skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ساترا: مجوز رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر لغو نمی‌شود؛ به شرط رعایت قانون!

۲۸ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت‌وتصویر فراگیر اعلام کرد در حال حاضر مجوز هیچ‌ یک از رسانه‌های صوت‌وتصویر فراگیر لغو یا تعلیق نشده و در صورت رعایت قانون از پلتفرم‌ها حمایت می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی ساترا سعید مقیسه رئیس‌ سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت‌وتصویر فراگیر (ساترا) درباره احتمال فیلترینگ پلتفرم‌هایی مثل نماوا و فیلیمو می‌گوید: البته برخی سامانه‌های نمایش درخواستی تخلفاتی داشته‌اند که منجر به کسر امتیاز ارزیابی آنها شده است.

او افزود: بنابراین اگر روند کاهش امتیاز ارزیابی آنها ادامه پیدا کند و به کمتر از حداقل امتیاز لازم برای فعالیت برسد، اقدام قانونی لازم را انجام خواهیم داد (البته فیلیمو در بیانیه‌ای به شفاف نبودن قوانین در این زمینه اعتراض کرده و حالا خود این قوانین یکی از اصلی‌ترین چالش‌های پلتفرم‌هاست).

مقیسه در ادامه افزود: بدون شک مهم‌ترین اولویت فعالیت سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت‌وتصویر فراگیر (ساترا)، اجرای قوانین و اسناد بالادستی است و انجام ماموریت‌های قانونی ساترا، مورد مطالبه نهادهای ناظر در قوه مجریه و قوه مقننه است.

او همچنین با اشاره به ماموریت قانونی ساترا در حوزه تنظیم‌گری رسانه‌های صوت‌وتصویر فراگیر بیان کرد: انجام ماموریت‌های قانونی ساترا، مورد مطالبه نهادهای ناظر در قوه مجریه و قوه مقننه است. اخیراً هم مکاتبه‌ای از سوی معاونت امور حقوقی ریاست‌جمهوری با ساترا انجام شده است که در آن نامه بر اختیارات و وظایف ساترا در حوزه صوت‌و تصویر فراگیر تاکید شده است. بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور با موضوع «توسعه فضای مجازی سالم، مفید و ایمن»، ممانعت از نشر محتوا و خدمات ناسالم و ناایمن یکی از مواردی است که باید مد نظر قرار گیرد و با توجه به ماموریت ساترا در حوزه تنظیم‌گری صوت‌وتصویر فراگیر، ساترا به دنبال نظارت بر سلامت محتوایی صوت‌و تصویر فراگیر است.

مقیسه با اشاره به ضرورت مراقبت از نهاد خانواده و کودکان و نوجوانان در فضای مجازی گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف حاکمیت حمایت از خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان در فضای مجازی است و در سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی مصوب شورای عالی فضای مجازی تاکید شده است که کلیه سکوها و ارائه‌دهندگان محتوا ملزم‌اند از عرضه تبلیغات و محتوای مضر برای رده سنی کودک و نوجوان ممانعت کنند؛ یکی از اولویت‌های اصلی ساترا نیز همین موضوع است که مراقبت کند محتوای مضر برای رده سنی کودک و نوجوان توسط رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر در برنامه‌های این گروه سنی تولید و پخش نشود.

او همچنین به طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی به عنوان دیگر سندی که تاکید بر سالم‌سازی محتوا در فضای مجازی دارد اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف راهبردی تعیین‌شده در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، حضور جریان‌‏ساز و هدفمند در عرصه‌‏های ملی و فراملی فضای مجازی برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی است؛ در حالی‌ که شاهد هستیم برخی رسانه‌های صوت‌وتصویر فراگیر محتوایی را تولید و منتشر می‌کنند که کاملاً در تضاد با گفتمان انقلاب اسلامی است و بارها این قبیل محتواها با اعتراض بخش‌هایی از جامعه مواجه شده است.

مقیسه همچنین تاکید کرد: ساترا بر مواضع قانونی خود برای حفظ حقوق مخاطبان رسانه‌های صوت‌وتصویر فراگیر ایستادگی خواهد کرد و به زودی معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا نشست‌هایی با حضور مدیران رسانه‌های جمعی، نخبگان رسانه‌ای و سایر گروه‌های فعال فرهنگی و اجتماعی تدارک خواهد دید تا گفت‌وگوهای موثری بین ساترا و فعالان اجتماعی کشور شکل گیرد.

https://pvst.ir/crl

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو