skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

«جوانه» به «دیوار» خورد

سمانه سمیع تحریریه

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ تیر ۱۴۰۲

تغییرات استراتژیک در جوانه رخ داد؛ آرین افشار از جوانه رفت، سرمایه‌گذاری خطرپذیر از اولویت‌های جوانه خارج شد، تیم جوانه به دیوار انتقال یافت و جوانه دیگر نه بازوی سرمایه‌گذاری هلدینگ هزاردستان بلکه در قالب یکی از بازوهای نوآوری دیوار به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

به گزارش پیوست، زمستان سال ۱۴۰۱ زمزمه‌هایی مبنی بر تعطیلی بازوی سرمایه‌گذاری هلدینگ هزاردستان در اکوسیستم استارت‌آپی ایران شنیده شد، موضوعی که مدیرعامل وقت جوانه یعنی «آرین افشار» آن را تغییر استراتژیک و نه تعطیلی جوانه نامید. او در این باره به پیوست گفت: سرمایه‌گذاری خطرپذیر از اولویت‌های جوانه حذف می‌شود و فعالیت آنها روی رویدادهای رشد و استارت‌آپ‌هایی که به پلتفرم «دیوار» چسبندگی بیشتری دارند متمرکز می‌شود.

آرین افشار از جوانه رفت

حالا مدیر اجرایی و عملیاتی جوانه «مرتضی کاظمی» می‌گوید: آرین افشار از مدیرعاملی جوانه استعفا داده است و من در حال حاضر مدیر اجرایی جوانه هستم. کاظمی درباره تغییرات پیش‌آمده در جوانه می‌‌گوید: در جوانه تغییراتی جدی و استراتژیک اتفاق افتاده است و در شرایط فعلی برنامه سرمایه‌گذاری خطرپذیر در جوانه متوقف شده و تمرکز ما به صورت جدی روی توسعه همکاری با کسب‌وکارهای بیرونی برای بهبود تجربه کاربری دیوار است.

مرتضی کاظمی مدیر اجرایی جوانه

او ادامه می‌دهد: تمرکزمان روی کسب‌وکارهایی است که بتوانند به بهتر شدن تجربه کاربری در داخل اپلیکیشن و پلتفرم دیوار کمک کنند. در تلاشیم هم برای آگهی‌دهندگان در دیوار و هم برای استفاده‌کنندگان از این خدمات، مسیر را هموارتر کنیم و این مهم تنها از طریق همکاری با شرکای تجاری خارج از سازمان امکان‌پذیر است.

ماموریت جوانه؛ نوآوری باز برای دیوار

به گفته کاظمی، حالا مهم‌ترین ماموریت جوانه، نوآوری باز برای دیوار و کمک به توانمندسازی و توسعه شرکت‌های بیرونی برای همکاری با دیوار است. او در این باره می‌گوید: ماموریت ما در سال ۱۴۰۲ تغییر کرده و می‌خواهیم منابع محدود را روی کارهای بزرگ متمرکز کنیم و دیوار اولویت ماست. تمرکز جوانه روی رویدادهای رشد، فیوژن، هکاتون و کانکت هم گواه همین ادعاست.

آرین افشار نیز در گفت‌وگو با پیوست ضمن تایید استعفای خود از جوانه می‌گوید: شرایط سال گذشته چالش‌های فضای کارآفرینی را بیشتر از گذشته کرد. در صورتی ماهیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری این است که ورودی زیادی از تیم‌های مختلف داشته باشند تا بتوانند گلچینی از بهترین خروجی‌ها را انتخاب کنند؛ اما ۶ ماه انتهایی سال ۱۴۰۱ ضربه‌ای کاری بر بدنه بی‌جان اکوسیستم استارت‌آپی ایران وارد آمد و در واقع مدل سرمایه‌گذاری خطرپذیر پاسخگوی شرایط نبود و ما هم به عنوان یک شرکت خصوصی باید پاسخگوی ذی‌نفعان و سهامداران خود نیز می‌بودیم. مبالغ سرمایه‌گذاری باید با تورم وقیمت دلار همگام می‌بود و این برای یک شرکت خصوصی با منابع محدود کار ساده‌ای به شمار نمی‌رفت. علاوه بر اینکه تیم‌ها هم هر روز کوچک‌تر از گذشته می‌شدند و کسی تمایل به حضور در این بازار نداشت.

آرین افشار معتقد است تنها ماموریت جوانه تغییر کرده است.
آرین افشار معتقد است تنها ماموریت جوانه تغییر کرده است.

افشار توضیح می‌دهد: در حال حاضر تیم جوانه به دیوار منتقل شده و در قالب یکی از بازوهای نوآوری دیوار فعالیت می‌کند و در آینده ممکن است همین برنامه نیز بر اساس استراتژی دیوار تغییر کند. اما در نهایت باید بگویم جوانه تعطیل نشده، ماموریت اصلی جوانه تغییر کرده است و جوانه همچنان پاسخگوی تعهدات سرمایه‌گذاری‌های گذشته خود خواهد بود.

مدیرعامل سابق جوانه در پایان می‌گوید: واقع‌بینی در فضای اکوسیستم استارت‌آپی مهم است و نگاهی به استارت‌آپ ویزاها، نرخ مهاجرت، استارت‌آپ‌هایی که به ترکیه و دوبی و کشورهای همسایه رفتند اثبات این رنج است. حرف‌هایم تکراری است اما به امید شنیده شدن می‌گویم، حرف‌های امیدوارکننده‌ای که ریشه در عمل و واقعیت ندارد تاثیر مخربی بر روحیه فعالان حوزه استارت‌آپی و کارآفرینی می‌گذارد و تاثیر منفی آن قطعاً بسیار بیشتر از تاثیر مثبت آن خواهد بود.

https://pvst.ir/erf
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو