skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

اینترنت کشور برای سومین بار در ماه‌های اخیر دچار اختلال شد؛ ۱۰ دقیقه‌های جهنمی

میثم قاسمی تحریریه

۲۴ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ فروردین ۱۴۰۲

قطع اینترنت

امروز (۲۴ اسفند) اینترنت کشور برای سومین بار در دو ماه اخیر به مدت حدود ۱۰ دقیقه دچار اختلال شدید شد. موضوعی که وزیر ارتباطات آن را «افت ترافیک» می‌خواند؛ اما دلیلی برای آن اعلام نکرده است.

به گزارش پیوست، ۵ بهمن، ۲۱ اسفند و ۲۴ اسفند اینترنت کشور برای دقایقی دچار اختلال شدید شد. موضوعی که کاربران از آن تحت عنوان «قطع اینترنت» و وزیر ارتباطات «افت ترافیک» نام می‌برند. هرچند تکرار این رخداد سوال‌برانگیز است اما تاکنون توضیح دقیقی در این باره داده نشده و فقط درباره قطعی ۵ بهمن، یک هفته بعد وزیر ارتباطات از وقوع «حمله سایبری» سخن گفت. این در حالی است که از دسترس خارج شدن اطلاعات سایت مرکز تبادل ترافیک تهران (Tehran IXP) امکان رصد دقیق شبکه را از بین برده است.

صبح امروز (۲۴ اسفند) اینترنت کشور به مدت حدود ۱۰ دقیقه با اختلال جدی روبه‌رو شد. این اختلال در همه سرویس‌دهنده‌ها یکسان نبود؛ اما بزرگ‌ترین اپراتورهای ثابت و همراه را شامل شد. در همین حال سایت رادار آروان که به عنوان ناظر شبکه، ترافیک برخی دیتاسنترهای کشور را به صورت لحظه‌ای نشان می‌دهد نیز دچار اختلال بود و برخی کاربران از بروز مشکل در ترافیک داخلی هم خبر دادند.

ساعتی بعد، وزیر ارتباطات که تازه از جلسه هیات دولت خارج شده بود گفت این موضوع را در جلسه به او اطلاع داده‌اند. زارع‌پور باز هم از عبارت «افت ترافیک» استفاده کرد و مشکل پیش‌آمده را نه به دلیل حمله سایبری که به علت وقوع «مشکلی در زیرساخت‌های یکی از اپراتورها» دانست.

۵ بهمن برای اولین بار در ماه‌های اخیر، اینترنت کشور به صورت عمومی دچار اختلال شدید شد و به مدت حداقل ۱۰ دقیقه بیشترین کاربران، امکان دسترسی به سایت‌های داخلی و خارجی را از دست دادند. یک هفته بعد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران «حمله سایبری سنگین» به مرکز تبادل ترافیک (IXP) تهران را عامل این اختلال خواند. او از عبارت «افت پهنای باند» استفاده کرد و گفت این مشکل فقط مربوط به تهران بوده است؛ اما جزئیات بیشتری از این حمله ارائه نکرد. سایت tehran-ix.ir از همان زمان، دیگر در دسترس نیست.

دومین بار عصر روز ۲۱ اسفند، کاربران از اختلال اینترنت خبر دادند و سایت رادار آروان که وضعیت ترافیک برخی دیتاسنترهای مختلف را نشان می‌دهد نیز این موضوع را تایید کرد. در این باره هیچ توضیحی از سوی وزارت ارتباطات یا شرکت زیرساخت منتشر نشده است.

امروز برای سومین بار در کمتر از دو ماه، اینترنت به صورت سراسری دچار اختلال شد؛ اما باز هم وزیر ارتباطات از «افت ترافیک» سخن گفت و این موضوع را بدون توضیح بیشتر به مشکلی در زیرساخت‌های یکی از اپراتورها مربوط دانست. این در حالی است که کاربران اپراتورهای مختلف، از وقوع مشکل خبر داند.

مدیران ابرآروان در گفت‌وگو با پیوست اعلام کردند اختلال در سایت رادار آروان، از شب قبل رخ داده و ارتباط مستقیمی با مشکل اینترنت کشور ندارد. آنها اعلام کردند ترافیک اینترنت کشور در حال بازگشت به حالت عادی است؛ موضوعی که وزیر ارتباطات نیز بر آن تاکید کرده است.

https://pvst.ir/egn
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو