skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ضرر ۱۰۰ میلیارد دلاری گوگل در پی اشتباه هوش مصنوعی

۲۰ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اشتباه هوش مصنوعی و ضرر ۱۰۰ میلیارد دلاری

چت‌بات هوش مصنوعی بارد (Bard) از شرکت گوگل سر و صدای زیادی به پا کرده و هنوز خبری از عرضه عمومی آن نیست اما همین نسخه آزمایشی با یک پاسخ بی‌دقت غوغایی به پا کرده است. این پاسخ اشتباه که در ویدیو تبلیغاتی این شرکت منتشر شده باعث ریزش ۱۰۰ میلیارد دلاری سهام این شرکت شد.

به گزارش پیوست، در یک ویدیوی تبلیغاتی که گوگل در توییتر خود منتشر کرده کاربری از بارد سوال می‌کند: «درمورد کدام کشف تلسکوپ فضایی جیمز وب می‌توانم به کودک ۹ ساله‌ام بگویم؟» بارد در پاسخ به این سوال چند نکته را ارائه می‌کند که در یکی از آنها گفته شد: «تلسکوپ فضایی جیمز وب اولین تصاویر یک سیاره خارج از منظومه شمسی ما را گرفته است.»

با این حال طبق اطلاعات ناسا اولین تصویر مربوط به یک سیاره خارج از منظومه شمسی ما را دو دهه قبل و در سال ۲۰۰۴ تلسکوپ Very Large از رصدخانه اروپای جنوبی به ثبت رسانده است. گوگل هنوز این ویدیو را از توییتر خود حذف نکرده است.

در پی این پاسخ اشتباه سهام الفابت، شرکت مادر گوگل، در روز چهارشنبه ۷.۷ درصد سقوط کرد و ۱۰۰ میلیارد دلار از ارزش این شرکت کاسته شد.

اشتباه بزرگ بارد چالش بزرگی در مسیر استفاده از هوش مصنوعی برای گوگل است و در عین حال مایکروسافت توانسته ChatGPT را به شکل موفقی در موتور جستجوی خود ادغام کند. هوش مصنوعی که به گفته بسیاری نحوه جستجوی آنلاین را متحول می‌کند خطر بزرگی برای گوگل محسوب شده و اطلاعات نادرست ارائه شده اعتبار این شرکت در صنعت جستجو را به چالش می‌کشد.

بارد نیز همانند ChatGPT براساس یک مدل عظیم زبانی ساخته شده و برای ارائه پاسخ به درخواست‌های کاربران از اطلاعات آنلاین استفاده می‌کند. متخصصان مدت‌ها است که درمورد احتمال ارائه اطلاعات نادرست از سوی این ابزارها هشدار می‌دهند.

گوگل پیش از این و برای پاسخ به نگرانی‌ها اعلام کرده بود که هوش مصنوعی بارد ابتدا در همین هفته برای دریافت بازخورد در اختیار «آزمایش‌کنندگان مورد اعتماد» قرار می‌گیرد و باید چند هفته‌ای برای عرضه عمومی آن منتظر بمانیم.

یک سخنگوی گوگل در بیانیه‌‌ای در رابطه با احتمال خطا به CNN گفت: «این مساله نشانگر اهمیت بالای آزمایش دقیق است، چیزی که ما این هفته با طرح آزمایش کننده مورد اعتماد آغاز کردیم. ما بازخورد خارجی را با آزمون داخلی خودمان می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که پاسخ‌های بارد از سطح بالای کیفیت،‌ امنیت و اعتبار در رابطه با اطلاعات جهان واقعی برخوردارند.»

به دنبال پاسخ اشتباه بارد که گزارش آن را اولین بار خبرگزاری رویترز منتشر کرد، سهام الفابت تا ۸ درصد در معاملات روز چهارشنبه سقوط کرد.

خبر عرضه بارد، که قرار است با رقیب پرطرفداری به نام ChatGPT رقابت کند، ابتدای همین هفته توسط گوگل منتشر شد. ChatGPT با موفقیتی چشمگیر توجه بسیاری را جلب کرده و کاربران از این هوش مصنوعی برای تولید مقالات، متن آهنگ و پاسخ به سوالاتی استفاده کرده‌اند که پیشتر گوگل منبع اصلی آن محسوب می‌شد. شهرت بی سابقه ChatGPT باعث اعلان «زنگ خطری» از سوی مدیران گوگل شده است.

گوگل روز چهارشنبه طی مراسمی در پاریس تصریح کرد که برای تغییر سازوکار جستجوی اطلاعات در فضای آنلاین، از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده می‌کند. مراسم گوگل درست یک روز پس از آن برگذار شد که مایکروسافت از عرضه نسخه جدید موتور جستجوی بینگ (Bing) و ترکیب آن با نسخه پیشرفته‌تری از هوش مصنوعی ChatGPT خبر داد. (مایکروسافت میلیارد‌ها دلار روی اوپن‌ای‌آی، شرکت سازنده ChatGPT سرمایه‌گذاری کرده است.)

گوگل در مراسم روز چهارشنبه خود اعلام کرد که هوش مصنوعی این شرکت می‌تواند پاسخ‌های قابل‌فهم و پیچیده‌تری ارائه کند. به گفته آنها این هوش مصنوعی چکیده‌ای از دیدگاه‌های مختلف را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و قادر است نکات مثبت و منفی یک محصول را به مشتری گوشزد کند.

یکی از مدیران گوگل در این مراسم اعلام کرد که تکنولوژی هوش مصنوعی راه را برای «صف تازه‌ای از محصولات اطلاعاتی» هموار می‌کند.

منبع: CNN, Reuters

https://pvst.ir/e64

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو