skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گوگل چت‌بات هوش مصنوعی را به بخش جستجوی خود اضافه می‌کند

تحریریه پیوست

۱۷ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳ خرداد ۱۴۰۲

با وجود اینکه گوگل نتوانست در اضافه کردن هوش مصنوعی قابل مکالمه به موتور جستجوی خود اولین باشد اما به نظر برای ورود به این میدان رقابت آماده شده است. سوندار پیچای، مدیرعامل الفابت (شرکت مادر گوگل)، در مصاحبه‌ای با وا‌ استریت ژورنال از اضافه شدن این ابزار به گوگل خبر داد.

به گزارش پیوست، پس از آنکه مایکروسافت چت‌بات هوشمند بینگ‌ را  با قلب تپنده‌ای از جنس GPT-4 به موتور جستجوی بینگ اضافه کرد و برای تصاحب سهم بیشتری از بازار ارزشمند جستجوی خیز برداشت، حالا گوگل هم همانطور که پیش‌بینی شده بود قصد دارد از قدرت هوش مصنوعی در موتور جستجوی خود بهره‌مند شود.

این مطلب را هم بخوانید:
آموزش استفاده از هوش مصنوعی گوگل، راهنمای گفتگو، ثبت‌نام و کاربردها

 

پیچای در مصاحبه با وال‌استریت ژورنال گفت: «آیا مردم می‌توانند از گوگل سوالاتی بپرسند و با مدل زبانی عظیم (LLM) در مضمون جستجو مشارکت کنند؟ مسلما.» پادشاه صنعت جستجوی جهان پیش از این هم از ادغام مدل‌های زبانی عظیم در بخش جستجوی خود صحبت کرده بود اما این اولین باری است که مدیر عامل این شرکت از برنامه‌های جدی گوگل برای اضافه کردن این قابلیت جنجالی صحبت می‌کند.

پیشتازی مایکروسافت شاید سر و صدای زیادی برای این شرکت به پا کرده باشد و برخی هم حتی موتور جستجوی بینگ را جایگزین گوگل کرده باشند اما اضافه شدن هوش مصنوعی به گوگل مسلما تاثیر گسترده‌تری بر فراگیری شدن مدل‌های زبانی عظیم و هوش مصنوعی خواهد داشت.

گوگل ۹0.6 درصد از  بازار جستجوی جهانی را در تمامی پلتفرم ها در اختیار خود دارد و بینگ با وجود افزایش کاربر همچنان با سهم ۳ درصدی از بازار رقیب کوچکی در مقایسه با گوگل به حساب می‌آید و گستره تاثیر آن با گوگل قابل مقایسه نیست.

گفتنی است که عرضه ChatGPT به عنوان اولین چت‌بات هوشمند جهان باعث شد تا بسیاری درمورد پایان راه گوگل و موتورهای جستجو گمانه‌زنی کنند. شهرت بی‌سابقه این ابزار «زنگ خطر» را برای مدیران گوگل به صدا درآورد.

با این حال پیچای در مصاحبه خود با وال‌استریت ژورنال می‌گوید که گوگل هوش مصنوعی را نه یک تهدید بلکه فرصتی برای توسعه کسب‌وکار جستجوی خود می‌داند. او گفت: «حداقل می‌توان گفت که فضای فرصت‌ها بزرگتر از همیشه است.»

پیچای همچنان زمان مشخصی را برای اضافه شدن امکان چت با هوش مصنوعی به گوگل مشخص نکرده است و با وجود اینکه مایکروسافت چند قدمی از آنها جلوتر است اما شاید خرابکاری ۱۰۰ میلیارد دلاری هوش مصنوعی این شرکت باعث رویکرد محافظه‌کاران گوگل نسبت به این تکنولوژی شده است. بعلاوه محصول این شرکت باید توان رقابت با Bing Search که حالا از آخرین مدل زبان طبیعی GPT از شرکت اوپن‌ای‌آی استفاده می‌کند را داشته باشد.

گوگل چندی پیش هوش مصنوعی بارد را به عنوان محصولی جداگانه عرضه کرد. پاسخ اشتباه این هوش مصنوعی در تبلیغات توییتری گوگل باعث شد تا ارزش سهام الفابت تا ۱۰۰ میلیارد دلار سقوط کند. پیچای به تازگی اعلام کرده است که گوگل به زودی برای کاهش فاصله خود با ChatGPT، از یک مدل زبانی «توانمندتر» استفاده می‌کند.

این شرکت با وجود تعدیل نیرو برای کنترل هزینه‌های برای افزایش بازدهی با تمرکز بر محصولات هوش مصنوعی تلاش می‌کند. بخش‌های Google Brain و DeepMind که دو پایه اصلی هوش مصنوعی در این شرکت محسوب می‌شوند قرار است همکاری خود را افزایش دهند.

پیچای در همین رابطه گفت: «برای دلیل ماهیت رقابتی یک سری از این تلاش‌ها باید در انتظار همکاری قدرتمند و بیشتری باشید، پس منطقی است که تا حدی با یکدیگر کار کنید.»

منبع: Engadget

 

https://pvst.ir/ek1

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو