skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

با اعطای ۴۷ جایزه در روز دوم

دوازدهمین جشنواره وب و موبایل به کار خود پایان داد

امید اعظمی عضو تحریریه

۲۶ بهمن ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

دوازدهمین جشنواره وب و موبایل در شرایطی به کار خود پایان داد که در روز دوم و پایانی این رویداد علاوه بر اینکه برگزیدگان این جشنواره در خلال سخنرانی‌ها و میزگردها اعلام می‌شدند؛ فعالان اکوسیستم نیز گرد هم جمع شده بودند تا هر یک از منظر خود بخشی از مشکلات را برای دیگران نقل کند. یکی از سختی آغاز به کار و ادامه مسیر خود گفت و دیگری از خسارت‌هایی که تصمیم‌های دولت بر آنها وارد کرده است. برخی دیگر نیز از افقی که می‌تواند پیش روی فعالان این حوزه قرار گیرد سخن گفتند. اما جوایزی که امروز به برندگان این رویداد اهدا شد توانست بخشی از این گلایه‌ها را به خوشی تبدیل کند و دیگران را به ادامه این مسیر امیدوار.

به گزارش پیوست، رضا قربانی، بنیان‌گذار موسسه عصرتراکنش، در این مراسم از «مالیچی‌ها» صحبت کرد؛ جماعتی که او از آنها به عنوان جماعت خاص نام برد چرا که فکر می‌کنند در مرکز دنیا قرار گرفته‌اند. او برای اثبات این گفته خود به کتاب‌هایی اشاره کرد که از طبقه‌بندی شرکت‌ها به مالی و غیر مالی سخن گفته‌اند. حتی پا را نیز فراتر گذاشت و ادبیات پیچیده‌اشان را به خط پیچیده پزشکان تشبیه کرد.

قربانی با اشاره به این موضوع که اکثر کسب‌وکارها، درآمد و سود را یکی می‌دانند، گفت: «سود مهم است و همه کسب‌وکارهای فین‌تک سود را محصول درآمد منهای هزینه می‌دانند.» او، سرمایه، بهره‌وری و نوآوری را سه موضوعی دانست که باعث رشد اقتصادی می‌شود. او معتقد است که فین‌تک یعنی کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی.

قربانی در مورد رگولاتوری نیز توضیحاتی داد و اعلام کرد: «هم‌نشینی رگولاتوری‌ها خیلی جذاب است. رگولاتورها با هم درگیر هستند و تکلیف کسب‌وکارها خیلی معلوم نیست.» او با بیان این‌که خیلی از ما منطق مجوز را قبول کردیم گفت: «یکی از کارهای مهمی که فین‌تکی‌ها انجام دادند کمرنگ کردن جایگاه اینماد بود. در حال حاضر در حال گذر از مجوز به سمت چارچوب هستیم.»

او با اشاره به این ‌که ۴۱ بانک و موسسه مالی در کشور وجود دارد افزود: «بانک‌ها باید برای کسب‌وکارها سه کار انجام دهند: سپرده بگیرند، تسهیلات دهند و کارهای پرداخت را تسهیل کنند.» قربانی از تشویق مردم توسط کارگزاری‌ها برای وارد کردن پول به بورس ابراز نگرانی کرد و پیش‌بینی کرد که اتفاق بدی در این حوزه رخ خواهد داد.

او به ۱۲ شرکت پرداختی که در کشور فعالیت می‌کنند اشاره کرد و گفت: «اصل کسب‌وکار این شرکت‌ها در بخش کارت‌خوان است. ولی یکی از PSPها که موبایل را جدی گرفت و موفق شد، شرکت آپ بود.»

رضا قربانی، بنیان‌گذار موسسه عصرتراکنش

بستر امن iOS در ایران

حمید کوچک‌زاده، مدیر ارتباطات سازمانی فروشگاه اپلیکشن ios سیب‌اپ هم در سخنرانی خود با موضوع بستر امن iOS در ایران شروع فعالیت را به معنای موفقیت و دراختیار گرفتن همه امکانات ندانست. او اعلام کرد که از زمان آغاز فعالیتشان از سال ۱۳۹۴ تا کنون جذب سرمایه‌ای انجام نداده‌اند. او با مرور روند چگونگی فعالیتشان گفت: «ما بعد از مدتی تمرکز خود را روی اپلیکیشن‌های ایرانی گذاشتیم و تا پایان سال ۹۷ تمامی اپلیکیشن‌های اصلی و بزرگ ایرانی را روی سیب‌اپ قرار دادیم.» کوچک‌زاده به بیان آمار و ارقامی از فعالیت‌های سیب‌اپ پرداخت و اعلام کرد: «تا به این لحظه با ۷۵۰۰ توسعه دهنده ایرانی همکاری کرده و به بیش از پنج میلیون کاربر خدمات داده‌ایم.»
او ادامه داد: «بیش از ۲۳ هزار اپلیکیشن در سیب‌اپ وجود دارد که از این بین، ۸ هزار اپلیکیشن ایرانی است و مجموعه‌ای به ارزش ۳۰ هزار دلار از اپلیکیشن‌های خارجی در آن فعال است.» او در مورد عدم توقف فعالیت سیب‌اپ گفت: «تا به امروز در هیچ بازه زمانی فعالیتمان متوقف نشده و این را مدیون تیم تحقیق و توسعه و شناخت عمیق از بستر iOS هستیم.»

کوچک‌زاده با بیان این که حفظ حریم شخصی توسعه‌دهنده‌ها خط قرمز ماست تاکید کرد: «برای شرایط بحرانی آمادگی کامل داریم و در صورت بروز هرگونه مشکل، امکان ارائه بک‌آپ به کاربران وجود دارد.»

تفرقه بیانداز، حکومت کن

پنل «خسارت معنوی» با حضور فعالان حوزه وب و موبایل

یکی از پنل‌هایی که در اختتامیه دوازدهمین جشنواره وب‌وموبایل برگزار شد پنل «خسارت معنوی» بود که به موضوع قطعی اینترنت پرداخت. موضوعی که شاید از نظر بسیاری از افراد قدیمی شده باشد؛ اما به نظر می‌رسد این اتفاق هنوز برای کسب‌و‌کارها تازه است و هنوز از بیم تکرار آن نگرانند.

عطا خلیقی، هم‌موسس و مدیر ارانیکو در مورد تاثیر روانی قطعی اینترنت گفت: «وقتی فضای ناامیدی در اکوسیستم اتفاق می‌افتد؛ کسب‌وکارها کاری انجام نمی‌دهند و ایده‌ها و خلاقیت‌ها از بین می‌رود.» او از فضای ایجاد شده اظهار ناامید کرد و گفت: «وقتی یک کسب‌وکار قطع می‌شود و به مشکل برمی‌خورد، کل اکوسیستم کوچک می‌شود و در نهایت از بین می‌رود و این اصلا اتفاق خوبی نیست.»

در همین زمینه مصطفی نقی‌پور، مدیرآزمایشگاه نوآوری بلاکچین در مورد این که فرهنگ مدارا در بین کسب‌وکار‌ها از بین رفته و خیلی‌ها با یکدیگر به مشکل خورده‌اند، گفت: این اتفاقات تعمدی می‌افتد و دلیلش هم ایجاد جنگ روانی است. دوستان خیلی خوب به این موضوع که تفرقه بیانداز و حکومت کن پایبندند. ایجاد بحران در ممکلت یعنی مدیریت بحران.» او درمورد قطعی اینترنت نیز گفت: «ضربه‌ای که ما خوردیم به‌لحاظ خسارت معنوی ما را ۱۰ سال عقب انداخت.»

از سوی دیگر مانوال اوهانجانیان، در پاسخ به این سوال که کسب‌وکار شما چه ضربه‌ای از قطعی اینترنت خورد گفت: «مراسمی برگزار کردیم به نام وبیناردی که بعد از آن مراسم تعداد خیلی زیادی در سایت ما ثبت‌نام کردند و ما بسیار از این ماجرا خوشحال بودیم. اما بلافاصله بعد از آن، قطعی اینترنت اتفاق افتاد و حداقل ۱۲۰ سمینار قطع شد. بیش از ۹۰ درصد سمینار‌ها را خود برگزارکننده‌ها کنسل کردند. از سمت ما مشکل فنی وجود نداشت و امکان برگزاری بود اما برگزارکنند‌ها خود برگزار نمی‌کردند چرا که معتقد بودند کاربران بخاطر مشکل قطعی اینترنت نمی‌توانند شرکت کنند.»

امیرحسین ناطقی مدیر مجموعه کوییز‌آف کینگز نیز  در این پنل در مورد قطعی اینترنت اعلام کرد: « ما در آن زمان رشد دوبرابری را تجربه کردیم اما قطعا شرایط خوبی وجود نداشت. هرچند که الان بخاطر مشکلات پرداختی و رمز پویا به حال سابق برگشتیم.»

مصطفی امیری، در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به شرایط الان فضایی برای شکل‌گیری و رشد کسب و کار اینترنتی وجود دارد، گفت: «ظاهرا در سمت تصمیم‌گیر به این نتیجه رسیده‌اند که مشکل، خود کسب‌وکار‌ها هستند. ما نباید نگران باشیم و باید به فعالیت خود ادامه بدیم. آن کسب‌وکار حاکمیتی باید نگران باشد که شب عید پیامک‌های تراکنشی آن‌ها به صفر رسید.»

نقی‌پور در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین کاری که باید در اکوسیستم انجا شود چیست، گفت: «هیچ‌کس به کمک ما نمی‌آید غیر از خودمان. استعداد‌ها و نسل جدید نجات‌دهنده هستند. اگر با هم بتوانیم اکوسیستم را تقویت کنیم موفق می‌شویم. اما اگر  به هم کمک نکنیم آن‌ها هیچ کمکی به ما نخواهند کرد.»

در ادامه روز دوم اختتامیه جشنواره وب و موبایل جوایز سایر وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های برتر اهدا شد. در این جدول می‌توانید لیست دریافت کنندگان جوایز را مشاهده کنید:

جدول اسامی برندگان روز دوم  دوازدهمین دوره «جشنواره وب‌ و موبایل» از نگاه داوران و آرای مردمی
بهترین اپلیکیشن/وب‌سایت در حوزهاز نگاه هیات داورانآرای مردمی
سلامت، بهداشت و زیباییدکتر سلام
پیشروندهبانک سامان
نوآورآپ
شهری و محله ای قشم گردیقم فود
حوزه کارآفرینیآریانا قلم
محتواییایسمینار
وب ‌سایت شخصیدکتر رعنا هاشمیدکتر محمد جباری
افراد مشهوررضا صادقیرضا صادقی
کسب و کاربا سلامبا سلام
تامین کنندگان اینترنت و زیر ساختلینکپشبکه ارتباطات لوناپارس
شرکت ها و موسسات خصوصیکالهپارس آرای کوهستان
شرکت‌های طراحی سایتنوینفرا موج
آموزش آنلاین (سایت)فرانشآگاهی کسب و کار اینترنتی
آموزش آنلاین (اپلیکیشن)قبولی
بلاگ، شبکه اجتماعی و پیام رسان‌ها (اپلیکیشن)بپرسیم
بلاگ، شبکه اجتماعی و پیام رسان‌ها (سایت)ویرگول
سینما تئاتر و موسیقیبیپ‌تونزخصوصی
دب، فرهنگ، هنر و فلسفهدوربین دات نتتاریخ ما
درست نویسی زبان فارسیابر آروان
نشریاتانتشارات مهرسا
اشتغال و کاریابیایران استخدامتایپیران
اشتراک گذاری محتوای دیجیتالتلوبیون
خرید گروهی (وب‌سایت)تخفیفان
خرید گروهی (اپلیکیشن)نت‌برگ
خدمات مالی بانکی و بیمه آنلاین (وب‌سایت)ایرانیکارت
خدمات مالی بانکی و بیمه آنلاین (اپلیکیشن)تومنسیگنال
خرید بلیط سینما، تاتر و دیگر رویدادهاسینماتیکت
تبلیغات و بازاریابی دیجیتالیکتانتفالوئریاب
خودرو و خدمات مرتبطهاپ‌کار
سفارش آنلاین غذا و نوشیدنیچیلیوریچیلیوری
سلامت الکترونیک (وب‌سایت)نوبت‌دات‌آی‌آرپذیرش24
سلامت الکترونیک (اپلیکیشن)مانکن
فروشگاه آنلاین (وب‌سایت)آکالا
فروشگاه آنلاین (اپلیکیشن)ایمانز
فروشگاه‌های تخصصی (وب‌سایت)کشمونتکنولایف
فروشگاه‌های تخصصی (اپلیکیشن)طاقچه
مارکت فایل‌های دیجیتالفونت ایراندیجی‌وردپرس
نیازمندی‌های عمومی و تخصصیدانرویونیدو
املاککلیدملک‌رادار
نیازمندهای شهری و محله‌ایکتابیشو
رزواسیون بلیط هتل و هواپیماعلی‌باباسپهر 360
بازی‌های آموزشی و دانستیسماورکلماتیک
بازی‌های استراتژی و نقش‌آفرینییاران بهلولکلش آف زامبی
بازی‌های رقابتیادابازیادابازی
بازی‌های عمومیاسم فامیلاسم فامیل
بازی‌های مسابقه و سرعتشدوریسعهکلاچ
بانک و بیمهپاسارگادباشگاه مشتریان بانک ایران زمین
http://pvst.ir/7fv
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو