skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مخابرات ایران صدرنشین شکایت مردم در سامانه ۱۹۵

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سازمان تنظیم مقررات با انتشار گزارشی از وضعیت شکایت‌های ثبت شده در سامانه ۱۹۵ اعلام کرد در سال ۱۴۰۱ از ۱۹۸ هزار شکایت ثبت در این سامانه، حدود ۱۰۷ هزار مورد مربوط به شرکت مخابرات ایران بوده که نسبت به سال ۴۰۰، ۱۷ درصد افزایش داشته است. بیشترین مورد شکایت شهروندان در کشور نیز در مورد «قطع ارتباط» است.

به گزارش پیوست، طبق گزارشی که معاونت امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر کرده، بیشترین شکایت‌ها بعد از تهران، برای استان‌های خراسان‌رضوی، خوزستان، اصفهان و مازندران به ترتیب ۴۹ هزار، ۲۶ هزار، ۲۳ هزار، ۱۱ هزار و ۹ هزار مورد است. مجموع شکایت‌های ثبت شده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۴۰۰، بیش از ۱۸۳ هزار شکایت بوده که در سال ۱۴۰۱ با ۷.۹۹ درصد افزایش به ۱۹۸ هزار شکایت رسیده است. استان تهران در صدر تعداد شکایات ثبت شده در این سامانه قرار دارد.

کمترین استان‌هایی که از سامانه‌های مذکور شکایت کرده‌اند، خراسان شمالی، ایلام و کهکلویه‌وبویراحمد با ۹۲۶، ۷۷۰ و ۶۶۶ شکایت است.

شکایت‌های ثبت شده در 195 به تفکیک استان در سال 1401

نوع شکایت‌ها به تفکیک فعالیت

سهم شکایات ثبت شده در سامانه ۱۹۵ به تفکیک نوع پروانه به ترتیب برای شرکت مخابرات، ارائه خدمات تلفن همراه، ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت با ۱۰۷ هزار، ۴۹ هزار و ۲۴ هزار شکایت انجام شده است.

طبق این گزارش، ۲۶۳ شکایت مربوط به سال ۱۴۰۰ و حدود ۳ هزار شکایت مربوط به سال ۱۴۰۱ اکنون در دست رسیدگی است و به ۱۹۵ هزار شکایت در سال ۱۴۰۱ رسیدگی شده است.

فراوانی شکایات ثبت شده

بخش دیگر از این گزارش مربوط به مصادیق پرتکرار شکایات است؛ رتبه نخست مصادیق پرتکرار شکایات در سامانه ۱۹۵ در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مربوط به قطع ارتباط است. این آمار در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ درصد و در سال ۱۴۰۱ به بیش از ۲۶ درصد رسیده است.

عدم تضمین کیفیت سرویس ارائه شده، عدم جمع‌آوری سرویس، قطعی سیم‌کارت، عدم تامین کابل سرقت شده، عدم آنتن‌دهی شبکه موبایل و ارائه خدمت پشتیبانی نامطلوب به ترتیب ۱۹ هزار، ۱۵ هزار، ۱۵ هزار، ۱۴ هزار، ۷ هزار و ۶ هزار از دیگر مصادیقی بوده که در شکایات سامانه ۱۹۵ دارای بیشترین فراوانی بوده‌اند.

کل تماس‌های ورودی در سال ۱۴۰۱ به مرکز تماس، ۷۵۲ هزار تماس و میانگین زمان پاسخگویی به شکایات از زمان ثبت تا پایان بررسی، در سال ۱۴۰۰ حدود ۹ روز کاری بوده که امسال به ۷ روز کاری کاهش یافته است.

شکایت از اپراتورهای تلفن همراه در سامانه 195 به تفکیک اپراتور

شکایت از اپراتورهای تلفن همراه

شرکت‌های ارائه خدمات تلفن همراه در سال ۱۴۰۱ از ۱۰ تا ۴۰ درصد افزایش شکایت داشته‌اند. مخابرات ایران، همراه اول، رایتل و سازمان منطقه آزاد کیش به ترتیب افزایش ۱۰ درصد، ۱۴ درصد و ۴۰ درصد داشته‌اند. اما ایرانسل و تالیا ۷ و ۱۵ درصد کاهش شکایت نسبت به سال ۱۴۰۰ داشته‌اند. در میان دارندگان پروانه ارائه خدمات تلفن همراه، استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان بیشترین درصد شکایت را به دلیل قطعی سیم‌کارت، عدم آنتن‌دهی شبکه موبایل و عدم امکان ارسال یا دریافت پیامک داشته‌اند.

در بین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه، همراه اول از ۲۹ هزار شکایت در سال ۱۴۰۰ به ۳۲ هزار شکایت در سال ۱۴۰۱ رسیده است و میزان پاسخ‌گویی‌شان از ۱۱ روز کاری به ۶ روز رسید. شرکت رایتل از سه هزار شکایت در سال ۱۴۰۰ به ۴ هزار شکایت در سال ۱۴۰۱ با ۱۴ درصد افزایش رسید. اما ایرانسل از ۱۳ هزار شکایت در سال ۱۴۰۰ به ۱۲ هزار شکایت در سال ۱۴۰۱ به ۷ درصد کاهش یافت و میزان پاسخ‌گویی شان از ۱۱ روز به ۵ روز رسید.

https://pvst.ir/eru

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو