skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بارد، هوش مصنوعی گوگل رسما معرفی شد

۲ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۴ خرداد ۱۴۰۲

گوگل امروز اعلام کرد که به طور رسمی هوش مصنوعی Bard را که چند هفته پیش از آن رونمایی کرد، منتشر میکند. البته گوگل گفته است بارد هنوز یک محصول تحقیقاتی است اما میخواهد آن را به دست آزمایشکنندگان برساند.

Bard یک نسخه سبک و بهینهشده از LaMDA است، لامدا مدل زبان بزرگ (LLM) بر اساس معماری شبکه عصبی Transformer است که گوگل برای اولین بار در سال 2017 راهاندازی کرد. خود LaMDA روی مجموعه عظیمی از دادههای اینترنت که شامل تریلیونها کلمه است آموزش دیده است و حاوی 137 میلیارد پارامتر است.

 

این مطلب را هم بخوانید:
آموزش استفاده از هوش مصنوعی گوگل، راهنمای گفتگو، ثبت‌نام و کاربردها

 

Bard در حال حاضر محدود به کاربرانی در بریتانیا و ایالات متحده است و در نشانی bard.google.com برای این کاربران در دسترس قرار گرفته است.

گوگل بارد را “نسخه آزمایشی” نامیده و در همان ابتدا به کاربران یادآوری میکند که هنوز در حال انجام تست است در نتیجه ممکن است همیشه درست عمل نکند.

بارد به جای ایجاد یک پاسخ، اغلب یک سری پاسخهای ممکن را به کاربران میدهد. سپس از کاربر خواسته میشود تا پاسخی را که بهترین نقطه شروع است انتخاب کند.

گوگل در اوایل فوریه Bard را به عنوان رقیب ChatGPT معرفی کرد. گوگل سالها است که در این زمینه مشغول تحقیق و توسعه است اما قابل انکار نیست که راهاندازی ChatGPT توسط OpenAI شتاب زیادی در معرفی این دسته از فناوریهای رو به رشد بخشیده است.

در ژانویه اخباری مبنی بر سرمایهگذاری 10 میلیارد دلاری مایکروسافت در OpenAI و همکاری با آن برای گنجاندن GPT-3.5 در موتور جستجوی Bing منتشر شد، در همان زمان گوگل احساس کرد که پیشتازی این شرکت در جستجو در حال سقوط است و “کد قرمز” اعلام کرد.

کارشناسان گوگل امروز در یک پست وبلاگی نوشتهاند: شما میتوانید از Bard برای افزایش بهره‌وری، تکمیل ایدهها و تقویت کنجکاوی خود استفاده کنید. ممکن است از بارد بخواهید نکاتی را برای رسیدن به هدفتان برای خواندن کتابهای بیشتر در سال جاری به شما ارائه دهد، فیزیک کوانتومی را به زبان ساده توضیح دهد، یا با ترسیم یک پست وبلاگ، خلاقیت شما را برانگیزد.

با این حال، LLM‌ها دارای نکات منفی متعددی هستند. گوگل به کاربران احتمالی Bard هشدار میدهد از آنجایی که این هوش مصنوعی روی طیف گستردهای از اطلاعات در دسترس عموم آموزش دیده است، ممکن است نتایج بارد حاوی خروجیهای متعصبانه و کلیشههای نادرست باشد.

تا پیش از این، ربات چت گوگل تنها برای افرادی که «تستکنندگان مورد اعتماد» نامیده میشوند در دسترس بود، اگرچه این شرکت اکنون تأکید میکند که بازخورد کاربران بخش مهمی برای کمک به بهبود برنامه در آینده خواهد بود.

 

https://pvst.ir/ehe

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو