skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گوگل ChatGPT‌ را برنتابید گوگل ربات چت و مرورگر جدید طراحی می‌کند

۱۲ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

ربات چت گوگل

 پس از مطرح شدن فناوری ChatGPT‌ و احتمالاتی درباره از میان رفتن موتورهای جست‌وجو از جمله گوگل، به تازگی اخبار جدیدی درباره طراحی و آزمایش روبات‌های چت گوگل به گوش می‌رسد. گوگل تلاش دارد با طراحی روباتی بر اساس فناوری LaMDA وارد میدان رقابت با ChatGPT‌ شود.

گوگل دست به کار می‌شود

گوگل از کارمندان خود خواسته است یک روبات چت به نام Apprentice Bard را آزمایش کنند. این شرکت قصد دارد با طراحی این روبات چت و ادغام آن با موتور جست‌وجو در آینده‌ای نزدیک این فناوری را عرضه کند و به رقابت بپردازد.

در حال حاضر این شرکت در واحد ابری خود پروژه‌ای به نام «اطلس» را در این شرایط بحرانی به موجب پاسخ به فراگیری فناوری ChatGPT‌ در دست گرفته است.

اقدامات گوگل در این زمینه شدت گرفته است. گوگل همان‌طور که گفته شد در حال آزمایش یک روبات چت به نام «Apprentice Bard» است که بر اساس همان فناوری Google LaMDA طراحی شده و با عملکردی تقریباً شبیه ChatGPT‌ به پرسش کاربران پاسخ می‌دهد. نکته متمایزکننده این فناوری در حال ساخت گوگل با ChatGPT‌ که ساخته OpenAI مایکروسافت است اینچنین است که روبات چت گوگل علاوه‌ بر پاسخگویی می‌تواند درباره موضوعات و رویدادهای اخیر نظر هم بدهد.

در یکی از یادداشت‌های این شرکت در راستای اهمیت این موضوع از تیم LaMDA خواسته شده است طراحی این روبات‌ را اولویت قرار دهند و در این مدت این پروژه را بر سایر پروژه‌ها ارجح بدانند.

Apprentice Bard این روبات رقیب، جانشین Meena نیز شد. Meena روبات چتی بود که قبلاً طراحی آن را گوگل انجام داده بود اما برای مدتی روند آن متوقف شد. هم‌اکنون نیز کارمندان گوگل می‌گویند این هوش مصنوعی پیشرفت‌های قابل توجهی در هفته‌های اخیر داشته است.

روبات چت کافی نیست، مرورگر جدید گوگل در راه است؟

گوگل در حال آزمایش یک صفحه جست‌وجوی جایگزین است. این صفحه جست‌وجو دارای قابلیت پرسش و پاسخ است. طراحی این صفحه بدین گونه است که پس از پرسش، پنج بخش در کنار پاسخ سوال روی یک نوار ارائه می‌شود. این سوالات در واقع سوالات کاربردی کاربران در زمینه همان موضوعی است که از این موتور جست‌وجوگر پرسیده شده است. همچنین یک آرم چت کوچک در انتهای سمت راست نوار جست‌وجو نشان داده می‌شود.

وقتی کاربران سوال خود را وارد می‌کنند حباب‌های خاکستری‌رنگ زیر نوار جست‌وجو نمایش داده می‌شود که این نوار حاوی پاسخ‌های معقول و مطابق ذائقه کابر در راستای پرسش آنهاست.

اخیراً یکی از سخنگویان گوگل درباره اقدامات توسعه‌دهنده این شرکت گفته است: «ما مدت‌هاست بر توسعه و استقرار هوش مصنوعی برای بهبود زندگی مردم تمرکز کرده‌ایم. ما معتقدیم هوش مصنوعی یک فناوری بنیادی و متحول‌کننده است که برای افراد، مشاغل و جوامع بسیار مفید است و همان‌طور که اصول هوش مصنوعی ما بیان می‌کند، باید تاثیرات اجتماعی گسترده‌تری را که این نوآوری‌ها به همراه دارند در نظر بگیریم. ما همچنان به آزمایش داخلی فناوری هوش مصنوعی شرکت خود ادامه می‌دهیم تا مطمئن شویم این حوزه نیز مفید و ایمن است، همچنین مشتاقانه منتظر به اشتراک گذاشتن تجربیات بیشتر در خارج از این شرکت هستیم»

منبع: CNBC

https://pvst.ir/e3y

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو