skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سرمایه‌گذاری خطرپذیر از اولویت «جوانه» حذف می‌شود

سمانه سمیع تحریریه

۵ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۶ آذر ۱۴۰۱

آرین افشار، جوانه

جوانه در پی تغییر استراتژی‌، طبق اعلام مدیرعاملش، سرمایه‌گذاری خطرپذیر را از اولویت‌های خود حذف خواهد کرد و فعالیت آنها بر استارت‌آپ‌هایی که به پلتفرم «دیوار» چسبندگی بیشتری دارند و رویدادهای رشد متمرکز می‌شود.

مدتی بود زمزمه‌هایی مبنی بر تعطیلی جوانه شنیده می‌شد. حالا آرین افشار مدیرعامل جوانه در گفت‌وگو با پیوست می‌گوید: با توجه به رکود سرمایه‌گذاری خطرپذیر در اکوسیستم استارت‌آپی ایران، استراتژی جوانه نیز باید تغییر می‌کرد و ما هم با توجه به اوضاع تصمیم گرفتیم فضای وی‌سی جوانه را که در قالب سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital) انجام می‌شد از اولویت‌های جوانه حذف کنیم. تمرکز خود را به طور عمیق روی استارت‌آپ‌هایی که منطبق با فعالیت‌های دیوار هستند بگذاریم و بر رویدادها و برنامه‌هایی مثل فیوژن و هکاتون که اصطلاحاً به برنامه‌های رشد معروف‌اند متمرکز شویم و آنها را به ماموریت جوانه اضافه کنیم.

اولویت‌های جوانه تغییر می‌کند

افشار می‌گوید: جوانه از زمان راه‌اندازی تاکنون روی استارت‌آپ‌های سازیتو و دیتا آرت سرمایه‌گذاری کرده بود و سال جدید هم روی استارت‌آپ ماتوریتی سرمایه‌گذاری کرده؛ اما با توجه به چالش‌های فضای سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۱ که در ادامه چالش‌های سال ۱۴۰۰ است، مجبور به تغییر رویکرد در حوزه فعالیت‌مان شدیم. به طور قطع جوانه تعطیل نمی‌شود؛ اما استراتژی و ماموریت جوانه تغییر می‌کند.

افشار چالش‌های سرمایه‌گذاری را به طور کلی چالش‌های عمومی VCها در ایران می‌داند و در این باره توضیح می‌دهد: فضای سرمایه‌گذاری خطرپذیر کشور از ۱۴۰۰ تاکنون به شدت پرریسک و بی‌ثبات شده است، افراد فعال کارآفرین نسل آینده، اغلب مهاجرت کرده‌اند و بعد از اتفاقات چند ماه گذشته هم نا‌امیدی و مهاجرت بین کارآفرین‌ها و استارت‌آپ‌‌ها زیادتر شده است. بحث کمبود نقدینگی بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر هم که موضوع تازه‌ای نیست.

او ادامه می‌دهد: در واقع باید بگویم شرکت‌های خصوصی تابع مسائل پیرامونی خود هستند و تصمیمات آنها از مسائل اجتماعی و مسائل کسب‌و‌کاری جدا نیست. وقتی تعداد استارت‌آپ‌ها و ایده‌های خلاقانه کمتر شود و از سوی دیگر ریسک سرمایه‌گذاری هم بالاتر می‌رود، تعداد علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری کمتر می‌شود. وقتی دو کفه ترازو به هم نمی‌خورد شرکت‌ها نیز ماموریت خود را عوض می‌کنند. ما نیز با توجه به بودجه‌های کلان سرمایه‌گذاری و هزینه سرسام‌آور عملیاتی استارت‌آپ‌ها مجبور به تغییر مواضع خود شدیم.

آرین افشار می‌‌گوید ماموریت‌های جوانه تا پایان سال جاری تغییر می‌کند.

شاید سرمایه‌گذاری

افشار در ادامه بیشتر از برنامه‌های آتی جوانه می‌گوید و معتقد است گرچه ماموریت‌های جوانه تغییر خواهد کرد اما شاید در همین فرایندهایی که آنها روی استارت‌آپ‌هایی با چسبندگی بالا به دیوار متمرکزند، برنامه‌هایی مثل سرمایه‌گذاری داشته باشند، با این حال هدف نهایی و مشخص‌شان ایجاد زنجیره ارزش در قالب استراتژی نوآوری باز برای دیوار خواهد بود.

https://pvst.ir/dkv
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو