skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ساترا و نماوا مصالحه کردند؛ فیلیمو همچنان یاغی

امید اعظمی عضو تحریریه

۲ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

ساترا و نماوا مصالحه کردند؛ فیلیمو همچنان یاغی

مدیران نماوا و ساترا در برنامه رادیویی لغو مجوز نماوا را تکذیب و در یک موضع‌گیری رسانه‌ای هماهنگ تاکید کردند حاکمیت از توسعه فعالیت رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در صورت تمکین آنها استقبال می‌کند.

به گزارش پیوست،‌ روز جمعه ۳۱ تیرماه، مدیرعامل نماوا و سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا در برنامه «فرحزاد» رادیو تهران در گفت‌وگویی تلفنی با موضوع تعلیق مجوز فعالیت فیلیمو و نماوا صحبت کردند. استفاده مشترک این دو بازیگر و رقیب سرسخت بازار چندرسانه‌ای ایران از زیرساخت صداوسیما و بازتاب گسترده آن از سوی نماوا، خبر از خلق یک اتحاد جدید در عرصه نمایش خانگی می‌دهد. شاید فیلیمو بازنده اصلی این اتحاد تازه نفس باشد.

نماوا همچنان باقیست

در ابتدای این گفت‌وگو مدیرعامل نماوا به سوالی در خصوص احتمال تعلیق فعالیت نماوا و نگرانی‌های کاربران این پلتفرم پاسخ داد و گفت: موضوع لغو یا تعلیق مجوز اساسا برای نماوا مطرح نیست و این شایعه فقط در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است که صحت ندارد. او در ادامه بیان کرد: ارتباط ما با ساترا و دیگر نهادهای حاکمیتی دوطرفه و مناسب است. قرار نیست در نماوا فعالیتی متوقف شود؛ ما همچنان در حال تولید محتوا هستیم.

موضع نماوا از آن رو اهمیت مضاعف پیدا می‌کند که پیش از این اخبار متعددی خبر از تقابل این پلتفرم پرطرفدار و رقیب صدرنشینش یعنی فیلیمو با ساترا داشت تا جایی که بیانیه اخیر فیلیمو عملا حتی وجود نهاد مرجع در این مورد را هم زیرسوال برد و تقاضای شفافیت در این باره کرده بود.

حالا مدیرعامل نماوا به عنوان دومین قدرت خصوصی این بازار معتقد است VODها موفق شدند اقبال جامعه را جلب کنند و گرایش به ماهواره‌ها و شبکه‌های خارجی کمتر شده است. او اعلام کرد: دنبال این هستیم که محتواهای صوت و تصویر فراگیر، فاخرتر، غنی‌تر و فرهنگی‌تر باشند.

همه تبعیت کنیم

شانه‌ساز زاده در ادامه با تاکید بر لزوم تنظیم‌گری در کشور گفت: بحث تنظیم‌گری در تمام کشورهای توسعه‌یافته وجود دارد؛ بنابراین هرکس مایل باشد در زیست‌بومی فعالیت کند باید ذیل قواعد و چهارچوب‌های تعیین شده باشد. اینکه ما بخواهیم قانون‌گریزی کنیم، منجر به تضییع حقوق همه، حتی پلتفرم‌ها به‌عنوان بازیگران بازار می‌شود و امکان پیگیری قانونی تخلفات را از آنها می‌گیرد.

چرخش ناگهانی مدیرعامل نماوا در تعامل با نهاد نظارتی صدا وسیما وقتی بارزتر شد که او در ادامه این برنامه رادیویی به صراحت تاکید کرد: قانون‌گریزی منجر به تضییع حقوق همه خواهد شد.

او در مورد تعامل با ساترا گفت: ما در حوزه رگولاتوری صوت‌و تصویر فراگیر حدود دو سال است که فعالیت خود را آغاز کرده‌ایم و طبیعی است که در ابتدای راه نقص‌هایی داشته‌ایم؛ اما باید روندی رو به رشد و تعاملی را با ساترا به عنوان نهاد تنظیم‌گر تعیین شده از سوی حاکمیت، ترسیم کنیم و من به‌عنوان پلتفرم وظیفه دارم که با این سازمان تعامل کنم. بنابراین قانون‌گریزی نه به نفع مردم، نه عوامل و نه اشتغال است. ما به دنبال تعامل هستیم و در همین راستا در روزهای اخیر جلسه‌ای با مدیران ساترا داشتیم و نکات خود را بیان کردیم که صورت جلسه شده و در حال رسیدن به راه‌حل‌هایی هستیم. من همین‌جا خواهش می‌کنم همه کسانی که مایلند در این بازار فعالیت داشته باشند و سرویس دهند، از قوانین کشور تبعیت کنند تا شاهد رشد و توسعه رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر باشیم.

اولتیماتوم ساترا به فیلیمو

در ادامه این گفت‌وگوی زنده تلفنی، محمدصادق افراسیابی، سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا، درخصوص لغو مجوز فیلیمو توضیح داد: طبق اعلام معاونت پایش و نظارت ساترا، مهلتی به فیلیمو داده شده تا رویه موجود خود را اصلاح کند و تا امروز هیچ‌گونه لغو مجوز یا تعلیقی در خصوص فیلیمو انجام نشده است.

او ادامه داد: حاکمیت از توسعه فعالیت رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر داخلی استقبال می‌کند. همانگونه که در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی نیز بر تامین نیاز محتوایی کشور در حوزه خدمات VODها از طریق سامانه‌ها و سکوهای داخلی تاکید شده است.

ساترا تنها تنظیم‌گر حوزه صوت‌و تصویر فراگیر است

سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا گفت: قوای سه‌گانه کشور معتقدند تنها تنظیمگر حوزه صوت و تصویر فراگیر ساتراست. اخیرا هم معاونت حقوقی ریاست جمهوری، نامه‌ای در چهار بند به ساترا ابلاغ کرده و از این سازمان به عنوان تنها تنظیم‌گر حوزه رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر درخواست کرده است انجام وظایف خود را در حوزه تنظیم‌گری رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی با جدیت دنبال کند.

بنابراین اساسا مطالبه‌ای توسط قوای سه‌گانه از ساترا وجود دارد و سازمان موظف به انجام وظایفی است که قانون به عهده آن قرار داده است. افراسیابی در پایان اعلام کرد: قطعا ساترا با تمام پلتفرم‌های دارای مجوز صوت‌و تصویر فراگیر تعامل دارد و معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا، برنامه‌هایی را برای افزایش این تعامل در دستور کار خود قرار داده است. تلاش خواهیم کرد برای معرفی اقدامات مثبت پلتفرم‌ها و در عین حال مطالبه‌گری از پلتفرم‌ها برای عمل به قوانین و اسناد بالادستی، از ظرفیت‌های سازمان صداوسیما و رسانه‌های جمعی استفاده کنیم که تاکنون برخی شبکه‌های رادیویی و روزنامه جام‌جم، برای معرفی ظرفیت‌های این حوزه پیش‌قدم شده‌اند.

https://pvst.ir/csq
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو