skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ساخت برند شخصی شما، چگونه تصویر حرفه‌ای خود را توسعه و ارتقا دهید؟

۲۰ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ تیر ۱۴۰۲

برند شخصی و ارتقای آن

برندسازی فرآیند ایجاد هویت منحصر به فرد و متمایز برای یک محصول، خدمات یا سازمان است. این شامل ساخت یک داستان متقاعد کننده و منسجم، عناصر بصری و پیام هایی است که با مخاطب هدف طنین انداز می شود. برند شخصی، تصویری است که فرد از مهارت‌ها و توانمندی‌های خود در حوزه‌های مختلف در بستر دیجیتالی ایجاد و به نمایش می‌گذارد.

 به گزارش پیوست، برندسازی شخصی مدت‌هاست که تبدیل به یک مفهومی شده است که بحث و حاشیه‌های فراوانی را پیرامون خود دارد. این عنوان با رشد و گسترش فناوری‌ها دیجیتالی نقش پررنگ‌تری پیدا می‌کند و از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و غیره تعیین‌کننده می‌شود. برندسازی موثر اعتماد، تمایز و ارتباطات عاطفی میان صاحب برند و مخاطب ایجاد می‌کند و در نهایت بر تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات به شکل قابل توجهی تاثیر می‌گذارد.

چگونه برند شخصی خود را بسازیم؟

ساخت برند شخصی شامل مراحلی است که رعایت و در نظر گرفتن آنها، برند را معتبر و جذاب می‌کند.

این مراحل به شرح زیر است:

۱- تعریف هدف و ارزش‌های خود

برای اینکه بتوانید یک برند شخصی معتبر و تاثیرگذار داشته باشید، در ابتدا باید اهداف و ارزش‌های خود را به‌صورت شفاف تعریف و مشخص کنید. از خودتان بپرسید که دوست دارید با چه عنوانی شناخته و مطرح شوید؟ افراد با چه چیزهایی شما را به یاد بیاورند؟ و می‌خواهید چه ارزش‌هایی را به تصویر بکشانید؟ این تصویری که از شما منتشر می‌شود، انعکاس شخصیت شماست، بنابراین برند شما مجموعه‌ای از خصوصیات، ویژگی‌ها، علائق، نقاط قوت و ضعف شماست. همین عوامل است که برند را منحصر به فرد و خاص می‌کند. آگاهی به ویژگی‌های خود یا به اصطلاح خودآگاهی و چگونگی بهره‌مندی از آنها اصل و اساس ساخت و طراحی یک برند و رشد آن است.

۲- شناسایی مخاطبان هدفشناسایی مخاطبان برای برند شخصی

مخاطب یا گروه هدف به شخص یا اشخاصی گفته می‌شود که تولید محصول یا محتوا با توجه به خواست و سلیقه آنها طراحی و انجام می‌شود. شناخت مخاطبان هدف برای برندسازی شخصی ضروری است. در واقع با آگاهی از اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند و درک اینکه چه علائق، سلائق و ترجیحاتی دارند به شما کمک می‌کند که محتوا و پیامی را که تهیه و تولید می‌کنید به طور موثر و مفیدی تنظیم کرده و بر اساس الگوی معینی آن را سازماندهی کنید.

۳- داستان برند شخصی

داستان برند شما ابزاری قدرتمند برای ایجاد ارتباط شخصی با مخاطبان است. داستانی که روایت می‌کنید باید جذاب، معتبر و مطابق با اهداف و ارزش‌هایی باشد که در گام نخست آن را تعریف کردید. با استفاده از رسانه‌ای که در دست دارید مطالب، تجربیات، موضوعات و ایده‌هایی را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید که نوین، مفید و راهگشا باشد. به عبارتی نشان دهید که می‌توانید تا حدی سوالی را پاسخ داده و به تناسب آگاهی خود آنها را راهنمایی کنید. این رفتار موجب می‌شود تا مخاطبان به آموخته‌های جدیدی برسند و کارآمد بودن برندتان علتی باشد تا دوباره آنها شما را دنبال کنند و مخاطبان جدید و بیشتری شما را دنبال کنند.

۴- حضور و فعالیت آنلاینفعالیت در فضاهای مجازی

امروزه که شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های دیجیتالی به یک ابزار متداول و قدرتمند در زندگی تبدیل شده‌اند، حضور در این بسترها برای فعالیت و ارتقای برند شخصی لازم و ضروری است. داشتن یک وبلاگ یا سایت و حساب کاربری در انواع شبکه‌های اجتماعی امری پایه و ضروری محسوب می‌شود چرا که محتوای تولیدی برای دیده شدن و مورد استفاده قرار گرفتن باید در یکی از این فضاهای آنلاین ظهور و بروز پیدا کرده و راهی برای ارتباط برقرار کردن با مخاطب خود پیدا کند. البته باید رفتار و فعالیت در این رسانه‌ها طبق برنامه و اصول حرفه‌ای باشد. بی‌نظمی و نداشتن زمان‌بندی مشخص جهت تولید و نمایش آنچه می‌خواهیم دیده شود پیامدهای منفی بسیاری را به همراه دارد. تدبیر صحیح این است که از این رسانه‌ها باید به صورت استراتژیک برای ارتباط با مخاطبان خود، شرکت در گفت‌وگوهای صنعتی و تثبیت برند به عنوان یک مرجع در حوزه کاری خود استفاده کرد.

۵- شبکه و همکاری

تعامل با همکاران و شبکه‌سازی تاثیر بسزایی در برند شخصی دارد. شرکت در رویدادهای صنف خود،‌ پیوستن به سازمان و مجموعه‌های با عنوان کاری یکسان، همچنین حضور فعال در جوامع مشاغل آنلاین و تعامل با همکاران می‌تواند به گسترش دامنه دسترسی و افزایش اعتبار شما کمک کند.

 

چگونه برند شخصی خود را ارتقا دهیم؟

ساختن یک برند شخصی فرآیندی مداوم است که نیازمند تلاش و بهبود مستمر است. این مساله بسیار مهم است که حرکت برند شخصی به سمت پیشرفت باشد و تلاش‌ها در راستای اصلاح و ارتقای آن صورت بگیرد. در این بخش، چند روش موثر برای کمک به بهبود برند شخصی خود را مورد بحث قرار خواهیم داد.

 

۱- استقبال از بازخورداستقبال از نظرات

بازخورد را از مخاطبان، همکاران و حتی مربیان و کارشناسان حوزه فعالیت خود دریافت کنید و نسبت به شنیدن نظرات آنها مشتاق باشید. نظرات آنها هرچند منفی، سرمایه ارزشمندی محسوب می‌شود تا از این به بعد، مسیر را با درنظر گرفتن ابعاد منفی و تلاش برای اصلاح آن بپیمایید. انتقادهای سازنده به خودی خود دیدگاه‌های جدیدی را برای طراحی برنامه‌های پیش‌ِ رو برند به شما می‌دهد و شما را در شناسایی زمینه‌های رشد کمک می‌کند.

۲- سرمایه‌گذاری در توسعه شخصیتوسعه و ارتقای مهارت‌های خود

نفر اول برند، خود شمایید، و آنچه انتشار می‌یابد و دیده می‌شود استعداد و توانایی‌های شماست. در نتیجه اگر مدام در راستای یادگیری مهارت‌های جدید و تقویت توانایی‌هایتان قدم بر می‌دارید، مسیر درستی را طی می‌کنید.

توسعه مهارت‌های شخصی، کسب دانش جدید و ارتقا تخصص لازمه سازوکار همه برندها است. شرکت در سمینارها، وبینارها و کارگاه‌ها نمونه‌ای از توسعه توانمندی و تجربیات شخصی است. اینکه به فکر رشد و پیشرفت خود هستید و به ترقی یافتن متعهد و متمرکزید، به شدت در مطرح شدن و موفقیت برندتان تاثیرگذار است.

۳- افزایش حضور آنلاین

فعالیت در رسانه‌های اجتماعی

به طور منظم حضور آنلاین خود را بررسی و به‌روز کنید تا مطمئن شوید که اهداف و دستاوردهای فعلی، شما را به طور دقیق منعکس می‌کند. حساب‌های کاربری‌تان در شبکه‌های اجتماعی را بهینه و محتواها را هر چند وقت یکبار به‌روز کنید و حتما دستاودرهای اخیر خود را به نمایش بگذارید. حضور با ثبات و فعالیت مستمر یکی از کلیدی‌ترین عوامل ارتقای برند شخصی است.

 

۴- تعامل بیشترحمایت از سمت همکاران

برقراری ارتباط و تعامل داشتن با همکاران و افراد مختلف اثرات مثبتی را در توسعه برند به دنبال دارد. این امر مهم باید در طرح توسعه برند نیز لحاظ شود و حتی بیش از پیش به آن توجه شود.

تعامل بیشتر با همکاران، ارتباط با افراد جدید و تازه وارد، گسترش دامنه ارتباطات با فعالان سایز حوزه‌ها و همکاری با آنها باید جزو مولفه‌ها برنامه‌ریزی رشد برند شخصی شما باشد.

برای نمونه می‌توان گفت اگر برند شما تحت عنوان تولید محتوای ویدئویی برای فضای مجازی است می‌توانید با برندهایی که پادکست تولید می‌کنند همکاری کنید و یک محتوای مشترک با بهره‌مندی از توانمندی و قابلیت‌های طرفین تولید و منتشر کنید.

تعامل مختص همکاران و فعالان حوزه‌های مشابه و غیرمشابه نیست، ارتباط موثر و جاری با مخاطبان از اهمیت بسزایی برخوردار است. استقبال از نظرات مخاطبان، پاسخ به سوالهایشان و تلاش برای رفع مشکلات آنان نیز بخشی از این تعامل است.

۵- برجسته کردن جنبه‌های مثبت و مطالعه موردی

دستاوردهای مثبت در برند شخصی

توصیفات مثبت و مطالعات موردی می توانند اعتبار برند شخصی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. از مشتریان، کارفرمایان یا همکاران راضی بازخورد و نظر درخواست کنید. دستاورهای مثبت، موفقیت‌هایی که به دست آوردید و نتایج ممتازی که حاصل شده است را برجسته کنید و به توصیف تأثیری که از طریق کارتان گذاشته شده بپردازید.

 

نگاهی به برندسازی شخصی، از کِی تا کجا؟

ارتقای برند شخصی

مفهوم برندسازی شخصی مدت زمان زیادی است که وجود داشته، اما برجستگی و پتانسیل آن به عنوان یک منبع درآمد و تریبونی برای شناخته شدن و تاثیرگذاری چهره‌ها با ظهور اینترنت و رسانه‌های اجتماعی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

در اینجا نیم‌نگاهی به روند تاریخی این مفهوم داریم:

۱- مراحل اولیه

ایده برندسازی شخصی به اواخر قرن بیستم باز می‌گردد، زمانی که تام پیترز، کارشناس مدیریت، مقاله‌ای را با عنوان « برند شما را صدا می‌زند» برای مجله Fast Company در سال ۱۹۹۷ نوشت. پیترز در این نوشته بر اهمیت این‌که افراد با خود به عنوان یک برند رفتار کنند و کنترل را در دست بگیرند، تاکید کرد.

۲- انقلاب دیجیتالیانقلاب دیجیتالی

با ظهور اینترنت و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰، برندسازی شخصی راه‌ها و شیوه‌های جدیدی برای بیان و در معرض دید قرار گرفتن، پیدا کرد. اکنون همه افراد به راحتی می‌توانند با حضور در این رسانه‌ها و تولید محتوا، برند شخصی خود را داشته باشند و مهارت‌ها، استعدادها و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

۳- ظهور رسانه‌های اجتماعی

ظهور پلتفرم‌های و شبکه‌های اجتماعی‌ای مانند لینکدین، فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام مفهوم برندسازی شخصی را تسریع بخشید. این پلتفرم‌ها فرصت‌هایی را برای افراد فراهم آورده تا با هم ارتباط برقرار کنند، درگیر ماجراهای مختلفی در این فضا شوند و داستان‌های شخصی و حرفه‌ای خود را با مخاطبان بیشتری به اشتراک بگذارند. در پس گسترش این رسانه‌ها، اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی متولد شدند و از برندهای شخصی خود برای کسب درآمد استفاده می‌کنند.

۴- اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing

ظهور اینفلوئنسر مارکتینگ، برندسازی شخصی را بیشتر به عنوان منبع درآمد معرفی کرده است. اینفلوئنسرها با برندهای شخصی قوی و دنبال‌کنندگان زیاد خود، با برندهای مختلف برای تبلیغ محصولات یا خدمات همکاری می کنند. اینفلوئنسرها هزینه‌ یا قراردادهای حمایتی‌ای در ازای نفوذ و دسترسی خود از طرف شخص یا برندی که با آن همکاری و برای آن تبلیغ می‌کنند، دریافت می‌کنند.

به طور خلاصه، تکامل اینترنت، رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های دیجیتالی، برندسازی شخصی را به یک منبع درآمد قابل دوام تبدیل کرده است. امروزه افراد می توانند از تخصص، مهارت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد خود برای ایجاد یک برند شخصی، جذب فرصت‌ها و کسب درآمد از طریق کانال‌های مختلف استفاده کنند.

۵- فرصت‌های کارآفرینی

با دیجیتالی شدن بسترهای ارتباطی، بسیاری از کسب‌وکارها به این پلتفرم‌ها کوچ کردند و روز به روز بر تعداد این مشاغل و همچنین مخاطبان آنها افزوده شد. در حال حاضر فروشگاه‌های اینترنتی، کسب‌وکارهای آنلاین، خرید غیرحضوری و مواردی از این دست، تبدیل به قسمت‌های جداناشدنی زندگی شده‌است. برند شخصی در این بازار سخت رقابتی مهره قدرتمندی در یکه‌تازی و کسب درآمد قابل توجه، به شمار می‌آید. برند شخصی خودش به عنوان یک شغل، شغل جدیدی است که در این محدوده تعریف می‌شود و در ابعاد دیگر مشاغل و فرصت‌های کارآفرینانه‌ای به دنبال دارد.

دوره‌های آنلاین، کتاب‌های الکترونیکی و محصولات دیجیتالی به روش‌های محبوبی برای افراد تبدیل شده‌ است تا از دانش و مهارت‌های خود کسب درآمد کنند.

10 نکته در باره ایجاد برند شخصی

ارزش منحصر به فرد خود را تعریف کنید: نقاط قوت، مهارت‌ها و تخصص منحصر به فردی که شما را از سایرین در حوزه کاری خود متمایز می‌کند، شناسایی کنید. آنچه شما را برای مخاطب هدفتان متفاوت و ارزشمند می‌کند را به وضوح بیان کنید.

مخاطبان هدف خود را بشناسید: نیازها، ترجیحات و نکات مهم در مورد مخاطب هدف خود را درک کنید. پیام‌رسانی و سبک ارتباطی برند شخصی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که به طور مؤثر با ویژگی‌های مخاطب همسو شود.

ثبات، نکته کلیدی است: در تمام پلتفرم‌ها و کانال‌هایی که برند شخصی خود را در آنها ایجاد می‌کنید، ثبات را حفظ کنید. از همان نام، لوگو، رنگ‌ها و لحن صدا برای ایجاد هویت یک برند منسجم و قابل تشخیص استفاده کنید.

تخصص خود را به نمایش بگذارید: با به اشتراک‌گذاری محتوای ارزشمند از طریق رسانه‌های مختلف مانند مقالات، پست‌های وبلاگ، ویدئوها، پادکست‌ها یا رسانه‌های اجتماعی، دانش و تخصص خود را در زمینه کاری خود به نمایش بگذارید. خود را به عنوان یک رهبر فکری قرار دهید و به منبعی بروید.

یک حضور آنلاین قوی ایجاد کنید: یک وب سایت یا نمونه کار حرفه‌ای ایجاد کنید تا کار، دستاوردها و توصیفات خود را به نمایش بگذارید. از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مرتبط با صنعت خود برای تعامل با مخاطبان خود و ایجاد برند شخصی خود استفاده کنید.

ایجاد یک شبکه حرفه‌ای: فعالانه با همتایان صنعت، تأثیرگذاران و همکاران بالقوه آنلاین و آفلاین درگیر شوید. در کنفرانس‌ها، رویدادها و وبینارها شرکت کنید تا شبکه خود را گسترش دهید و ارتباطات معنادار ایجاد کنید.

از داستان سرایی شخصی استفاده کنید: از قدرت داستان سرایی برای برقراری ارتباط با برند شخصی خود استفاده کنید. سفر، تجربیات و چالش‌هایی که شما را به عنوان یک حرفه‌ای شکل داده است را به اشتراک بگذارید. صحت و اعتبار می‌تواند به ایجاد ارتباط عاطفی با مخاطبان شما کمک کند.

به دنبال بازخورد و انطباق باشید: مرتباً از همتایان، مربیان و مشتریان قابل اعتماد بازخورد بگیرید تا درک کنید که برند شخصی شما چگونه درک می‌شود. به طور مداوم برند خود را بر اساس بازخورد دریافتی تطبیق داده و اصلاح کنید.

حرفه‌ای بودن و یکپارچگی را حفظ کنید: در تمام تعاملات خود از استاندارد بالایی از حرفه‌ای‌گری و اخلاقیات استفاده کنید. قابل اعتماد، محترم باشید و به وعده‌های خود عمل کنید. شهرت و برند شخصی شما ارتباط تنگاتنگی با اعمال و رفتار شما دارد.

روی توسعه شخصی سرمایه‌گذاری کنید: به طور مستمر روی رشد و توسعه شخصی خود سرمایه‌گذاری کنید. با آخرین روندهای صنعت به روز بمانید، مهارت‌های جدید کسب کنید و در برنامه‌های آموزشی مرتبط شرکت کنید. یک برند شخصی قوی بر پایه پیشرفت مستمر بنا شده است.

https://pvst.ir/fde

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو