skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۶۶ درصد جمعیت دنیا در ۲۰۲۲ به اینترنت دسترسی داشتند

۸ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

دسترسی به اینترنت

۶۶ درصد مردم جهان یعنی ۵.۳ میلیارد نفر در سال ۲۰۲۲ به اینترنت دسترسی داشتند، رقمی که در سال ۲۰۱۹ حدود ۴.۱ میلیارد نفر یعنی ۵۴ درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌داد.

به گزارش پیوست، طبق گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات رشد استفاده از اینترنت در اولین سال همه‌گیری کرونا بیش از ۱۰ درصد بود که بیشترین افزایش در این دهه به حساب می‌آید. کشورهای با درآمد متوسط و پایین نیز رشد ۱۵ درصدی را شاهد بودند. عامل اصلی این افزایش استفاده، نیاز به دسترسی به اینترنت و خدمات در وضعیت قرنطینه بود، مثل ویدئوکنفرانس یا آموزش، خرید آنلاین، دسترسی به خدمات عمومی و همچنین مشاوره آنلاین با پزشک.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات در فصل «چشم‌انداز پهن‌باند: امر معمول جدید» از گزارش «تسریع پهن‌باند برای تحقق واقعیت‌های جدید» که نتیجه کار مشترک اتحادیه جهانی مخابرات و یونسکو است، روندهای جدید اتصال دیجیتالی از جمله دسترسی به اینترنت و وضعیت استفاده در دوره بعد از همه‌گیری را بررسی کرده‌ است.

دسترسی به اینترنت: متوسط سرعت جهانی

متوسط سرعت دانلود و آپلود در ژانویه ۲۰۱۹، ۱۰۰ مگابیت در هر ثانیه بود که با آغاز قرنطینه‌های سراسری از مارس و مه ۲۰۲۰ افزایش یافت و در نوامبر ۲۰۲۰ به حدود ۱۴۰ مگابیت رسید.

دسترسی به اینترنت
متوسط سرعت آپلود و دانلود در جهان

به گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات، یک خانواده چهارنفره نیاز به سرعت دانلود حدوداً ۱۰۰ مگابیت در ثانیه و سرعت آپلود ۳۵ مگابیت در ثانیه دارند تا ویدئوکنفرانس‌های باکیفیت برگزار کنند، در حالی که فقط برای یک نفر سرعت دانلود و آپلود ۲۵ و ۵ مگابیت‌ در ثانیه جواب می‌دهد.

بسیاری از خانوارها در دوره همه‌گیری مشکل سرعت اینترنت داشتند. تقریباً ۶۰ درصد از خانوارهای با درآمد پایین در ایالات متحده آمریکا گزارش دادند که پهن‌باندشان در همه‌گیری، کیفیت لازم برای انجام کارهایشان را نداشته است. به گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات به نقل از FCC، میزان شکایت‌ها از سرعت پهن‌باند در موج اول کرونا ۱۷۶ درصد افزایش یافت.

در نتیجه چنین وضعیتی، مساله پهن‌باند به موضوعی مهم در سیاست‌گذاری بسیاری از کشورها تبدیل شد. مثلاً اتحادیه اروپا هدف ۱۰۰ مگابیت سرعت در هر ثانیه برای همه خانوارهای این منطقه و پوشش سراسری 5G را جزو اهداف خود تا ۲۰۳۰ بیان کرد.

در کنار اشاره به دسترسی ۶۶ درصدی مردم دنیا به پهن‌باند اینترنت، باید به این مساله نیز توجه کرد که این ارقام، سرعت‌های متوسط جهانی هستند و در این میان، بیش از نیمی از خانوارها دسترسی به اینترنت باکیفیت برای ویدئوکنفرانس ندارند. از سوی دیگر تفاوت آشکاری در وضعیت دسترسی گروه‌های پردرآمد و کم‌درآمد مشهود است.

همچنین سرعت پهن‌باند همراه در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط از جمله خاورمیانه، آفریقای شمالی و جنوب صحرای آفریقا، بیشتر از پهن‌باند ثابت است.

دسترسی به اینترنت

جادوی نرم‌افزارهای برشبکه (OTT)

در روند دیجیتالی‌سازی جامعه، خدمات جدید از جمله خدماتی که نرم‌افزارهای بر شبکه یا OTTها (Over-the-top media service) ارائه می‌دهند توسعه بیشتری می‌یابند.

بر اساس گزارش Axon Partners که در مه ۲۰۲۲ منتشر شد، پلتفرم‌های ویدئویی، اجتماعی و بازی‌ها بیش از ۷۰ درصد ترافیک جهانی را به خود اختصاص دادند.

دسترسی به اینترنت
سهم OTTها و خدمات مختلف‌شان از ترافیک اینترنت و خدمات جهانی در سال ۲۰۲۱

Axon Partners همچنین پیش‌بینی می‌کند رشد استفاده از اینترنت متوقف نشود و متوسط استفاده ماهانه کاربر در سال ۲۰۲۳ به ۱۶.۲ گیگابایت برسد که در قیاس با رقم ۸.۵ گیگ ۲۰۲۱، میزان قابل توجهی است. افزایش رشد استفاده از داده نتیجه پخش ویدئویی آنلاین و همچنین بازی‌های آنلاین است. از طرف دیگر، دسترسی به اینترنت پرسرعت از جمله فیبر و 5G استفاده را افزایش می‌دهد.

کووید-۱۹ پهن‌باند را به پیش راند

کووید-۱۹ یکی از بزرگ‌ترین اتفاق‌های تاثیرگذار بر ماهیت پهن‌باند بود که بر سرعت، استفاده از داده و مقرون‌به‌صرفه بودن تاثیر گذاشت. همه‌گیری همچنین شکاف دیجیتالی را عمیق‌تر کرد و نشان داد چطور عدم دسترسی میلیون‌ها نفر به اینترنت، باعث محرومیت آنها از خدمات عمومی یا آموزش شده و چگونه دسترسی به اینترنت برای بقیه، وضعیت را برایشان بهبود بخشیده است.

منبع: ITU

https://pvst.ir/dsb

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو