skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

یک بار برای همیشه

میثم قاسمی تحریریه

۲۷ آبان ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شماره ۶۲

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

فیلم زیرزمین (Underground) ساخته امیر کوستوریتسا (Emir Kusturica) را دیده‌اید؟ فیلم با داستانی طولانی از یک ساعت و نیم اول که می‌گذرد، هر لحظه می‌تواند تمام شود یا حداقل مخاطب این‌‌طور حس می‌کند؛ اما هر بار که به پایان داستان نزدیک می‌شویم کارگردان نخ باریکی می‌یابد و آن را چنان می‌تاباند که طنابی قطور می‌شود و از چاه پایان خارجش می‌کند. آمیخته‌ای از موسیقی، طنز و تراژدی چنان به هم می‌پیچند که می‌توان تا بی‌نهایت آن را رها نکرد.
داستان شرکت مخابرات ایران نیز از جهاتی مانند این فیلم است. داستانی بی‌پایان که مخاطب هر بار تصور می‌کند در حال تماشای فصل پایانی است، اما در حقیقت چنین نیست. داستان مخابرات موسیقی ندارد اما جنبه‌های طنز و تراژدی را بسیار می‌توان در آن یافت.
در کلاس‌های داستان‌نویسی می‌گویند اگر اسلحه‌ای روی دیوار است، حتماً باید در طول داستان حداقل یک بار شلیک کند. در داستان مخابرات، از سال ۸۵ تا ۹۵، همه تفنگ‌های روی دیوار- حتی آنها که خراب بودند- شلیک کردند و در حالی که تصور می‌شد داستان با پایانی به نسبت خوش به انتهای خود نزدیک شده، باز نخی جدید به میان آمد و فصل تازه‌ای را آغاز کرد. این بار دیوان عدالت اداری سرنخ را در دست دارد. موضوع حذف آبونمان دامن مخابرات را گرفته. موضوعی که به روایت مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان در سال و به خوانش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، هزار میلیارد تومان از درآمدهای این شرکت می‌کاهد و اگر به روشی حل نشود، خاکستر مخابرات را باد خواهد برد. اگر قرار باشد این رقم از درآمدهای مخابرات کم شود، این شرکت حتی نمی‌تواند امورات روزمره خود را اداره کند، چه رسد به توسعه و نگاه به آینده (اگر تصور کنیم چنین چیزی در دستور کار مالکان مخابرات هست).
چه شد که کار بزرگ‌ترین اپراتور ارتباطاتی خاورمیانه با چند 10 میلیون مشترک و چند 10 هزار پرسنل به اینجا رسید؟ می‌توان خرافاتی بود و از نفرین و طلسم سخن گفت. می‌توان به عقب بازگشت و بحث واگذاری شرکت مخابرات ایران را دوباره که نه، صدباره مطرح کرد که اگر آن زمان چنین نشده بود و چنان می‌شد، امروز حال و روز دیگری داشتیم. می‌توان از سال ۹۲ گفت و مشاجره بی‌حاصل و بی‌دلیل وزیر اسبق ارتباطات و مالکان شرکت مخابرات ایران را پیش کشید که اگر زودتر توافق حاصل می‌شد و تعرفه خدمات مخابراتی در زمان خود افزایش می‌یافت، امروز شرکت مخابرات ایران این همه دردسر نداشت. می‌توان از نگاه مالکان مخابرات به این شرکت و حتی این صنعت گفت. از پولی که از صنعت خارج می‌شود و مدیرانی که غالباً از بدنه نیستند؛ اما همه اینها حرف و حدیث‌هایی هستند متعلق به گذشته. باید به فکر اکنون و آینده بود.
چطور می‌توان مشکل مخابرات را حل کرد؟ پیشنهادها می‌توانند طیفی از رادیکال‌ترین گزینه تا محافظه‌کارانه‌ترین آنها را در بر گیرند. رادیکال‌ترین گزینه بازگشت بخش ثابت شرکت مخابرات به دولت است. گزینه‌ای که کمترکسی جرات بیانش را دارد اما احتمالاً خیلی‌ها به آن فکر می‌کنند. ولی به نظر می‌رسد راه‌حلی که بر سر آن توافق شده تلاش برای بازگرداندن حکم دیوان عدالت اداری است. راهی که شاید به نتیجه برسد اما قطعاً دوای درد مخابرات نخواهد بود و باید منتظر بود به زودی رشته‌ای دیگر از جایی آغاز شود و داستان را ادامه دهد. آیا کسی هست که حاضر باشد یک بار برای همیشه تصمیمی متهورانه بگیرد و این داستان مطول و کسالت‌بار را تمام کند؟

این مطلب در شماره ۶۲ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۶۲ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/e5
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو