skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

معلم‌ها بیشتر از دانش‌آموزان از ChatGPT استفاده می‌کنند هوش مصنوعی و نظام آموزشی

۱۳ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

هوش مصنوعی در آموزش

یافته‌های یک تحقیق نشان می‌دهد که برخلاف تصور عام، دانش آموزان کمتر از اساتید خود از ابزار هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. یافته‌های یک تحقیق جدید در آمریکا نشان می‌دهد که ۵۱ درصد از معلم‌ها و تنها ۳۳ درصد از دانش آموزان از ChatGPT برای تکالیف و کارهای مدرسه استفاده می‌کنند.

به گزارش پیوست، این تحقیقات که با پشتوانه بنیاد خانواده والتون (Walton Family Foundation) در آمریکا انجام گرفته ۱۰۰۲ معلم و ۱۰۰۰ دانش آموز (در سنین ۱۲ تا ۱۷ سال) را از لحاظ نگاه به تکنولوژی و استفاده از آن برای تکالیف و کارهای مدرسه بررسی کرده است. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که دانش آموزان کمتر از معلم‌ها برای فرار از تکالیف و کارهای مدرسه از ChatGPT استفاده می‌کنند.

جالب اینکه بسیاری از معلم‌ها مشکلی با استفاده دانش آموزان از ChatGPT ندارند. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که تعداد زیادی از معلم‌ها (۳۸ درصد) استفاده از ChatGPT را برای تکالیف مدرسه مجاز می‌دانند و تنها ۱۰ درصد استفاده از این هوش مصنوعی را تقلب قلمداد می‌کنند. درنتیجه یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که تنها ۱۵ درصد از دانش آموزان بدون اجازه معلم خود از این ابزار هوشمند برای انجام تکالیف استفاده کرده‌اند.

تعداد زیادی از معلم‌ها (۳۸ درصد) استفاده از ChatGPT را برای تکالیف مدرسه مجاز می‌دانند و تنها ۱۰ درصد استفاده از این هوش مصنوعی را تقلب قلمداد می‌کنند.

نکته جالب دیگر اینکه بیشتر آموزگاران معتقدند «ChatGPT را نباید نادیده گرفت و این ابزار را می‌توان به درستی در آموزش استفاده کرد.» با این حال قشر حداقلی معلم‌ها (۲۴ درصد) نیز معتقدند که «ChatGPT تنها برای تقلب دانش‌آموزان کاربرد دارد.»

حدود سی درصد از معلم‌ها می‌؛ویند برای برنامه‌ریزی دوره‌های درصدی از هوش مصنوعی مولد استفاده کرده‌اند؛ ۳۰ درصد دیگر نیز برای یافتن ایده‌های خلاق و ۲۷ درصد هم برای افزایش اطلاعات درسی و کلاسی از این ابزار استفاده می‌کنند.

مولفان این تحقیق که به تازگی در آمریکا انجام گرفته می‌گویند: «معلم‌ها و دانش‌آموزانی که از ChatGPT استفاده کرده‌اند تاثیر بسیار مثبتی را برای آموزش و یادگیری خود گزارش داده‌اند. دانش آموزان و معلم‌ها معتقدند که به جای پیدا کردن راهی برای محدود کردن این ابزار باید به دنبال روشی برای استفاده درست از ChatGPT در آموزش و بهره‌برداری از پتانسیل کامل آن بود.»

بیشتر دانش‌آموزان (۶۸ درصد) معتقدند که این ابزار به یادگیری بهتر آنها کمک می‌کند و ۷۵ درصد نیز آن را ابزار مفیدی برای یادگیری سریع‌تر می‌دانند. معلم‌ها نیز با این نگاه موافقند: ۷۳ می‌گویند ChatGPT به یادگیری بیشتر دانش‌آموزان کمک می‌کند.

محققان هم می‌گویند سیستم آموزشی نیازمند یاری است و باید از چنین ابزارهای نوینی استقبال کند. نتایج آزمون‌های ملی آمریکا نشان می‌دهد که نمرات رو خوانی و ریاضیات در دوران همه‌گیری به پایین‌تر سطح خود در چند دهه اخیر رسیده است. میانگین نمرات رو خوانی در اولین سه ماهه سال ۲۰۲۰ و اولین سه ماهه سال ۲۰۲۲ حدود پنج نمره کاهش یافته که بیشترین کاهش در ۳۰ سال گذشته است.

چت‌بات‌های هوشمند به پدیده جذابی در سال جدید میلادی تبدیل شده‌اند و ChatGPT از شرکت اوپن‌ای‌آی (OpenAI) در اتفاقی خیره‌کننده توانست تنها طی ۴۰ روز ۱۰ میلیونی شود. این ابزار در ادامه رکوردشکنی خود طی ۳ ماه صد میلیونی شد، رکوردی که پیشتر در اختیار تیک‌تاک بود و حتی این شبکه اجتماعی محبوب نسل Z هم برای صد میلیون شدن به ۹ ماه زمان نیاز داشت.

منبع: Fastcompany

https://pvst.ir/ec8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو