skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ورودی

علیرضا شاه میرزایی نویسنده میهمان

شبکه ملی اطلاعات و متولی اجرا

علیرضا شاه میرزایی
نویسنده میهمان

۱ اسفند ۱۳۹۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

شماره ۱

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۲ مهر ۱۳۹۹

اولین‌بار در قانون برنامه پنجم توسعه بود که نام شبکه ملی اطلاعات بر زبان‌ها افتاد. از زمانی که این طرح به وزارت ارتباطات رفت بارها شائبه قطعی اینترنت بین‌المللی را به ذهن مردم متبادر کرد. طرحی که پیشتر با نام اینترنت ملی شهرت یافته بود. زمانی ‌که این پروژه در قانون برنامه پنجم به‌ تصویب رسید، هنوز شورای عالی فضای مجازی متولد نشده بود؛ اما بعدها و خصوصا پس از اجرای فاز نخست شبکه ملی اطلاعات در شهریورماه سال جاری بحث بر سر چگونگی اجرا و نقشی که شورا در ایجاد این شبکه ایفا خواهد کرد، بالا گرفت.

شورای عالی فضای مجازی و مجلس در برخورد با شبکه ملی اطلاعات

شورای عالی فضای مجازی باید در خصوص پروژه‌های مهمی همچون شبکه ملی تصمیم‌گیری کند. یعنی وزارت ارتباطات علاوه بر داشتن مصوبه مجلس برای اجرای این پروژه، باید آن را در شورای عالی فضای مجازی هم به تصویب برساند. بررسی این پروژه در دستور کار این شورا قرار دارد. بیشترین وقت شورا طی شش ماه گذشته صرف آن شده و به‌زودی پروژه‌های مربوط به پروژه مورد نظر نهایی می‌شود. شبکه ملی اطلاعات تنها یک پروژه نیست. بلکه حدود ۱۴ پروژه است که اینها در کنار هم این شبکه را تشکیل می‌دهند.

آنچه در قانون مجلس آمده، فقط اهداف و چگونگی اجرای آن را مشخص کرده است. در قانون مجلس قید شده که وزارت ارتباطات، باید این پروژه را هماهنگ با سیاست‌های کلان کشور راه‌اندازی کند. در آنجا نیز راجع به سیاست‌های کلان سخنی به میان نیامده ‌است. طبق قانون، سیاست‌های کلان کشور را شورای عالی فضای مجازی تعیین می‌کند. می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که مجلس نیز وزارت ارتباطات را مکلف کرده تا شبکه‌ی ملی اطلاعات را هماهنگ با این سیاست‌ها پیش برد. این سیاست‌ها را شورای عالی فضای مجازی نیز اعلام می‌کند. با توجه به جلسات کارشناسی متعدد در این زمینه، بسته سیاستی مربوط به شبکه ملی اطلاعات ظرف حداکثر دو ماه آینده آماده ابلاغ شده و کلیه ابهامات در این زمینه پاسخ داده خواهد شد.

این مطلب در شماره ۱ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/1gv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو