skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دسترسی به فناوری 5G در ۲۰۲۲: کیفیت بهتر، هزینه بیشتر

۱۱ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

دسترسی یک میلیارد نفر به 5G

دسترسی به فناوری 5G در پایان ۲۰۲۲ تقریباً برای یک میلیارد نفر ممکن می‌شود. اریکسون، سازنده تجهیزات مخابراتی، در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است یک میلیارد مشترک در سراسر جهان تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی به 5G متصل می‌شوند. آفریقای شمالی و خاورمیانه در حال حاضر ۲۴ میلیون کاربر 5G دارند که فاصله زیادی با پنج میلیارد کاربر 4G در ۲۰۲۲ دارد. روند دیگری که اریکسون در مورد توسعه جهانی فناوری 5G پیش‌بینی می‌کند این است که دسترسی به فناوری 5G در پایان ۲۰۲۲ با هزینه‌ بیشتری برای سرعت بالاتر و کیفیت بهتر همراه است.

به گزارش پیوست، اریکسون پیش‌بینی می‌کند رشد 4G در پایان سال جاری میلادی به اوج خود برسد و اشباع شود. بنابراین ادامه مسیر را تکنولوژی‌های جدید از جمله 5G می‌پیمایند. بر اساس این گزارش، در حال حاضر نسل پنجم mid-band در جهان (به جز چین) به بیش از ۱۰ درصد رسیده است. البته که سرعت بالا برای همه خوشحال‌کننده است اما باید هزینه بیشتری هم بابت آن بپردازیم.

در آمریکای شمالی که ارائه‌دهندگان در سه سال گذشته درباره برتری 5G حرف زده‌اند، حدود ۳۵ درصد از مشترکان فناوری 5G در ۲۰۲۲ از این نسل استفاده کرده‌اند. 5G mid-band یا بهترین گزینه این تکنولوژی در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد از جمعیت ایالات متحده را پوشش می‌دهد.

mid band پوشش گسترده‌ای فراهم و سرعت متمایزی نسبت به LTE ارائه می‌کند. اما اریکسون روند دیگری را هم برای توسعه جهانی 5G پیش‌بینی می‌کند: ارائه‌دهندگان هزینه‌ای اضافی بابت سرعت بالاتر دریافت می‌کنند و وضعیت به این زودی‌ها تغییر نخواهد کرد.

گزارش اریکسون در رابطه با قیمت بالای 5G عمدتاً به غرب اروپا اشاره دارد. در این منطقه بیشتر بسته‌های بی‌سیم به سرعت‌های مختلف تقسیم می‌شوند. اما چنین رویکردی منحصر به غرب اروپا نیست؛ اریکسون می‌گوید از بین ارائه‌دهندگان سراسر جهان «۲۵ درصد هزینه‌ بیشتری برای 5G نسبت به 4G دریافت می‌کنند و به طور میانگین هزینه 5G حدود ۴۰ درصد بالاتر است».

با این حال در آسیا-اقیانوسیه، خاورمیانه و آفریقا کمتر از ۱۵ درصد از خدمات به صورت سرعت‌محور ارائه می‌شوند. همچنین گزارش اریکسون پیش‌بینی می‌کند با افزایش دسترسی مردم منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی به 4G و توسعه 5G، ترافیک گوشی‌های هوشمند نیز در این منطقه سالانه ۲۸ درصد افزایش می‌یابد. طبق این گزارش، خاورمیانه و آفریقای شمالی در حال حاضر  ۲۴ میلیون کاربر 5G دارند.

میانگین مصرف هر گوشی هوشمند در آفریقای شمالی و خاورمیانه در ماه حدود ۱۱ گیگابایت است و اریکسون پیش‌بینی می‌کند میانگین مصرف تا سال ۲۰۲۹ به ۳۴ گیگابایت در ماه می‌رسد.

در آمریکا شرایط کمی پیچیده‌تر است. هر سه ارائه‌دهنده اصلی خدمات بی‌سیم اتصال تکنولوژی 5G را به طرح‌های نامحدود خود اضافه کرده‌اند و بنابراین می‌توانند ادعا کنند هزینه‌ اضافی‌ای برای 5G نمی‌گیرند. اما این ادعا صحت ندارد: ورایزن، یکی از بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان آمریکا، تنها به خریداران طرح نامحدود «پریمیوم» اجازه دسترسی به 5G میان‌بند را می‌دهد و دیگر بسته‌های نامحدود معمولی محدود به «5G ملی» یا همان نسخه کم سرعت شبیه به LTE هستند.

شرکت تی-موبایل هم امکان دسترسی به نسل پنجم mid-band را با خرید تمام بسته‌های نامحدود در ۲۰۲۲ ممکن کرده است اما بسته‌های معمولی ۶۰ دلاری در معرض اولویت‌بندی داده هستند؛ یعنی با شلوغی شبکه، سرعت‌شان کاهش می‌یابد. کاربران می‌توانند با خرید بسته ۸۵ دلاری به داده نامحدود «پریمیوم» دسترسی یابند که در هیچ صورتی دچار افت سرعت نمی‌شود.

پس با اینکه شرکت‌های آمریکایی روی کاغذ هیچ مبلغ اضافی‌ای بابت 5G دریافت نمی‌کنند اما در عمل هزینه 5G واقعی بیشتر از دیگر انواع اینترنت است. اریکسون معتقد است همه شرکت‌ها سرعت را به امتیازی برای دریافت پول بیشتری تبدیل می‌کنند. گزارش این شرکت در رابطه با بسته‌های مبتنی بر سرعت می‌گوید: «این نوع استراتژی قیمت‌گذاری در حال قدرت گرفتن است و در حال حاضر ۲۴ درصد از کسانی که خدمات 5G ارائه می‌کنند از این استراتژی برای تقسیم بازار و تحریک کاربران به خرید سرعت بالاتر استفاده کرده‌اند.» انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ وضعیت 5G بهبود یابد اما در حال حاضر کاربران باید برای سرعت بیشتر، هزینه بیشتری هم پرداخت کنند.

منبع: Verge

https://pvst.ir/dlp

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو