skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قدرت متقاعدسازی: چگونه بر مشتریان تأثیر بگذاریم و بیشتر بفروشیم

۲۰ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

متقاعدسازی موثر مشتری یکی از روش‌هایی است که نتایج مثبت و مطلوب متعددی را برای کسب‌وکارها به دنبال دارد. این فرآیند، نیازمند درک مشتری و طراحی برنامه تولید و توسعه مبتنی بر درخواست‌های مشتری است. درک نیاز و ایجاد اعتماد از مهم‌ترین شاخصه‌های این فرآیند است.

به گزارش پیوست، روند متقاعدسازی مشتری به یک مبادله تجاری محدود نمی‌ماند و یکی از اهداف این استراتژی حفظ مشتریان در درازمدت است. اقناع مشتریان به شیوه صحیح از جمله رفتارهای تاثیرگذار در موفقیت کاری است. البته که باید توجه داشت فرق بزرگی میان اقناع و اجبار وجود دارد.

اهمیت متقاعدسازی موثر مشتری

هنر متقاعدسازی مشتری

در چشم‌انداز پویای کسب‌وکار به‌ویژه مشاغل عرصه دیجیتالی، متقاعدسازی موثر مشتری یک مهارت اساسی به شمار می‌آید. متقاعد کردن مشتریان برای انتخاب یک محصول یا خدمت صرفا تلاشی جهت نهایی کردن معامله تجاری نیست بلکه فرآیندی است که با درک نیاز، ایجاد اعتماد و انتقال ارزش محقق می‌شود.

مشتری، عامل اصلی فعالیت هر کسب‌وکاری است. اولویت‌ها، خواسته‌ها و تصمیمات او خط‎‌ مشی و مسیر کاری را ترسیم می‌کند و جهت می‌دهد. بازار رقابتی امروزی مملو از گزینه‌هایی است که نقش مشتری را بیش از هر زمان دیگر پراهمیت می‌کند. این موضوع نه تنها موجب افزایش فروش می‌شود بلکه باعث حفظ مشتریان شده و در جهت تقویت بازار کار برند موثر است.

روش‌های متقاعدسازی موثر مشتری

روش‌های متقاعدسازی مشتریان

روش‌های گوناگونی برای متقاعد کردن مشتریان وجود دارد. نکته حائز اهمیت در طراحی استراتژی متقاعدسازی موثر مشتری توجه و تاکید به تفاوت و تمایز میان متقاعد کردن و اجبار است.

در اینجا به معرفی و توضیح اصول و روش‌های چگونگی اقتاع مشتریان پرداخته‌ایم.

۱- درک نیازها: برای متقاعدسازی موثر مشتری، ابتدا باید نیازمندی‌ها و درخواست‌های او درک شود. سپس پیام‌های کسب‌وکار متناسب با این نیازها تنظیم شود.

۲- ایجاد اعتماد: اعتماد از اصلی‌ترین مولفه‌های متقاعدسازی است. در ارائه پیام خود به مشتری، تخصص خود را به نمایش بگذارید و قابلیت‌ها و امکانات محصول و خدماتتان را به صورت شفاف بازگو کنید. بیان صادقانه و نمایش آنچه که هست، نه چیزی بیشتر، شکل‌دهنده ارتباطی موثر است که مشتریان را پذیرای پیام اصلی برند می‌کند.

۳- ارزش ارتباطی: اینکه چه ارزش خاص و منحصر به فردی از طریق محصول یا خدمت شما ارائه می‌شود را تکرار کنید. نشان دهید که چگونه مشکلات و نیازهای مشتری بر این اساس رفع می‌شود. از داستان‌سرایی برای درگیر کردن احساسات و ایجاد یک روایت مرتبط و مفید بهره ببرید.

۴- تاثیر اجتماعی: با نمایش محبوبیت محصول یا خدمت کسب‌وکار خود از قابلیت پویایی اجتماعی استفاده کنید.  نظرات مشتریان، رتبه‌بندی‌ها و میزان رضایت مشتری از محصول را به مشتریانی که در خرید مردد هستند نشان دهید. مردم اغلب تحت تاثیر انتخاب‌های دیگران قرار می‌گیرند و تائید آنها برایشان مهم و اثرگذار است. 

۵- ارتباط متقابل: قبل از اینکه به توصیف محصول خود مشغول شوید یک عنوان ارزشمندی را به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار دهید. این عنوان می‌تواند یک تست از محصول باشد یا تماشای یک ویدئو. هنگامی که مشتریان عنوانی را بدون صرف هزینه دریافت کنند، احتمالا با اشتیاق بیشتری از پیشنهادات شما استقبال می‌کنند. 

تمایز اقناع و اجبار

در طراحی استراتژی و نوع رفتار با مشتری توجه به تفاوت میان اجبار با اقتاع ضروری است. متقاعدسازی شامل ارائه دلایل و اطلاعات قانع کننده برای هدایت فرآیند تصمیم‌گیری مشتری و احترام به استقلال آنها است و این موضوع با اجبار فرق دارد. در اجبار، با اعمال فشار روانی به مشتری و به صورت مدام او را در معرض استفاده قرار دادن از کالا و خدمات، تعامل به مرحله خرید می‌رسد.

سلب قدرت انتخاب از مشتری و تبلیغ مستقیم و قاطعانه یک کالا دقت و قدرت خرید مشتری را از بین می‌رود و او را از حضور و مراجعه دلزده می‌کند. البته که این طرز برخورد و شیوه ارتباط با مشتری تبعات نامطلوب بسیاری را متوجه کسب‌وکار می‌کند. فردی که تنها یکبار با این سبک از مشتری‌مداری رو به رو شده باشد بعید است که مجدد به این کسب‌وکار حتی برای بازدید سر بزند.

این تجربه ناخوشایند از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و با فراگیری این موضوع، در کل تعداد مراجعین کاهش می‌یابد. همچنین از لحاظ اخلاقی این رفتار و نحوه برخورد با مشتری به هیچ وجه پسندیده نیست.

مزایای متقاعدسازی موثر مشتری

متقاعدسازی مشتری

اقناع مشتری به شکل و شیوه صحیح پیامدهای مثبتی را به همراه دارد. افزایش فروش و تعداد مشتریان و البته کسب شهرت در بازار رقابتی از عمده‌ترین مزایای متقاعدسازی موثر مشتری است.

افزایش فروش و درآمد

استراتژی‌های متقاعدکننده به طور موثر ارزش پیشنهادی را به اشتراک می‌گذارد و مشتریان را به تصمیم‌گیری برای خرید سوق می‌دهند. متقاعد کردن مشتریان برای انتخاب محصولات یا خدمات شما به طور طبیعی منجر به افزایش فروش و درآمد می‌شود.

وفاداری و حفظ مشتری

متقاعدسازی موثر، وفاداری مشتری را تقویت می‌کند. زمانی که مشتریان متقاعد شوند برند شما بهترین راه‌حل را ارائه می‌دهد، احتمال بازگشت آنها برای خریدهای بعدی بیشتر است. این وفاداری می‌تواند منجر به تکرار خرید و شکل‌گیری رابطه تجاری پایدرای شود. 

شفافیت و ارجاعات مثبت 

 مشتریانی که از خرید خود رضایت داشته باشند این تجربه خوشایند را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. این اتفاق به خودی خود یک بازاریابی‌ای است که توسط مشتریانی در نقاط مختلف اتفاق می‌افتد که به طرفداران آن محصول تبدیل شده‌اند.

کسب شهرت

 متقاعدسازی موثر مشتری مستلزم ایجاد اعتماد و عمل به وعده‌هاست. این رفتار به افزایش اعتبار و شهرت برند در بازار و همچنین تبدیل کسب‌وکار شما به یک انتخاب ترجیحی کمک می‌کند.

مزیت رقابتی

 متقاعدسازی موثر مشتریان، برند شما را از رقبا متمایز می‌کند. زمانی که مشتریان از ارزش و مزایای منحصر به فردی که برند شما ایجاد کرده است آگاه شوند یک مزیت رقابتی به دست می‌آورید که باعث برتری کسب‌وکار شما در بازار شلوغ برندها می‌شود.

رشد و گسترش بازار

 با اقتاع صحیح مشتریان، کسب‌وکار امکان رشد و توسعه در بازار را پیدا می‌کند. تلاش جهت گسترش مشتریان تاثیر مستقیمی بر توسعه بازار کاری آن برند دارد.

نوآوری و بازخورد

 متقاعدسازی اغلب شامل تعامل فعالانه با مشتریان است که فرصت‌هایی را برای بازخورد و بینش فراهم می‌کند. دریافت بازخورد در ایجاد نوآوری و اصلاح محصولات یا خدمات بر اساس ترجیحات و نیازهای مشتری موثر است.

کاهش هزینه‌های بازاریابی

  در بیشتر مواقع متقاعدسازی نیاز به تکنیک‎‌های بازاریابی تهاجمی را کاهش می‌دهد. در صورتی که مشتریان نسبت به مزایای استفاده از محصولات کسب‎وکار شما مطمئن شوند انگیزه برای خرید از سایر برندها کاهش می‌یابد.

پایداری کسب‌وکار بلندمدت

متقاعدسازی موثر مشتری و تکرار تجربه مثبت برای آنها زمینه‌ساز تداوم خرید و پایداری کسب‌وکار است. رفتار مشتری وفادار در خرید، ثبات و جریان مستمری دارد که در پیش‌بینی درآمد و سازمان‌دهی خط تولید به طور موثری نقش دارد.  

انعطاف‌پذیری در قیمت‌گذاری

 قیمت مناسب و به ‌عبارتی قیمت به‌صرفه از مهم‌ترین دلایل جذب و ثبات مشتری است. انعطاف‌پذیری در قیمت‌گذاری به کسب‌وکار شما اجازه می‌دهد تا با هزینه‌های به وجود آمده،  نوسانات بازار و تغییرات استراتژیکی سازگار شوید و با اتخاذ بهترین تصمیمات از متضرر شدن و از دست دادن سود جلوگیری کنید.

متقاعدسازی موثر مشتری روندی است که با توجه به تمام ابعاد و جنبه‌های بازار و نیازها و درخواست‌های مشتریان باید انجام شود. این رویکرد در نهایت نتایج مثبت قابل توجهی را برای حفظ کسب‌وکار و توسعه آن به دنبال دارد.

https://pvst.ir/g4k

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو