skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

GPT-4، رونمایی OpenAI از نسل جدید هوش‌مصنوعی خود

۲۴ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اوپن‌ای‌آی(OpenAI) رسما از نسل جدید هوش‌مصنوعی خود رونمایی کرد. به گفته این شرکت GPT-4 که از همین حالا برای مشترکان پلاس ChatGPT  با محدودیت‌هایی قابل دسترس است، یک مدل چند وجهی است؛ یعنی علاوه بر متن، امکان درک تصاویر را نیز کسب کرده است. متقاضیان دسترسی به API تازه‌ترین مدل‌ زبانی اوپن‌ای‌آی نیز می‌توانند در صف انتظار این شرکت ثبت نام کنند.

GPT-4 چیست؟

GPT-4 تازه‌ترین نسل از مدل‌های زبانی شرکت اوپن‌ای‌آی است. مدل‌های زبانی در واقع ابزاری هستند که محتوا و گفته‌هایی درست شبیه به انسان را شبیه‌سازی و تولید می‌کنند. عبارت GPT یا Generative Pre-trained Transformer به تکنولوژی یادگیری عمیقی اشاره دارد که با استفاده از شبکه‌های عصبی مصنوعی، نوشته‌ها و گفته‌هایی شبیه به انسان ارائه می‌کند.

نسل قبلی این مدل زبانی یا همان GPT 3.5 قلب تپنده چت‌بات هوشمند ChatGPT است. به گفته اوپن‌ای‌آی نسل جدید این مدل زبانی که چشمان قدرتمندی برای درک تصاویر نیز در اختیار دارد عملکرد بهتری در بسیاری از حوزه‌ها نسبت به نسل قبل خود نشان می‌دهد.

چه چیز تغییر کرده است؟

به گفته اوپن‌ای‌آی، نسل جدید مدل زبان این شرکت توانایی بیشتری نسبت به مدل قبلی یا همان GPT 3.5 دارد.

تغییرات رقم‌خورده در این نسل جدید شامل موارد زیر می‎‌باشد:
  • امکان درک تصویر: کاربران در مکالمات خود با GPT-4 می‌توانند از تصاویر نیز استفاده کنند. در مثالی که اوپن‌ای‌آی ارائه کرده است یک تصویری از چند مواد خوراکی به این مدل زبانی ارائه شده و از آن خواسته می‌شود تا با این مواد اولیه یک دستور غذایی بسازد.
  • افزایش تعداد کلمات: نسل جدید مدل زبانی اوپن‌ای‌آی قادر است تا سرحد ۲۵ هزار کلمه از هر کاربر را پردازش کند و شما حتی می‌توانید به جای نوشتن متن، لینک یک صفحه وب را برای خواندن در اختیار این هوش مصنوعی قرار دهید.
  • خلاقیت بیشتر: GPT-4 عملکرد بهتری در نوآوری و همکاری با کابران دارد. این مدل زبانی امکان نوشتن نت موسیقی، فیلم‌نامه و متون فنی را داشته و حتی قادر است «سبک نویسندگی کاربر» را یاد بگیرد.
  • هوش بیشتر: اوپن‌ای‌آی نسل قبلی مدل زبان و دو نسخه مجهز به دید کامپیوتری و بدون دید کامپیوتری GPT-4 را با آزمون‌های دشوار دانشگاهی بررسی کرده و نتایج آن حاکی از بهبود چشمگیر نسل جدید در بیشتر این آزمون‌ها است.
عملکرد مدل‌های زبانی اوپن‌ای‌آی در آزمون‌های مختلف
  • امنیت و اعتبار بیشتر: اوپن‌ای‌آی می‌گوید که کاربران GPT-4 می‌توانند با اطمینان خاطر بیشتر از این هوش مصنوعی استفاده کنند. طبق گزارش این شرکت نسل جدید این مدل زبانی ۴۰ درصد بیشتر از نسل قبلی پاسخ‌های مستند ارائه می‌کنند و ۸۲ درصد کمتر احتمال دارد که به «درخواست برای محتوای غیرمجاز» پاسخ دهد.

محدودیت‌ها

با وجود پیشرفت GPT-4 نسبت به نسل قبلی، اوپن‌ای‌آی نسبت به محدودیت‌های مشابه این مدل زبانی همانند مدل‌های پیشین هشدار داده است. به گفته این شرکت همچنان احتمال «توهم» و اشتباه گرفتن حقایق وجود دارد و منطق این هوش مصنوعی نیز در مواردی همچنان با اشتباهاتی همراه است.

اوپن‌ای‌آی هشدار داده است که خروجی مدل‌های زبانی را به‌ویژه در موارد حساس مورد بررسی قرار داده و  تا جایی که ممکن است از این ابزار برای موضوعات حساس استفاده نکنید.

چت‌بات مایکروسافت از GPT-4 استفاده می‌کند

مایکروسافت پیش از این عنوان کرده بود که چت‌بات جدید این شرکت یا Bing Chat، عملکرد بهتری نسبت به ChatGPT دارد. با وجود اینکه پیشتر هنوز استفاده از نسل جدید مدل زبانی اوپن‌ای‌آی در چت‌بات هوشمند این شرکت به تائید رسمی نرسیده بود اما این شرکت به تازگی تائید کرده است که Bing Chat بر اساس GPT-4 ساخته شده است.

https://pvst.ir/ege

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو