skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

بسته‌های شبانه اینترنت بدلیل اعتراض مراجع فرهنگی حذف شدند

۱۵ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات محمدجواد آذری جهرمی در پاسخ به سوالات مختلف کاربران در مورد قیمت اینترنت، وضعیت توسعه VDSL، تولید گوشی و مودم بومی، انحصار زیرساخت و توسعه 5G   اعلام کرد که برای جبران عقب‌ماندگی در بخش واگذاری ۵ میلیون پورت VDSL تا پایان امسال که حالا تنها ۱ میلیون پورت آن؛ واگذار شده وزارت ارتباطات تمرکزشان را روی اینترنت  5G خانگی و FWA گذاشته‌اند و از هفته آینده اولین سرویس در این زمینه در تهران آغاز می‌شود. آذری جهرمی در این گفت‌وگو که در یک کانال تلگرامی و به صورت پرسش و پاسخ با کاربران رخ داد از مخابرات خواست تا با سرمایه‌گذاری در بخش اینترنت ثابت به توسعه در این بخش کمک کند و با دست برداشتن لج‌بازی با شرکت‌های بخش خصوصی بگذار آنها هم شبکه خود را توسعه دهند. این درحالی است که جهرمی در این گفت‌وگو اعلام کرد که بسته‌های شبانه اپراتورها به دلیل اعتراض مراجع فرهنگی در کشور حذف شده‌اند.

به  گزارش پیوست، جهرمی ارائه بسته‌های شبانه اینترنت از سوی اپراتورها را یک درخواست درست و منطقی خواند و گفت: «در بسیاری از کشورهای دنیا این بسته‌ها ارائه می‌شود. اما واقعیت این است که اعتراضهایی از سوی مراجع فرهنگی در کشور در رابطه با بسته‌های شبانه مطرح شد و ما ابلاغیه‌ای دریافت کردیم که می‌گفت کاربران به سمت بسته‌های اینترنت رایگان شبانه سوق پیدا نکنند. چرا که تاثیر منفی روی  دانش‌آموزان و دانشجویان داشت و آنها را شب بیدار نگه می‌داشت و صبح نمی‌توانستند سرکلاس حاضر شوند.»

او ادامه داد: «بر اساس این ابلاغیه، منطق زیر پا گذاشته شد؛ منطقی که ایجاب می‌کند ساعت یک شب بسته‌های ارزان قیمت ارائه شود. همین منطق باعث شد ما دوباره اپراتورها را فرا بخوانیم و به آن‌ها توصیه کنیم بسته‌های شبانه را ارائه کنند تا بخشی از بار شبکه به ساعت‌های کم‌باری انتقال دهند. البته ما دخالتی در این موضوع نداریم و به نظر می رسد اگر یک اپراتور بسته شبانه ارائه کند، در بازار رقابتی اپراتورهای دیگر نیز چاره‌ای ندارند جز این که بسته شبانه تعریف کنند.»

بیت استریمی که متوقف شد

ابتدای سال جاری و با افزایش نیاز مردم به اینترنت به دنبال شیوع کرونا و خانه ماندن‌های اجباری مردم ، وزیر ارتباطات که همیشه مورد انتقاد از سمت کاربران برای کیفیت پایین اینترنت قرار می‌گیرد، در توییتی خبر داد که با اجرای پروژه VDSL، کاربران به سرعتی ۴ برابر سرعت فعلی دسترسی خواهند داشت. در نهایت نیز بعد از تلاش‌ها و فشارهای زیاد در زمان مدیریت مجید صدری در مخابرات، که از دوستان نزدیک وزیر ارتباطات هم به حساب می‌آید، قرار‌داد پر چالش بیت استریم بین مخابرات با شاتل و آسیاتک به اچرا گذاشته شد. این قرار داد که براساس مصوبه سال ۱۳۹۶رگولاتوری باید اجرا می‌شد پس از سه سال به اجرا گذاشته شد. این قرار داد که براساس مصوبه ۲۶۰ رگولاتوری تنظیم شده، به منظور رقابتی شدن بیشتر بازار اینترنت ثابت، تسهیل ارائه خدمات در حوزه ارتباطات ثابت سیمی- کابلی و از سوی دیگر ایجاد فرصت برای استفاده حداکثر از منابع و امکانات موجود در اختیار دارندگان پروانه شبکه و همچنین جلوگیری از هدر رفتن منافع و امکان توزیع و گسترش شبکه با سرعت بیشتر در تمام نقاط کشور، است. اما در نهایت آذر ماه سال جاری با تغییرات در تیم مدیریتی مخابرات، شاتل و آسیاتک در گفت‌وگو با پیوست خبر از کند پیش رفتن اجرای مصوبه بیت‌استریم دادند. در نهایت نیز اواخر بهمن ماه وزیر ارتباطات در حاشیه نمایشگاه اینترنت اشیاء در گفت‌وگو با پیوست خبر از توقف مصوبه بیت‌استریم توسط مخابرات را داد.

حالا شب گذشته وزیر ارتباطات اعلام کرد که در مقابل این بد عهدی مخابرات آنها تمرکزشان را فعلا به جای توسعه VDSL روی توسعه اینترنت خانگی 5G و FWA گذاشته‌اند. FWA (Fixed Wireless Access) به صورت ساده راهکاری است که در حوزه بی‌سیم به ‌صورت ثابت خدمات را به مشتریان انبوه و سازمانی ارائه می‌دهد

عرضه اولین اینترنت خانگی 5G از هفته آینده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگوی شب گذشته خود در یک کانال تلگرامی گفت: «توسعه VDSL  لست مایل است که سیم مسی است، یعنی نقطه نهایی ارتباط از کابینت مخابرات تا منزل در انحصار مخابرات است و این یکی از اشتباهات خصوصی سازی است.»

او ادامه داد: « برنامه داشتیم که تا پایان امسال ۵ میلیون پورت VDSL در شهرهای قم، تهران و ۸ شهر دیگر واگذار کنیم که مخابرات ایران نتوانست منابع مالی این کار را تامین کند و از طرفی هم با شرکتهای بخش‌خصوصی علی رغم قراردادی که بسته بود (بیت استریم) همکاری نکرد. نتیجه آن شده که حالا در حد ۱ میلیون پورت VDSL  نصب شده داریم و نتوانستیم به برنامه‌مان دراین زمینه برسیم.»

جهرمی اعلام کرد که با این حال آنها دست از تلاش بر نداشته‌‌اند و به دنبال راهکار جایگزین بوده‌اند. او در این زمینه گفت: «ما دست از کار برنداشته‌ایم برای اینکه به برنامه برسیم به جای تمرکز روی VDSL روی 5G و FWA تمرکز کرده‌ایم. اینترنت خانگی 5G به زودی راه‌اندازی می‌شود اولین شرکتی که این کار را انجام می‌دهد مبین‌نت است.»

براساس اظهارات او مبین‌نت از دوشنبه آینده افتتاح اولین مجموعه کاری خود را در زمینه 5G خانگی در تهران آغاز می‌کند و در فاز بعدی و به تدریج در سال آینده نقاط بیشتری را پوشش خواهد داشت تا از برنامه توسعه اینترنت خانگی عقب نمانیم.

جهرمی یادآور شد که در این بین مذاکرات آناه با مخابرات هم ادامه دارد. او ابراز  امیدواری کرد که این شرکت هم سرمایه‌ لازمشان تامین شود و هم دست از لج بازی با بخش خصوصی بردارد تا آنها هم بتوانند کارشان را ادامه دهند.

با مصوبه مجلس اینترنت صدردصد گران میشود

جهرمی با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص حق‌السهم دولت از اپراتورها که ۱۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد گفت:« در رابطه با مصوبه مجلس برای  افزایش حق السهم باید منتظر بمانیم، گفتنی‌ها را گفته‌ایم. مجلس به مصوبه قبلی ابهام وارد کرده و آن را به کمیسیون تلفیق برگردانده است. ۱۴ اسفند کمیسیون تلفیق در این زمینه جلسه‌ای داشته‌اند که هنوز اطلاع رسمی از نتیجه این جلسه اعلام نشده است و بعد اینکه مصوبه کمیسیون تلفیق باید در صحن به تصویب برسد.»

او ادامه داد: اگر مصوبه افزایش ۱۰ درصدی حق السهم اپراتورها در هر شرایطی تصویب شود نیازی به این نیست که اجازه افزایش بهای تعرفه به اپراتورها داده شود به صورت طبیعی اینترنت گران می‌شود. تنها قیمتی که الان گذاشته شده است برای کیلو بایتی ۴دهم ریال است یعنی ۴۰ هزار تومان برای هر گیگ که اتوماتیک اگر مالیاتی که دولت از اپراتورها می‌خواهد بگیرد افزایش پیدا کند، اپراتورها هم می‌توانند سقف مجوز تعرفه را بالا ببرند و این اتفاقی است که با قانونی شدن این مصوبه اتفاق خواهد افتاد و اینترنت صد درصد گران خواهد شد.»

به باور او در واقع این مصوبه مجلس قطعا باعث گرانی اینترنت خواهد شد و گرانی اینترنت ضد توسعه و رشد فناوری اطلاعات در ایران است. او اظهارات برخی نمایندگان که اعلام کرده‌اند با اجرای این مصوبه اینترنت گران نمی‌شود را غیر کاشناسانه دانست و تاکید کرد که اجرا این مصوبه تاثیر به سزایی در قیمت اینترنت ایران دارد.

اینترنت موبایل گران نیست

وزیر ارتباطات با اشاره به قیمت اینترنت همراه می‌گوید اینترنت موبایل در ایران گران نیست و ایران یکی از ارزان‌ترین اینترنت‌های جهان را دارد که شاید این امر بی‌ارتباطات با کاهش ارزش ریال در کشور به دنبال تحریمها نباشد. او دلیل ادعای ارزان بودن اینترنت همراه از نظر خود را اینگونه توضیح می‌دهد:« اول اینکه پول ایران ارزش خود را به شکل قابل توجه‌ای به خاطر تحریم‌ها از دست داده‌است. نکته دومی که وجود دارد این است که اپراتورها درمقطعی در یک رقابت منفی، قیمتها را دامپ کردند یعنی قیمت‌ها را پایین آوردند برای اینکه سایر رقبایشان یعنی شرکتهای اینترنت خانگی، را از مدار خارج کنند.»

براساس اظهارات او این رقابت تا حدی پیش رفت که کاربر آنها با این فرایند عادت کردند و اپراتورها دیگر امکان افزایش قیمت به شیوه سایر نقاط دنیا و یا روال منطقی را ندارند.  او با تعریف شاخص مقرون به صرفه بودن گفت: «واقعیت این است که شاخصی که باید بسنجیم مقرون به صرفه بودن است. این شاخی است که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. منظور از مقرون به صرفه بودن دیگر الزاما ارزان بودن نیست، در این شاخص در حال حاضر ایران مطابق با آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد در جمع ۲۵ کشور اول دنیا است و در اینترنت موبایل در شاخص مقرون به صرفه بودن، مناسب است و به نظرم زیر ۱۵ کشور است. اما چیزی که اشکال وجود دارد در اینترنت خانگی است. ظاهر اینترنت خانگی در ایران پایین‌تر از اینترنت موبایل است.»

او اضافه کرد: « هرچند به ظاهر قیمت اینترنت خانگی در ایران ارزان‌تر از موبایل است، اما به نسبت جهان خدمات گران قمیتی است و اینترنت موبایل در ایران مقرون به صرفه‌تر است این در حالی است که در دنیا اینترنت موبایل لوکس است و بیشتر از اینترنت خانگی استفاده می‌شود. اما اتفاقاهای  سال ۸۸  و خصوصی‌سازی مخابرات دو اثر داشت: رشد همراه اول بسیار بالا رفت اثرات مثبت بود و حاکی از این بود که یک مدیریت صحیح در این مجموعه انجام شد و رقابت خوبی بین ایرانسل  و همراه اول شکل گرفت. بنابراین فضا منطقی رشد کرد اما در اینترنت خانگی و مخابرات پس رفت داشتیم و سرمایه گذاری  سالهاست به صورتی که باید باشد نبوده است.»

جهرمی می‌گوید دلیل به توافق نرسیدنشان با مخابرات در این زمینه هم این است که مخابرات هم همیشه می‌گوید درآمدش  کم است و تعرفه باید افزایش پیدا کند. جهرمی در این زمینه توضیح داد: «منطق ما هم بر این است که سرویس جدید دایر کنید که تعرفه بر آن اساس بالا رود، بالا رفتن تعرفه روی سرویس قدیمی امکان‌پذیر نیست.» این این کشمکش‌ها را یک لوپ دانست که باید از آن خارج شد. جهرمی تاکید کرد که سهماداران اپراتورها باید بخش اعظم از هزینه لازم برای سرمایه‌گذاری را بیاورند، چون وزارت ارتباطات نمی‌تواند از جیب مردم همه هزینه را تامین کند. او از ادامه مذاکره با مخابرات در این زمینه خبر داد و گفت: « ما به عنوان دولت اعلام کردیم که آورده خود را از طریق ۲۰ درصد سهامی که داریم حاضر هستیم بیاوریم و ما بقی سهامداران مخابرات هم این را بپذیرند. زمان زیادی گذاشتیم ولی به نقاط خوبی می‌رسیم که مخابرات از بن‌بست خارج شود و تن به رقابت و سرمایه‌گذاری دهد و ما رشد توسعه اینترنت خانگی را داشته باشیم.

انحصار زیرساخت عامل گرانی اینترنت نیست

در ادامه پرسش و پاسخ کاربران با وزیر ارتباطات او در مورد انتقاد کاربران برای گران بودن تعرفه اینترنت 5G  نیز پاسخ داد وگفت: «زمانی که نسل پنجم برقرار شود، سرعت بالا می‌رود و میزان مصرف نیز به واسطه آن افزایش پیدا می‌کند. در دنیا معمولا این گونه است که به ازای صددرصد رشد ترافیک، قیمت ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. این فرمول در تمام دنیا اجرایی می‌شود و اصولا قیمت اینترنت همواره نزولی است اما کمک می‌کنند که ترافیک رشد کند و مصرف بالا برود.» او ادامه داد: « تاثیر اینترنتی که توسط شرکت زیرساخت برای اپراتورها تامین می‌‌شود صرفا ۵درصد است و ۹۵ درصد تعرفه مصرفی مردم به تصمیمات اپراتور برمی‌گردد.»

به باور وزیر ارتباطات این تصوری که مطرح می‌شود که اینترنت در انحصار زیرساخت است پس گرانی‌اش به همین علت است، تصور غلطی است.او می‌گوید که  تنها۵ درصد از هزینه اپراتورها برای بسته‌های اینترنتی به شرکت زیرساخت پرداخت می‌شود؛ اما اپراتورها هزینه‌های دیگری مانند هزینه اجاره فضا برای دکل، خرید تجهیزات، برق و نیروی انسانی دارند که هزینه بالایی است.

اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی برای خرید گوشی و مودم بومی

سالهاست که صحبت از تولید گوشی و مودم بومی شنیده می‌شود و در سال‌های گذشته مدل‌های مختلفی از گوشی‌هایی ایرانی که در نهایت مشخص شده مونتاژ و چینی هستند روانه بازار ایران شده است، گوشی‌هایی که با توجه به ارزان قیمت بودن آنها باز هم مورد استقبال قرار نگرفته‌اند. در این وضعیت حالا برخی کاربران از گران بودن همین گوشی‌ها و مودم‌های بومی شکایت می‌کنند. آذری جهرمی در پاسخ به این انتقادات گفت: «درباره مودم وگوشی ما تولیدکننده نیمه هادی نیستیم و بیشتر قطعات استفاده شده در گوشی‌ها و مودم‌های تولید شده داخل از خارج وارد می‌شود و طبیعتا قیمت این قطعات برای واردات وابسته به ارز است و قیمت ارز نسبت به دو سال پیش افزایش داشته است و این افزایش سرمسام‌اور روی همه بخش‌های زندگی مردم تاثیر گذاشته است.»

او اعلام کرد: «در نهایت کالاهای این حوزه هم مانند قیمت مودم و گوشی رشد کرده است. البته باید بگویم که تولید گوشی و مودم در اختیار وزارت ارتباطات نیست و جزیی از وظایف وزارت صمت است ولی قیمت مودم و گوشی و قدرت مردم برای خرید آن ارتباط مستقیمی با توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این بخش دارد برای همین ما از این بخش حمایت می‌کنیم.» جهرمی از اقدامات گوناگون در این زمینه برای افزایش خرید و فروش گوشی و مودم بومی خبر داد و گفت: «اقدامات گوناگونی در این زمینه انجام شده است از جمله اینکه تعرفه واردات مربوط به این کالاها را کاهش داده‌ایم. اخیر هم اتفاق خوبی افتاده و آن اینکه با موافقت شخص رئیس جمهوری و دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه یک خط اعتباری ۵۰۰ میلیارد تومانی برای این بخش درنظر گرفته شده که در تلاش هستیم این خط اعتباری به صورت مسقتیم به دست مصرف‌کننده نهایی برسد.» او در مورد این شرایط توضیح داد: «یعنی شرایطی را فراهم کنیم که این ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به شکل وام مناسب  به اندازه برای خرید گوشی و مودم در اختیار مردم قرار بگیرد. شرایط اجرای این تصمیم توسط کارگروهی که در این زمینه تشکیل شده است در حال نهایی شدن است و امیدواریم تا پایان فروردین ماه این شرایط و نحوه بهره‌مندی مردم از این وام را اعلام کنیم.»

جهرمی همچنین از پیوستن برخی بانک‌ها به این طرح خبر داد و گفت: «از طرف دیگر برخی بانکها برای پیوستن به خرید مودم و گوشی بومی و کمک به مردم ابراز امادگی کرده و در این موضوع همراه ما شده‌‌اند که برخی منابع غیر دولتی هم از طریق بانک در این زمینه سرمایه‌گذاری شود.» به گفته او در این زمینه آنها منتظر آماده شدن زیرساخت‌ها لازم هستند.

http://pvst.ir/9oe

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو