skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران: حوزه فناوری و اطلاعات، حوزه مشکل‌داری است

۱۴ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ تیر ۱۴۰۲

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران هشدار داد که اگر شرکت مخابرات ایران به مشکل بربخورد قطعا سایر شرکت‌ها هم به مشکل برخواهند خورد و این موضوع را شرکت‌های بزرگ باید بدانند.

به گزارش پیوست، مجید سلطانی، مدیر عامل شرکت مخابرات ایران، در همایش نوآوری در حوزه زیرساخت مخابراتی و ICT، گفت: حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات حوزه مشکل‌ داری است و دلیل این مشکل‌داری عدم سیاست‌گذاری درست است.

او با اشاره به اینکه صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وابسته به شرکت مخابرات ایران است گفت: شرکت مخابرات ایران ۵۰ سال قدمت دارد و بزرگ‌ترین زیرساخت ارتباطی کشور را در دست دارد.

او با اشاره اینکه مخابرات ۹۰ درصد شرکت همراه اول را پوشش می‌دهد گفت: شرکت همراه اول حدود ۷۰ میلیون مشترک به‌صورت برخط دارد. همچنین اگر مخابرات که اصطلاحا لوکوموتیو قطار ICTکشور است، در این مسیر درست کار کند، بقیه هم درست کار می‌کنند.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با تاکید بر لزوم حمایت از شرکت‌های نوآور و استارت‌آپی ادامه داد: شرکت‌های نوآور بعد از اینکه ایده‌ای ارائه می‌دهند، نیازمند حمایت، اعتبار و پشتیبانی هستند اما به خاطر سیاست های غلط، مخابرات از آهنگ توسعه عقب افتاده است.از شرکت‌های بزرگ کشور باید حمایت شود زیرا زمانی که از شرکت‌های بزرگ حمایت شود، دیگر شرکت های کوچک هم به درستی عمل خواهند کرد.

سلطانی با بیان اینکه به‌صورت کلی بخش ارتباطات ثابت پرهزینه است گفت: برای توسعه ارتباطات ثابت هزینه‌ها زیاد است و دولت‌ها و حاکمیت کشورهای غربی در سالیان گذشته اعتبارات سنگین برای حوزه تلکام خود اختصاص داده‌اند و به این حوزه کمک کرده‌اند.  به عنوان مثال دولت آلمان به یک شرکت آلمانی که در زمینه فیبرنوری فعالیت می‌کرد، ۲/۷ میلیارد یورو کمک کرد، درصورتی که شرکت خصوصی بود.

او افزود:دولت‌ها و حاکمیت‌ها برای توسعه زیرساخت سرمایه‌گذاری می‌کنند و دلیل آن هم این است اگر شرکت‌ها به مشکل بر بخورند، سایر شرکت‌ها با مشکل مواجه می‌شوند اما این اتفاق  ۱۲ سال است که برای شرکت مخابرات ایران رخ نداده است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در ادامه به بررسی وظیفه شرکت مخابرات ایران پرداخت و گفت: برنامه‌سازی، تقویت و افزایش استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در حمایت از اقتصاد دیجیتال، کاهش شکاف دیجیتال، فراهم‌آوری دسترسی و پهنای باند، مدیریت مخابرات، چالش‌ها و فرصت‌های موضوع ناشی از رشد سریع فناوری اطلاعات و ارتباطات، تقویت همکاری میان همه بازیگران، حمایت از تمام اهداف راهبردی، توانمندسازی فعالیت‌های نوآورانه در فناوری اطلاعات خانوارها برای حمایت از تحول دیجیتالی جامعه ازجمله وظایف شرکت مخابرات در این حوزه است.

درمدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: ۳۰ میلیون خانوار از بخش تلفن ثابت استفاده  می‌کنند، ۶ میلیون مشترک باند پهن داریم و اگر شرکت‌های استارت‌آپی کار نوآورانه انجام دهند بستر برای مشتری فراهم است.

او با تاکید بر این نکته که در یک یا دو سال گذشته وضعیت شرکت مخابرات رو به بهبودی است گفت: بیش از ۹۰ درصد ارتباطات شرکت‌های سیار کشور روی زیرساخت شرکت مخابرات است.

در ادامه داوود زارعیان، معاون تجاری و خدمات مشتریان شرکت مخابرات ایران، توضیح داد: از سال ۱۹۹۵ سیاست‌های جهانی به سمت توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات رفت و رسما ‌ITU اعلام کرد توسعه اقتصاد برمبنای ارتباطات و فناوری اطلاعات معنا دارد. اگر قرار است ارتباطات توسعه پیدا کند باید همکاری‌های تجاری و نوآورانه تقویت شود.

زارعیان گفت: یک شکاف عمیقی بین مبانی نظری توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سیاست‌گذاری در ایران وجود دارد. این مبانی را هیچ وقت با عملکرد پیوند نزدیم؛ متاسفانه سیاست‌گذاری ما بر اساس یک‌سری مطالعات سطحی و بدون ارتباط با واقعیت‌های موجود جامعه دنبال شده و امروزه باوجود شرکت‌های استاتاپی و فناورانه آن انتظار مطلوب وجود ندارد.

https://pvst.ir/ecr

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو