skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

مینا رضایی نویسنده میهمان

تفاوت ChatGPT 4.0 با نسخه‌های قبل، هوشمند‌، دقیق‌ و آهسته‌

مینا رضایی
نویسنده میهمان

۱۰ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۹ دقیقه

تفاوت ChatGPT 4.0 با نسخه های قبل

تفاوت ChatGPT 4.0 با نسخه‌ قبلی قابل توجه است. شرکت open AI به تازگی نسخه جدیدی از ChatGPT را معرفی کرده که یک شبکه با زیر ساخت‌های هوش مصنوعی است و پاسخ‌ها و داده‌ها را با الگو‌های نوشتاری انسان ارائه می‌دهد.

ChatGPT 4.0 یکی از جدیدترین دستاورد‌های بشر در عرصه فناوری است که با نسل قبلی متفاوت است. این هوش مصنوعی با داده‌های نامحدودی از انواع اطلاعات، برنامه‌ریزی‌شده تا بتواند در پرسش و پاسخ با انسان، نحوه ارتباط را بخوبی درک و تفسیر کند.

اگر هنوز از ChatGpt استفاده نکرده‌اید این مطلب را بخوانید:
آموزش کامل ثبت‌نام و استفاده از ChatGpt برای کاربران ایرانی

ChatGPT مخفف کلمه conversational generative pre-training است و به یک ربات چت توسعه یافته اشاره دارد که می‌تواند علاوه بر پاسخگویی به سؤال انسان، آن را به یک مکالمه طولانی نیز تبدیل کند. از دیگر توانایی‌های این هوش مصنوعی می‌توان به قدرت چالش کشیدن انسان، توانایی تشخیص سؤالات نامناسب و عدم پاسخدهی به آن‌ها اشاره کرد.

ChatGPT 4.0‌ یکی از پیشرفته‌ترین چت‌بات‌ها در حوزه هوش مصنوعی است. تفاوت ChatGPT 4.0 صرف نظر از مزایایی زیادی که اضافه شده شامل ضعف‌ها نیز می‌شود. نقطه ضعف بزرگ  ChatGPT 4.0در مقایسه با نسخه‌های قبلی خود در سرعت پردازش اطلاعات است که دقت و امنیت بالای آن در پاسخدهی باعث شده تا این نقطه ضعف پوشش داده شود. ChatGPT در همین ابتدای فعالیت توانسته در بسیاری از مشاغل مانند وکالت، برنامه‌نویسی تاثیر خود را نشان دهد و حتی منبعی برای معلم‌ها باشد.

در ادامه این مطلب شما را بیشتر با تفاوت ChatGPT 4.0، ویژگی‌ها و نحوه کارکرد نسخه جدید ChatGPT آشنا خواهیم کرد.

 تفاوت ChatGPT 4.0

ایمنی یکی از ویژگی‌های مهم در نسخه جدیدchat GPT است. طبق اطلاعاتی که شرکت openAI ارائه داده ChatGPT 4.0 قادر است تا ۸۲ درصد کمتر به درخواست‌های غیر مجاز کاربران پاسخ بدهد و این ایمنی در پاسخدهی درست، از طریق نظارت بهبود یافته تیمی متخصص صورت گرفته است. به طوریکه شرکت‌هایی مانند مایکروسافت قصد دارند از این تکنولوژی در موتور‌های جستجو استفاده کنند.

لازم به ذکر است کاربرانی که نسخه پلاس ChatGPT را دارند می‌تواند از نسخه‌های مختلف این تکنولوژی استفاده کنند. در غیر اینصورت تنها به ChatGPT 3 دسترسی خواهند داشت. ربات ChatGPT در تمامی نسخه‌ها دارای حافظه است و اگر قبلاً سؤالی از او پرسیده باشید می‌توانید برای دفعات بعدی از ربات بخواهید که همان موضوع را بهینه کند. از تفاوت‌های دیگر ChatGPT 4.0 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درک و پردازش تصاویر

نسخه جدید این ربات قادر است تا در کنار متن‌ها، تصاویر را پردازش کرده و برای پاسخدهی به سؤالات از تفسیر عکس‌ها استفاده کند. برخلاف نسخه‌های 3.5 و 3 که تنها محدود به ورودی و خروجی متنی بودند در ChatGPT 4.0 اطلاعات تصاویر تجزیه و تحلیل می‌شود.

عملکرد دقیق

تفاوت ChatGPT 4.0 در دقت بیشتر این نسخه است. پاسخ دقیق به سؤالات کاربران در مقایسه با BING و chat GPT3 باعث جلب اعتماد بیشتر کاربران شده است.

قدرت پردازش اطلاعات

از تفاوت‌های دیگر ChatGPT 4.0 این است که هنگام پاسخ به کاربر، تعداد اطلاعات بیشتری را پردازش می‌کند. در مقایسه با نسخه GPT3.5 می‌تواند 64000 کلمه را مدیریت کند که این اعداد در نسخه 3.5 حداکثر 8000 کلمه است.

دقت بالا و درک زبانهای غیر انگلیسی

دقت ChatGPT 4.0 در مقایسه با نسخه‌های قبلی 40 درصد افزایش یافته است و با درک زبان‌های دیگر می‌تواند به 26 زبان زنده دنیا پاسخ درست بدهد.

تغییر دیدگاه در پاسخدهی به سؤالات

یکی از ویژگی‌های جذاب ChatGPT در نسخه جدید این است که کاربر می‌تواند از او بخواهد که سؤالش را از دیدگاه یک روانشناس یا فیزیکدان پاسخ بدهد.

افزایش میزان حافظه

در نسخه‌های قبلی با پر شدن حافظه هوش مصنوعی کاربر باید یک چت جدید ایجاد می‌کرد ولی در نسخه 4 چت بات، میزان حافظه افزایش پیدا کرده و باعث شده تا به سؤالات پاسخ‌های دقیق داده شود.

مزایا و معایب ChatGPT 4.0 چیست؟

چت بات ها با هدف گفتگو با کاربر طراحی شده اند در حالیکه موتورهای جستجو فهرستی از اطلاعات را روی شبکه جهانی اینترنت در اختیار کاربر قرار می دهند. تفاوت عمده چت جی پی تی ها با موتورهای جستجو در این است که chat GPT توانایی جستجو در اینترنت را ندارد و از اطلاعاتی استفاده می کندکه برای آموزش هوش مصنوعی ارائه شده است. به همین دلیل با وجود پیشرفت های بسیار در این حوزه هنوز امکان بروز خطا در ربات ها وجود دارد.

لازم به ذکر است که ساخت هوش مصنوعی چت جی پی تی 4 و حتی نسخه های قبلتر با هدف رقابت با موتورهای جستجو طراحی نشده اند. در ادامه مطلب به چند مورد از مزایای استفاده از این هوش مصنوعی اشاره خواهیم کرد.

  1. امکان مکالمه و تجزیه و تحلیل اطلاعات
  2. پاسخدهی مناسب به انواع سوالات در زمانی کوتاه
  3. رفع باگ های برنامه نویسی و ارائه کدهای مورد نیاز کاربران این حوزه
  4. کمک به تولید محتوا، وبلاگ نویسی، ساخت ویدیو و عکس در نسخه جدید

تفاوت ChatGPT 4.0 شامل معایب این نسخه هم می‌شود. چت‌بات‌ها هم مانند هر تکنولوژی دیگری علاوه بر مزایا دارای معایب و محدودیت‌هایی هستند. از جمله معایب چت بات 4 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از دسترس خارج شدن چت‌بات با افزایش حجم تقاضا بخصوص در نسخه‌های رایگان
  • تولید محتوای تکراری به دلیل استفاده از الگو‌های رایج
  • محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها برای کاربران برخی کشور‌ها مانند ایران

مقایسه هوش مصنوعی ChatGPT3.5 با ChatGPT 4.0

ChatGPT 4.0نسبت به نسخه قبلی خود یعنی چت بات 3.5 توانسته خلاقیت و قدرت پردازش اطلاعات بالاتری داشته باشد. پاسخ‌هایی که این نسخه جدید از هوش مصنوعی ارائه می‌دهد به واقعیت نزدیک‌تر است در حالی که در نسخه chatGPT3.5 نقش تجسمات ماشینی پررنگ‌تر بود.

تجسمات ماشینی در واقع قوه تخیل هوش مصنوعی است که در پاسخدهی به سؤالات با توجه به داده‌های موجود از آن استفاده می‌کند. در ChatGPT نسخه 4 دور زدن محدودیت‌ها و استفاده مخرب از هوش مصنوعی در مقایسه با نسخه قبلی سخت‌تر شده است.

بطور مثال اگر از GPT4 در مورد فرمول مواد شیمیایی خطرناک سؤالی بپرسید با جوابی مواجه نخواهید شد. با وجود شباهت‌های بسیار در این دو نسخه اخیر، ChatGPT جدید قابل اعتمادتر و خلاق‌تر است.

تفاوت3 GPT با GPT 4 چیست؟

درChatGPT 3 و حتی نسخه 3.5 نوع پردازش، استفاده از متن ساده است. در حالی که در نسخه chatGPT4 کاربر می‌تواند اطلاعاتی مانند صدا، ویدیو و تصویر را وارد کند و هوش مصنوعی با تحلیل آن‌ها به سؤالات کاربر پاسخ بدهد

این چند وجهی بودن؛ یکی از تفاوت‌های ChatGPT 4.0 با نسخه‌های قبلی خود است. یکی دیگر از حوزه‌های پیشرفت ChatGPT جدید، توانایی صحبت به زبان غیر رسمی، نوشتن متن خلاقانه و خلاصه‌سازی است. نسخه 3 چت بات مانند نسخه اولیه خود بصورت رایگان ارائه شده؛ در حالی که برای استفاده از تفاوت ChatGPT 4.0 پلاس باید هزینه‌ای مشخص پرداخت شود.

آیا ChatGPT در ایران قابل استفاده است؟

برای استفاده از هوش مصنوعی چت جی پی تی باید به سایت OPEN AI مراجعه و پس از وارد کردن ایمیل و ثبت اطلاعات از آن استفاده کنید. در ایران به دلیل وجود تحریم‌ها، خدمات شرکت OPEN AI فعال نیست و اگر قصد استفاده از این سرویس را دارید در مراحل اولیه تأیید ایمیل، با خطا مواجه خواهید شد.

لازم به ذکر است که آی پی ایران، صفحه مربوط به شرکت OPEN AI را باز نمی‌کند و برای ثبت نام باید یکسری مراحل پیچیده مانند تغییر آی پی و دریافت شماره مجازی استفاده کنید. در حال حاضر کشور‌هایی که شماره آن‌ها در Chat GPT پشتیبانی نمی‌شوند عبارتند از:

افغانستان، آلبانی، الجزایر، آندورا، آنگولا، آذربایجان، بحرین، بلاروس و بروندی، کامبوج، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، چین، جمهوری دموکراتیک کنگو، کوبا، مصر، گیینه استوایی، اتیوپی، سرزمین‌های جنوبی فرانسه جزیره هرد و مک دونالد، هنگ کنگ، جمهوری اسلامی ایران، لیبی، ماکائو، موریس، کره شمالی، پاراگوئه، اتحادیه روسیه، عربستان سعودی، سومالی، سودان جنوبی، سودان، سوازیلند، سوریه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، ونزوئلا، ویتنام، یمن، زیمبابوه.

 

نحوه دسترسی به چت جی پی تی 4

برای دسترسی به هوش مصنوعی باید به سایت OPEN AI وارد شوید و این دسترسی تنها برای کاربرانی مجاز است که  آی پی کشور آن ها در لیست تحریم ها قرار ندارد.

توجه داشته باشید که در حال حاضر دسترسی به ChatGPT 4.0 فقط از طریق اشتراک پلاس و با هزینه ماهانه 20 دلار امکان‌پذیر است بنابراین اگر قصد استفاده از نسل چهارم GPT را دارید باید اکانت خود را به پلاس ارتقا دهید.

برای ارتقا حساب کاربری اگر دسترسی به روش‌های پرداخت بین‌المللی مانند ویزا و مسترکارت دارید به راحتی می‌توانید حساب خود را شارژ کنید در غیر این صورت سایت‌هایی مانند مجازیته، نامبرلند، ایرانی‌کارت و غیره می‌توانند از شما ریال دریافت و حساب شما را شارژ کنند.

مراحل ثبت نام به شرح زیر است.

1-ابتداوارد سایت https://chat.openai.com/auth/login شوید.

2-اگر قبلا ثبت نام نکرده اید باید روی sign up کلیک کنید تا به صفحه ایمیل و مشخصات وارد شوید.

تفاوت چت جی پی تی 4 با نسخه های قبل

3-ایمیل خود را وارد کنید.

 

تفاوت چت جی پی تی 4 با نسخه های قبل

4-روی گزینه VERFY  ایمیل کلیک کنید تا تایید نهایی انجام شود.

 

 

تفاوت چت جی پی تی 4 با نسخه های قبل

5-پس از تایید ایمیل وارد صفحه ای می شوید که باید شماره تلفن معتبری وارد کنید.(اگر شماره ایران را وارد کنید با خطایی که در تصویر میبینید مواجه خواهید شد.)

7-اگر قصد دارید به نسخه چت جی پی تی 4 دسترسی داشته باشید باید اشتراک chat GPT+  را از سایت OPEN AI تهیه کنید  تا تمامی خدمات برای شما فعال شوند. اگر دسترسی به جی پی تی پلاس داشته باشید سایت شما را به محض ورود به chat GPT4 هدایت می کند. 8-اگر نسخه پریمیوم چت بات 4 را ندارید باید روی گزینه upgrade to pain درکنار صفحه کلیک کنید و یا نسخه پریمیوم را ارتقا بدهید. 9-پس از  paid to piperو پرداخت هزینه اشتراک می توانید به جدیدترین نسخه چت بات دسترسی داشته باشید.

6-کد تایید به شماره ای که وارد کردید ارسال می شود. پس از وارد کردن کد تایید حساب کاربری شما ساخته می شود.

7-اگر قصد دارید به نسخه چت جی پی تی 4 دسترسی داشته باشید باید اشتراک chat GPT+  را از سایت OPEN AI تهیه کنید  تا تمامی خدمات برای شما فعال شوند. اگر دسترسی به جی پی تی پلاس داشته باشید سایت شما را به محض ورود به chat GPT4 هدایت می کند.

8-اگر نسخه پریمیوم چت بات 4 را ندارید باید روی گزینه upgrade to pain درکنار صفحه کلیک کنید و یا نسخه پریمیوم را ارتقا بدهید.

9-پس از  paid to piperو پرداخت هزینه اشتراک می توانید به جدیدترین نسخه چت بات دسترسی داشته باشید.

سخن پایانی

چت بات 4 نیز مانند نسخه های قبلی خود بزودی بروزرسانی و تمامی نقاط ضعف آن رفع خواهد شد. با وجود کند بودن چت جی پی تی جدید نسبت به نسخه های قدیمی خود، قدرت پردازش و دقت بالایی دارد و تعاملات پیچیده تری را انجام می دهد.

 

https://pvst.ir/eid

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو