skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دانشگاه علوم پزشکی ایران پای هومکا را به دادگاه باز کرد

سمانه سمیع تحریریه

۱۹ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱

دانشگاه علوم پزشکی ایران، استارت‌آپ هومکا (استارت‌آپ خدمات سلامت در محل) را به اتهام نداشتن مجوز موسسه پزشکی به دادگاه فرا خواند و حالا مدیرعامل هومکا می‌گوید: ما اصلاً موسسه پزشکی نبوده و نیستیم و این اتهام از اساس غیرمنطقی است.

به گزارش پیوست، احمد طاهرخانی هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل هومکا در رابطه با این شکایت می‌گوید: ما را به اتهام نداشتن مجوز موسسه پزشکی به دادگاه فرا خوانده‌اند، اتهام تاسیس غیرمجاز موسسه پزشکی برای کسب و کار ما که اصلاً موسسه بیمارستانی و درمانی نیست کاملاً غیرمنطقی است. ما در دوران سخت پیک‌های کرونا توانستیم مراجعه افراد به مراکز پرخطر درمانی را تا حد زیادی کم کنیم و فعالیت‌های ما تاثیر مثبتی در روند بهبود بیماران گذاشت. اما متاسفانه حالا دانشگاه علوم پزشکی ایران خواستار تعطیلی استارت‌آپ ما شده است.

او توضیح می‌دهد: دو سال در حوزه سلامت دیجیتالی به عنوان واسط در قالب پلتفرمی که کاربر را به آزمایشگاه، نمونه‌گیر، پرستار و پزشک وصل می‌کند کار کرده‌ایم و طبیعتاً این مدل‌ نوآورانه استارت‌آپی ما با قوانین و مقررات قدیمی که ارگان‌های متولی وزارت بهداشت تدوین کرده‌اند منطبق نیست. اما مشکل از کسب و کار ما نیست، چون آیین‌نامه‌ها و مجوزهای موجود در وزارت بهداشت منطبق بر صنعت IT، پلتفرم و استارت‌آپ‌های فناورانه نیست. مثلاً در یکی از مجوزها درخواست مکان استراحت برای نمونه‌گیر و پرستار وجود دارد مگر ما بیمارستان یا درمانگاهیم؟ مگر داخل هومکا آزمایش‌ خون گرفته می‌شود؟ نمونه‌گیرها به منازل و محل کار بیماران می‌روند. ما را نباید با معیارهای یک بیمارستان بسنجند.

طاهرخانی ادامه می‌دهد: در واقع مشکل از جایی ناشی می‌شود که قانون مدونی برای استارت‌آپ‌های حوزه سلامت دیجیتالی وجود ندارد و این را بالادستی ما یعنی وزارت بهداشت هم می‌داند و در برنامه جدید اجرایی استقرار سلامت الکترونیکی برای آن راهکارهایی اندیشیده شده است. اما متاسفانه در شکایتی که از ما شده است به آنها رجوع نکرده‌اند.

 

طاهرخانی: هومکا به دنبال تعامل با قانون‌گذاران این حوزه برای تدوین آیین نامه‌ای منطبق بر کسب وکارهای حوزه سلامت دیجیتالی است.

هومکا مجوزهای لازم را دارد

طاهرخانی می‌گوید: هومکا بر اساس مجوزهای موجود در کشور کار می‌کند و مجوزهای ما مجوز اتحادیه کسب و کارهای مجازی است که در آن صراحتا از حوزه سلامت گفته شده و هیچ مجوز دیگری که همخوان با کسب و کار ما باشد وجود ندارد که ما آن را نگرفته باشیم. وزارت بهداشت با کمک دست‌اندرکاران این حوزه باید آیین‌نامه‌هایی منطبق بر کسب و کار ما تدوین کنند نه اینکه مانع خلق ارزش در کسب و کارمان شوند.

هومکا برای روز دادگاه آماده است

طاهرخانی معتقد است آنها برای دادگاه روز یکشنبه بیست و سوم مرداد آماده هستند و با همین استدلال‌ها در دادگاه از خود دفاع می‌کنند. او می‌گوید: شکایت‌هایی که علیه ما و هر کسب و کار نوآورانه‌ای تنظیم می‌شود مانع خلق ارزش و ارزش‌آفرینی در استارت‌آپ‌ها می‌شود. ما خالصانه در انجمن سلامت الکترونیکی به دنبال تعامل و گفت‌وگو با قانون‌گذاران این حوزه برای تدوین آیین‌نامه‌ای اصولی و منطبق بر کسب وکارهای حوزه سلامت دیجیتالی بوده و هستیم.

او در پایان توضیح می‌دهد: در دو سال گذشته  ۵۰ نفر نیرو مستقیم و ۳۰۰ نفر به طور غیر مستقیم از هومکا درآمدزایی کرده‌اند و ما به تازگی در سال گذشته موفق شدیم نظر سرمایه‌گذار را جلب کنیم و خوشحالیم که سرمایه‌گذاران ما موانعی از جنس قانون‌گذار را می‌فهمند و این مسائل برایشان شناخته شده است. اما این اقدامات، نه تنها مانعی برای رشد و نوآوری کسب‌وکارهای حوزه سلامت دیجیتالی است، بلکه تاثیر جدی بر انگیزه کارآفرینان جوانی خواهد گذاشت که قصد ورود به این حوزه را دارند.

https://pvst.ir/cxh
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو