skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بیانیه فیلیمو در واکنش به نامه ساترا: مرجع قانون‌گذاری شفاف نیست

سمانه سمیع تحریریه

۲۶ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۸ تیر ۱۴۰۱

بیانیه فیلیمو در واکنس به ساترا

فیلیمو در بیانیه‌ای با طرح چند سوال از ساترا خواست در زمینه مرجع قانون‌گذاری پلتفرم‌های صوت و تصویر شفاف‌سازی کند. فیلیمو در این بیانیه از مسئولان، تنظیم‌گری منصفانه و نظارت دغدغه‌مندانه بر مبنای ضوابطی شفاف و روشن را درخواست کرده است.

به گزارش پیوست، چند روز پیش ساترا به شورای فضای مجازی صداوسیما نامه‌ای ارسال کرد و با خطاب قرار دادن رئیس صدا‌وسیما اعلام کرد: درخواست تعلیق مجوز پلتفرم‌های موثر آنلاین پخش فیلم که تخلفی انجام داده‌اند به دلیل رعایت نکردن مقررات قانونی صادر شده است.

سعید مقیسه معاون رئیس سازمان صداوسیما هم اصالت نامه منتشرشده را تایید کرده و می‌گوید این نامه که خطاب به پیمان جبلی رئیس صداوسیما نوشته شده محرمانه نبوده، اما اداری و درون‌سازمانی بوده است. حالا فیلیمو هم در بیانیه‌ای چند سوال مهم را با ساترا، کارشناسان و مردم مطرح کرده و از این طریق مراتب اعتراض خود را به این نامه نشان داده است.

نامه‌ ساترا خطاب به صداوسیما به‌گونه‌ای بود که بسیاری از کارشناسان و کاربران معتقد بودند ساترا و صداوسیما می‌خواهند مانع فعالیت پلتفرم‌های پخش نمایش آنلاین فیلم شوند. در یکی از بندهای نامه، پلتفرم‌های نمایش آنلاین فیلم با شبکه‌های ماهواره‌ای مقایسه شده و از اداره کل بازرگانی صداوسیما خواسته شد با تبلیغ‌دهندگان به این شرکت‌ها مثل تبلیغ‌دهندگان با شبکه‌های ماهواره‌ای برخورد شود. حتی از وزارت ارتباطات نیز خواسته شد دیتاسنترها خدمتی به این پلتفرم‌ها ارائه ندهند.

حالا فیلیمو با ابراز سردرگمی در رابطه با نهاد پاسخگو، ساترا را به پاسخگویی در این رابطه دعوت کرده است.

کدام مرجع قانون‌گذار است؟

در بیانیه فیلیمو آمده: ایجاد هر ساختاری در سطح ملی و فرادستگاهی مانند ساترا، نیازمند قانون تاسیس یا قانون تشکیلات با وظایف و اختیارت روشن است. لطفا در این خصوص شفاف‌سازی شود که کدام مرجع قانون‌گذاری یا تدوین مقررات در کشور به این مهم اهتمام ورزیده و سند مورد نظر برای اطلاع عموم رونمایی شود. آیا از اصطلاح فنی،فرهنگی «صوت و تصویر فراگیر» در مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی یا شورای عالی فضای مجازی تعریف دقیقی ارائه شده است یا خیر؟ آیا پلتفرم‌های نمایش درخواستی، شامل این تعریف می‌شوند یا خیر؟

فیلیمو همچنین ساختار منقبض و کند ساترا را به چالش کشیده و پرسیده است: آیا منطقی است که ساختاری منقبض، کند و ایستا، خود قوانین و اقلیم حکمرانی‌اش را تعریف کند، خود اجرا کند و خود هنگام مناقشه و اختلاف، مرجع رسیدگی به تخلفات باشد؟ بخش خصوصی چگونه می‌تواند با چنین تنظیم‌گر ذی‌نفعی رابطه منطقی و حرفه‌ای داشته باشد؟

در نهایت فیلیمو از مسئولان ذی‌ربط تنظیم‌گری منصفانه و نظارت دغدغه‌مندانه بر مبنای ضوابطی شفاف و روشن را در خواست کرده و اعلام کرده انسداد ایجاد شده را محصول عملکرد بی‌ضابطه ساترا و عدم تمایل این مجموعه به قانونمند شدن توسط مراجع ذی‌صلاح می‌داند.

https://pvst.ir/crj
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو