skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گرفتن وام شرکت‌ها را تنبل بار آورده است

سونیتا سراب‌پور نویسنده میهمان

۲۸ مرداد ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

شماره ۷۰

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸

نگاهی به شکل‌گیری شرکت‌های استارت‌آپی نسل اول نشان می‌دهد این شرکت‌ها یا با سرمایه خودشان پا گرفته‌اند یا به کمک سرمایه‌گذاران محدود داخلی توانسته‌اند رشد کنند. البته در مقعطی از زمان برخی از این شرکت‌ها شانس آن را داشته‌اند که سرمایه‌گذاران خارجی هم پا به شرکت‌هایشان بگذارند و با در اختیار گرفتن بخشی از سهام‌شان، عاملی برای توسعه بازارشان باشند. اما در چرخه تامین مالی شرکت‌های استارت‌آپی نسل اول، بازار بورس کشور هیچ نقشی نداشته است. حالا نزدیک به یک سال از انتشار خبرهایی در مورد ورود اولیه دو شرکت بزرگ استارت‌آپی به بازار بورس می‌گذرد، اما در نهایت ورود آنها به این بازار در حد همین یک خبر باقی مانده است. مدیرعامل فرابورس در گفت‌و‌گو با پیوست مشکل تزریق سرمایه از بازار بورس به اکوسیستم استارت‌آپی و وارد نشدن شرکت‌های بزرگ این اکوسیستم به این بازار را نه تنها نبود پول یا آماده نبودن زیرساخت‌های این بازار، که عدم تمایل این شرکت‌ها به شفاف بودن اعلام می‌کند. امیر هامونی معتقد است وام‌های مختلفی که از طریق‌ نهادهای گوناگون طی چند سال اخیر در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته آنها را تنبل کرده و باعث شده به جای تلاش برای ورود به بازار بورس و نظم گرفتن ساختارشان به گرفتن همین وام‌ها اکتفا کنند. هامونی همچنین در این گفت‌وگو بارها تاکید می‌کند که استارت‌آپ خوب در بازار کم است وگرنه در بازار بورس سرمایه کافی وجود دارد.

در مراحل جذب سرمایه هیچ‌کدام از شرکت‌های استارت‌آپی نسل اول که حالا سهم قابل توجهی از بازار را در اختیار دارند، بازار بورس نقشی نداشته است. با توجه به شرایط فعلی بازار هم به نظر نمی‌آید که بورس بتواند در شکل‌گیری نسل دوم شرکت‌های استارت‌آپی نقش داشته باشد. چرا تاکنون بورس و فرابورس نتوانسته‌اند در این زمینه تاثیری داشته باشند؟ جواب سوال شما را این‌گونه می‌دهم: زمانی یک نفر به حرم امام ‌رضا(ع) رفت و از ایشان خواست که او را در قرعه‌کشی ارمغان بهزیستی برنده کند؛ البته آن زمان ارمغان بهزیستی بود الان همه می‌خواهند در روبیکا برنده شوند. هر روز هم این فرد به حرم می‌رفت و می‌گفت چرا برنده نمی‌شوم. یک شب امام رضا به خواب این فرد آمد گفت باید اول در این قرعه‌کشی ثبت‌نام و برگه را خریداری کنید تا من برایت کاری کنم و اسمت بیرون بیاید. این شرکت‌های استارت‌آپی‌ای که می‌گویید، هنوز نیامده‌اند کارهای ثبت‌نام در بورس را انجام دهند تا برایشان تامین مالی هم صورت بگیرد. شرایط برای ورود آنها به بازار بورس فراهم بوده و آنها نیامده‌اند؟ با همین شرکت‌های دانش‌بنیانی که آمده‌اند و ثبت‌نام‌ کرده‌اند و به قول معروف برگه شرکت در قرعه‌کشی ارمغان بهزیستی را گرفته‌اند صحبت کنید، چون گفتن اینکه شرایط فراهم است از زبان من لطفی ندارد؛ شرکت‌هایی مانند همکاران سیستم، افرانت، آپ، های‌وب و… شرکت‌هایی که نام بردید استارت‌آپ نیستند، بخشی از شرکت‌های تلکامی هستند که بعد از گذشت چند سال وارد بورس شده‌اند. خیر، شرکتی مانند توفیق دارو یا ژلاتین کپسول که پوسته کپسول‌های دارویی را تولید می‌کند یا پژوهشکده رویان که کار سلول‌های بنیادی را انجام می‌دهد از جمله مجموعه‌هایی هستند که مستقیم وارد فرابورس شد‌ه‌اند و سهم‌شان واگذار شده یا بخش‌هایی از آنها را یک صندوق سرمایه‌گذاری خریداری کرده است، با اینها حرف بزنید تا تجربه بورسی شدن‌شان را بگویند. بورس آمدن برای...

شما وارد سایت نشده‌اید. برای خواندن ادامه مطلب و ۵ مطلب دیگر از ماهنامه پیوست به صورت رایگان باید عضو سایت شوید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۷۰ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۷۰ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/21l
سونیتا سراب‌پورنویسنده میهمان

  سال ۸۵ و با انتخاب رشته‌ دانشگاهی که نقشی در آن نداشتم وارد حوزه روزنامه‌نگاری شدم و حالا عاشق این کارم. ۱۲ سال است که به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنم؛ ۸ سال از این مدت به کار در تحریریه روزنامه‌های دنیای اقتصاد و ایران گذشت و با روزنامه‌های سرمایه، هم‌میهن، همشهری و اعتماد نیز همکاری داشتم. از سال ۹۷ مسیر فعالیتم تغییر کرد و در نهایت رسیدم به تحریریه پیوست.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو