skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

سهراب نیکخواه نویسنده میهمان

انتخاب سردبیر

شرکت زیرساخت از بهبود وضعیت شبکه خبر داد اما آمار نداد

سهراب نیکخواه
نویسنده میهمان

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

اختلال اینترنت

شرکت ارتباطات زیرساخت برای اولین بار گزارش عملکرد سالانه خود را منتشر کرده است؛ اما این گزارش فاقد اعداد و ارقام قابل اندازه‌گیری است و تنها به‌ صورت درصدی از رشد صحبت شده است. گزارش زیرساخت مربوط به سال ۱۴۰۱ است که اختلال‌ها و قطعی‌های متعددی در اینترنت کشور رخ داد؛ اما در این گزارش بر بهبود شبکه تاکید شده است.

به گزارش پیوست، شرکت ارتباطات زیرساخت که به صورت انحصاری، شبکه مادر مخابراتی کشور را در اختیار دارد، در گزارشی از عملکرد خود در سال ۱۴۰۱ اعلام کرد در سال گذشته ظرفیت فعال اینترنت کشور ۵۰ درصد افزایش یافته اما اشاره‌ای به پهنای باند اینترنت کشور و ترافیک نشده است.

«استقرار سامانه DDOS داخلی بر بستر IGW» یکی از اقدامات شرکت زیرساخت در سال گذشته اعلام شده است. در این سال، قطعی اینترنت به صورت سراسری رخ داد که وزیر ارتباطات آن را ناشی از حمله به شبکه دانست.

در زمینه افزایش ترافیک داخلی که در سال گذشته با فیلتر شدن پرکاربردترین اپلیکیشن‌های بین‌المللی مانور تبلیغاتی فراوانی روی آن داده شد، گزارش زیرساخت به فعال‌سازی نقاط IXP در پنج استان جدید و برنامه‌ریزی برای حضور در سه استان دیگر اشاره شده است. این در حالی است که سایت IXP تهران که مهم‌ترین مرکز تبادل ترافیک کشور است، از پاییز سال گذشته در درسترس نیست.

رکوردشکنی ترافیک IXP به بیش از ۴.۲ ترابیت بر ثانیه و کل ترافیک داخل به ۶.۵ ترابیت بر ثانیه از دیگر دستاوردهای زیرساخت در سال گذشته است که بر اساس آنچه وزیر ارتباطات پیشتر اعلام کرده بود، به روزهای برگزاری جام جهانی فوتبال بازمی‌گردد.

تکمیل شبکه ملی اطلاعات

با توجه به تاکید دولت و وزارت ارتباطات بر تکمیل شبکه ملی اطلاعات، در گزارش زیرساخت آمده است در دوره دولت سیزدهم، میزان توسعه این شبکه ۶۰ درصد بوده که نقش شرکت زیرساخت «بیش از ۶۸ درصد» است.

افزایش ۸۰ درصدی ظرفیت شبکه IP نسبت به ابتدای دولت سیزدهم (تا پایان ۱۴۰۲) و «عقد بزرگ‌ترین قرارداد تاریخ شرکت ارتباطات زیرساخت به لحاظ معادل ریالی» از دیگر اقدامات این شرکت عنوان شده است.

همچنین افزایش ۱۰۰ درصدی ظرفیت شبکه انتقال نسبت به ابتدای دولت سیزدهم (تا پایان ۱۴۰۲)، افزایش ظرفیت ۲۰ ترابیت بر ثانیه با استفاده از توانمندی داخل (بهره‌برداری ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲) و افزایش ظرفیت ۱۵ ترابیت بر ثانیه شبکه موجود (از شهریور ۱۴۰۰ تا انتهای ۱۴۰۲) نیز از دستاوردهای این شرکت برشمرده شده که هرچند تحقق بسیاری از آنها به انتهای سال جاری موکول شده، باز هم مشخص نیست از چه میزان به چقدر رسیده است.

در گزارش زیرساخت به افزایش شبکه فیبرنوری، حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی و توسعه مراکز داده نیز اشاره شده اما باز هم آمارهای کمی اعلام نشده است. همچنین از شناسایی املاک مازاد شرکت زیرساخت و اخذ مصوبه فروش از هیات مدیره و مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سخن به میان آمده اما مشخص نیست آیا این املاک به فروش رفته‌اند یا خیر.

فایل گزارش عملکرد شرکت ارتباطات زیرساخت در سال ۱۴۰۱ را اینجا دریافت کنید
https://pvst.ir/eo4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو