skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

طرح صیانت پشت درهای بسته به تصویب رسید

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۷ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

طرح صیانت تصویب شد ©عکس از خانه ملت

طرح صیانت در کمیسیون مشترک بررسی این طرح تصویب شده است. این طرح پس از اینکه صحن مجلس در مورد مدت‌زمان اجرای آن تصمیم‌گیری کرد به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

به گزارش پیوست، آخرین اثری که از طرح صیانت در فضای سیاسی کشور به چشم می‌خورد تصویب چند ماده از آن در شورای عالی فضای مجازی بود. پس از آن به نظر می‌آمد این طرح مسکوت مانده است و قرار نیست به تصویب مجلس برسد. حالا اما گویا ورق برگشته است و دبیر کمیسیون طرح «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» خبر از ارسال این طرح به شورای نگهبان در آینده‌ای نزدیک داد. گویا طرح در سکوت رسانه‌ای تصویب شده است و پس از اینکه صحن مجلس در مورد مدت‌زمان اجرای آن نظر دهد به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

مهرداد ویس‌کرمی، دبیر کمیسیون طرح صیانت، در این باره به پیوست گفت: برخی از مواد طرحی که در کمیسیون مشترک تصویب شد به شورای عالی فضای مجازی ارتباط داشت و در این شورا تصویب شد. حال کمیسیون موادی را که تصویب کرده بود در اختیار هیات رئیسه گذاشته است.

او ادامه داد:‌ صحن باید در مورد زمان اجرای قانون نظر بدهد. آقای دکتر قالیباف با توجه به اینکه شورای عالی فضای مجازی هم کار خود را انجام داده است گفت برای زمانش به صحن می‌رود و رأی‌گیری می‌کنیم.

نماینده خرم‌آباد افزود: کمیسیون مشترک اختیار تام دارد و طرح فقط در مورد اینکه چند سال آزمایشی اجرا شود به صحن می‌رود.

به‌ گفته او، صحن برای اجرای سه، پنج یا هفت‌ساله طرح تصمیم خواهد گرفت.

کلیات طرح صیانت، اسفند سال گذشته در کمیسیون ویژه این طرح تصویب شد اما پس از مدت کوتاهی، معاونت قوانین مجلس در نامه‌ای به رئیس کمیسیون به آن ایراد وارد کرد و اعلام کرد آیین‌نامه داخلی مجلس در مراحل تصویب این طرح رعایت نشده است زیرا طرحی که به کمیسیون مشترک برای تصویب ارجاع داده شده بود با طرح تصویب‌شده مغایرت داشت. هیات رئیسه نیز این نظر معاونت قوانین را تایید کرد. پس از آن اگرچه نمایندگان عضو کمیسیون می‌گفتند طرح همچنان در دستور کار است اما خبر چندانی از آن در پارلمان نبود.

حال پس از گذشت نزدیک به یک سال از ماجراهای جنجالی تصویب کلیات طرح، به نظر می‌آید کارها در پشت پرده پیش می‌رفته و طرح آماده تحویل به شورای نگهبان شده است. این اتفاق برخلاف رویه کمیسیون در سال گذشته بود که تصمیم داشت تمامی جلسات را به صورت زنده پخش کند تا بررسی طرح در فضایی شفاف پیش برود. این شفافیت اکنون جای خودش را به تصویب پنهانی طرح صیانت داده است.

https://pvst.ir/e4v
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو