skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزارت بهداشت به وظایف خود عمل نکرد:

معاونت علمی ریاست‌جمهوری این‌بار پیش‌نویس دستورالعمل فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو را نوشت

۲ اسفند ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری پیش‌نویس فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو را به معاون اول ریاست جمهوری به منظور طرح در کارگروه اقتصاد دیجیتال ارائه کرد.

به گزارش پیوست، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به دلیل ارائه نشدن این پیش‌نویس از سوی وزارت بهداشت اقدام به ارائه پیش‌نویس به معاون اول ریاست‌جمهوری کرده‌است.

هیئت وزیران خرداد سال ۱۴۰۱ در تبصره ۲ ماده ۸ آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان در حوزه سلامت، وزارت بهداشت را موظف کرد ظرف دو ماه با همکاری وزارت ارتباطات دستورالعمل توزیع دارو از طریق سکوها و کسب‌وکارهای اینترنتی را با رعایت اصل رقابت و جلوگیری از انحصار تدوین و ابلاغ نماید. اما پس از پایان مهلت دوماهه و مکاتبات و پیگیری‌های متعدد، معاونت حقوقی ریاست جمهوری با برگزاری جلسه در خرداد ماه ۱۴۰۲ بار دیگر دو هفته به وزارت بهداشت مهلت داد تا این دستورالعمل را ابلاغ کند اما این وزارتخانه تا کنون اقدامی در این زمینه انجام نداده‌است.

با توجه به انجام ندادن وظایف مقرر شده در قانون از سوی وزارت بهداشت، هیات مقررات زدایی کلیه پلتفرم‌ها یا سکوهای دارای مجوز از اتحادیه کسب و کارهای مجازی یا سایر مراجعه صدور مجوز کسب و کارهای اینترنتی که در حوزه توزیع دارو از داروخانه‌های دارای مجوز معتبر تحت نظارت سازمان غذا و دارو به مصرف کننده نهایی فعالیت می‌کنند را مجاز به ادامه فعالیت تا مشخص شدن دستورالعمل، بدون نیاز به دریافت مجوز جدید، اعلام کرد.

 

حال معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در پیش‌نویس دستورالعملی که برای معاونت اول ریاست‌جمهوری ارسال کرده است شرایط دریافت مجوز فعالیت را اعلام کرده است.

از موارد مورد تاکید این معاونت عضویت در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشوری یا اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی است. همچنین برای اینکه امکان احراز هویت دقیق وجود داشته باشد این پلتفرم‌ها باید به امتا متصل شوند.

وزارت بهداشت در آبان ماه ۱۴۰۲ با ارائه پیشنهاد خود برای فعالیت اپراتورهای هوشمند به کارگروه اقتصاد دیجیتال سعی کرد تا وظیفه قانونی خود را  انجام دهد اما کارگروه اقتصاد دیجیتال اعلام کرد وزارت بهداشت باید برای توزیع دارو از طریق پلتفرم‌ها دستورالعملی مجزا تدوین کند، اما پس از آن وزارت بهداشت دیگر دستورالعملی مجزا در این خصوص به کارگروه اقتصاد دیجیتال ارائه نکرد.

وزارت بهداشت همواره اعلام کرده است که با توزیع اینترنتی دارو مخالف است و یکی از دلایل مخالفت خود را غیر ممکن بودن ارتباط مسئول فنی داروخانه با دریافت کننده دارو عنوان کرده است حال در پیش‌نویس دستورالعمل پیشنهادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید شده پلتفرم‌ها باید امکان اتصال مسئول فنی داروخانه به کاربر را نیز فراهم کنند.

حفاظت از داده‌های کاربران نیز یکی دیگر از دغدغه‌های مسئولان وزارت بهداشت طی سال‌های گذشته بوده است حال در این پیش‌نویس پیشنهادی مسئولیت مستقیم حفاظت از اطلاعات کاربران برعهده پلتفرم است و در صورت افشای اطلاعات مدیرعامل سکو را مسئول مستقیم آن شناسایی کرده است.

وزارت بهداشت بارها تاکید کرده که دارو باید از طریق داروخانه‌های تحت مجوز سازمان غذا و دارو توزیع شود و در این پیش‌نویس علاوه بر اینکه بر توزیع دارو از طریق داروخانه‌های مجاز و مشخص بودن آدرس آنها تاکید کرده سکوها را از هر گونه انبار فرآورده‌های سلامت در این پیش‌نویس منع کرده‌است.

وزارت بهداشت طی تقریبا ۲ سال گذشته با انجام ندادن وظایف پیش‌بینی شده‌اش در مصوبات مختلف عملا با فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو مخالفت کرده است و در اظهار نظرهای مختلف اعلام موضع هیات مقررات زدایی با وزارتخانه‌های دیگر در این زمینه را نیز دخالت در وظایف این وزارتخانه عنوان کرد. همچنین این وزارتخانه پس از افزایش فشارها مبنی بر عمل به وظایفش تنها مجوز صادر شده از سوی خود برای توزیع آنلاین دارو را نیز باطل کرد تا دیگر مجلس و سایر نهادها به دلیل صدور مجوز برای یک پلتفرم برای صدور مجوزهای جدید بر او فشار نیاورند.

حال به نظر می‌رسد وزارت بهداشت یا باید خود اقدام به تدوین دستورالعملی در این زمینه کند یا در نهایت کارگروه اقتصاد دیجیتال دستورالعمل‌های پیشنهادی و ارائه شده در این کارگروه را بررسی و یکی از آنها را تصویب خواهد کرد.

https://pvst.ir/hai

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو