوای آن رسانه‌ای شود می‌نویسد: «سلام، اطلاع ندارم.»

بنمای رخ

کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت آبان ماه ۱۴۰۰ کار خود را شروع کرد. در این مدت دو بار طرح به مرکز پژوهش‌های مجلس رفت تا نظر کارشناسان این مرکز در مورد آن شنیده شود. مرکز پژوهش‌ها نظر مثبتی در مورد طرح نداشت و آن را مخالف با سیاست‌های کلی نظام دانست. اگرچه صحبت بازوی پژوهشی مجلس تنها در حد اظهارنظر است و نمی‌تواند طرح‌های مجلس را به خواست خود اصلاح کند اما نمایندگان عضو کمیسیون چندان روی خوشی به آن نشان ندادند.

حتی یک بار وزیر ارتباطات پادرمیانی کرد و در نامه‌ای به رئیس مجلس خواستار اصلاح آن شد. در نهایت کلیات طرح صیانت که این بار نام نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی برای آن انتخاب شده بود ابتدای اسفندماه در کمیسیون ویژه آن تصویب شد. این اما پایان ماجرا نبود.

معاونت قوانین مجلس نامه‌ای به هیات رئیسه مجلس نوشت و در آن از رعایت نشدن ترتیبات قانونی مجلس در جریان تصویب طرح صیانت گفت. استدلال مطرح‌شده این بود که طرحی که برای تصمیم‌گیری از صحن به کمیسیون رفته بود متفاوت با چیزی بود که تصویب شده بود، استدلالی که مورد پذیرش هیات رئیسه نیز واقع شد.

پس از آن تعدادی از نمایندگان تلاش کردند طرح از کمیسیون خارج شود تا در صحن علنی در مورد آن تصمیم گرفته شود اما آنها نیز موفق نشدند.

پیشروی در سکوت خبری

ابتدای شهریورماه ۱۴۰۱ در حالی که مدت‌ها بود خبر جدیدی از طرح صیانت نبود، بخش‌هایی از آن عیناً در شورای عالی فضای مجازی تصویب و ابلاغ شد، بخش‌هایی که وظایف این شورا را به‌روز و اضافه می‌کرد و در نهایت به قدرتمندتر شدن شورا انجامید. در آن شرایط به نظر می‌آمد تکلیف این طرح جنجالی مشخص شده و قرار نیست مجلس آن را تصویب کند اما این‌طور نبود و همه چیز در سکوت خبری در حال پیشروی بود.

مهرداد ویس‌کرمی، دبیر کمیسیون طرح صیانت، ۱۷ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ به پیوست گفت: «کمیسیون مشترک در مورد طرح اختیار تام دارد و طرح فقط در مورد اینکه چند سال آزمایشی اجرا شود به صحن می‌رود.» گویا در ماه‌هایی که خبری از طرح نبود، کارها پشت درهای بسته جلو می‌رفت. این در حالی است که از همان ابتدا قرار بود جلسات کمیسیون به صورت زنده پخش شود و حتی خبرنگاران در آن حضور داشته باشند.

چنان‌که رضا تقی‌پور رئیس کمیسیون طرح صیانت گفته است، نسخه جدید طرح به کلی تغییر کرده است. حال بار دیگر به نظر می‌آید تصمیم‌گیران دنبال وقت خریدن هستند تا در زمان مقتضی کار را به سرانجام برسانند. نه خبری از رسانه‌ای شدن نسخه جدید به گوش می‌خورد و نه دستور هفتگی مجلس نشانی از تعیین تکلیف مدت اجرای آن دارد.

https://pvst.ir/f1c
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو