skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

صبا رضایی نویسنده میهمان

رقابت بر سر جذب نیروی کار متخصص در نمایشگاه کار شریف

صبا رضایی
نویسنده میهمان

۲۳ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

نمایشگاه کار شریف با استقبال بالای نیروی کار همراه بود. این نمایشگاه بعد از ۴ سال وقفه برگزار شد. شرکت‌های فناوری با کمبود نیروی متخصص مواجه‌اند و به همین روی در نمایشگاه‌های این‌چنینی رقابت شدیدی برای استخدام نیروی متخصص با یکدیگر دارند.

مقداد ولایی، بنیان‌گذار و مدیرعامل جاب‌ویژن درباره این نمایشگاه به پیوست گفت: در دانشگاه صنعتی شریف، یک دبیرخانه دائمی داریم که نمایشگاه کار را برگزار می‌کند. شرکتی مجزا نیز تاسیس کرده‌ایم که در زمینه برگزاری نمایشگاه‌های مشابه فعالیت می‌کند. نمایشگاه‌های کار شریف همواره با استقبال خوبی همراه بوده است. البته ۴ سال نمایشگاه کار شریف به دلیل شیوع ویروس کرونا و شرایط اجتماعی کشور برگزار نشد. نمایشگاه پیشین در شریف سال ۹۸ برگزار شد. این نمایشگاه سیزدهمین نمایشگاه کار شریف است. از سال ۹۰ نمایشگاه کار را هرساله برگزار کردیم.

مقداد ولایی، مدیرعامل جاب‌ویژن
مقداد ولایی، مدیرعامل جاب‌ویژن

ولایی گفت: اصلی‌ترین هدف این نمایشگاه، پاسخ شرکت‌ها به این پرسش نیروی کار است؛ چرا شرکتشان محل خوبی برای کار کردن است؟ چرا نیروی کار باید شرکت‌های حاضر در نمایشگاه را برای آینده شغلی خود انتخاب کنند؟ این مهم‌ترین سوالی است که باید جواب داده شود. زمانی که نیروها از نزدیک با شرکت‌ها در ارتباط قرار می‌گیرند، به اطلاعات خوبی درباره شرکت‌ها دسترسی پیدا می‌کنند. مثلا درباره سیاست‌های منابع انسانی، تخصص‌هایی که شرکت‌ها نیاز دارند، فضای حاکم بر شرکت چگونه است، حقوق، مزایا و آینده شغلی نیروها در شرکت‌ها چگونه است.

او افزود: شرکت‌های حاضر در نمایشگاه نیز با موقعیت‌های شغلی و نیاز به نیروی انسانی در نمایشگاه حضور می‌یابند. نیروی انسانی در این نمایشگا متوجه می‌شود که شرکت مورد علاقه‌اش چه تخصص‌هایی نیاز دارد و چه مهارت‌هایی را برای حضور در این شرکت باید بیاموزد. افرادی که هنوز وارد بازار کار نشده‌اند، تصویر شفاف و درستی از بازار کار در ذهن خواهند داشت.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی

ولایی گفت: در این نمایشگاه کارگاه‌های آموزشی نیز برگزار کردیم. طی این سه روز حدود ۲۰ کارگاه رایگان برگزار شد. مدیران شرکت‌های حاضر در نمایشگاه درباره مسیر شغلی، آینده شغلی و ترندهای مختلف شغلی صحبت می‌کنند.

او در رابطه با تاثیر نمایشگاه کار بر کاهش مهاجرت نیروهای متخصص فناوری گفت: بحث مهاجرت به دلیل عوامل اقتصادی و اجتماعی حاکم بر کشور افزایش یافته است. اما اکوسیستم استارتاپی و شرکت‌های های‌تک نسبت به دنیا وضعیت خوبی دارند. هم فضای کاری خوبی ایجاد کرده‌اند و هم بر لبه تکنولوژی روز دنیا فعالیت می‌کنند. وقتی نیروی جوان توانمند در نمایشگاه کار با شرکت‌های های‌تک مواجه می‌شود و پیشرفته بودن این شرکت‌ها را مشاهده می‌کند، ممکن است از مهاجرت منصرف شود. اگر شرکت‌ها به خوبی خود را معرفی کنند، نیروهای کار به حضور در کشور امیدوار می‌شوند. با این‌همه عوامل اقتصادی و اجتماعی کشور بسیار تاثیرگذار است و رویدادهای این‌چنین آنقدرها در انصراف مردم از مهاجرت تاثیرگذار نیستند.

ولایی درباره بازار منابع انسانی در حوزه فناوری و انفورماتیک گفت: مهم‌ترین چالش شرکت‌های فناوری، کمبود نیروی انسانی متخصص است. به ویژه در شرکت‌های استارتاپی، مهم‌ترین مساله و منبع نیروی انسانی است. هرآنچه باعث رشد و مانع رشد در این شرکت‌ها می‌شود، نیروی انسانی است. با افزایش مهاجرت و مشکلات اقتصادی، کمبود نیروی انسانی بیشتر می شود. بسیاری از نیروهای انسانی از کشور مهاجرت نکرده‌اند اما از دیگر کشورها پروژه دریافت می‌کنند و به صورت ریموت با دیگر کشورها همکاری می‌کنند. شرکت‌ها در زمینه نیروی انسانی توانمند با هم رقابت شدید دارند. از سویی دیگر، نیروی انسانی بیکار هم زیاد داریم. نیروها باید تخصص بیاموزند.

او گفت: در این نمایشگاه ۴۵ شرکت حضور داشته‌اند. از شرکت‌های حوزه تولید نیز در این نمایشگاه حضور داشته‌اند. شرکت‌هایی همچون دیجی‌کالا، توسن، همراه اول، ایرانسل در این نمایشگاه حضور داشتند. ۱۰ هزار بازدیدکننده داشتیم که تا پایان امروز این آمار از ۲۰ هزار نیز فراتر خواهد رفت و نزدیک به ۱۲ هزار ارسال رزومه در دو روز گذشته ارسال شده که پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان امروز به ۲۰ هزار ارسال رزومه برسد.

ولایی افزود: نمایشگاه کار ایران نیز در بهمن ماه در برج میلاد برگزار می‌شود.

ارتباط نزدیک با نیروی کار

سهیل عظیمی، مدیر تجربه افراد و برند کارفرمایی دیجی‌کالا به پیوست گفت: این سیزدهمین بار است که نمایشگه کار شریف برگزار شده و نمایشگاه بسیار معتبری است. چندسالی در نمایشگاه کار شرکت نمی‌کردیم اما امسال مشتاق بودیم با نیروهای انسانی ارتباط نزدیک برقرار کنیم.

او افزود: دوره کارآموزی جذابی در همه دپارتمان‌ها برای نیروی کار بی‌تجربه در نظر گرفته‌ایم. در این دوره دوماهه نیروها می‌توانند مسائل مفیدی را بیاموزند و از روز نخست نیز بیمه شده و حقوق دریافت می‌کنند.

https://pvst.ir/ge6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو