skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چوب جادویی گوگل و سخت‌ترشدن رقابت هوش مصنوعی

تحریریه پیوست

۲۴ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

گوگل روز سه شنبه از چند ابزار هوش مصنوعی (AI) برای ایمیل، همکاری و نرم‌افزار ابری رونمایی کرد. هدف گوگل ازاین کار به‌نظر، پیش‌دستی از شرکت مایکروسافت است که احتمالا بیانیه مشابهی را در روزهای آینده صادر می‌کند.

پس از یک ماه رقابت تنگاتنگ غول‌های تکنولوژی در حوزه چت‌بات‌ها، الفابت یک «چوب جادویی» را برای نرم‌افزار پرطرفدار گوگل داکس (Google Docs) عرضه کرد. این نوآوری می‌تواند یک بلاگ بازاریابی را تنظیم کند، متن برنامه آموزشی یا متون دیگر را ویرایش و آماده کند و سپس لحن آن را با توجه به هر کاربر تغییر دهد.

مایکروسافت هم در حال جلب توجه به مراسم روز پنجشنبه این شرکت است که به گفته آنها قرار است «نوآوری را با هوش مصنوعی بازتعریف کند» و انتظار می‌رود که شاهد پردازش‌گر جدید این شرکت برای نرم‌افزار ورد(Word) باشیم.

الفابت می‌گوید هوش مصنوعی این شرکت می‌تواند رشته پیام‌ها را در جی‌میل خلاصه‌سازی کند، ارائه بسازد، دسترسی مشتریان را شخصی سازی کند و به عنوان بخشی از گوگل ورک‌اسپیس (Google Workspace) که یک بسته نرم‌افزاری با میلیارد‌ها کاربر رایگان و پولی است، نکات جلسات را یادداشت کند.

این پیشرفت‌ها نشان می‌دهند که چطور ChatGPT باعث رقابت تازه‌ای در سیلیکون ولی برای ادغام هرچیزی با هوش مصنوعی مولد شد. این نوع هوش مصنوعی برای ساخت محتوای جدید از داده‌های قدیمی درس می‌گیرد.

مایکروسافت، الفابت و دیگر شرکت‌های مشابه برای ساخت و استفاده از این تکنولوژی میلیارد‌ها دلار هزینه می‌کنند. این شرکت‌ها قصد دارند با سرعت بخشیدن به نویسندگی و کارهای خلاق اداری به کسب‌وکاری دست پیدا کنند که از نظر آنها وزن بیشتری نسبت به مقدار هزینه آنها خواهد داشت.

توماس کوریان، مدیر ارشد اجرایی گوگل کلود، در یک نشست خبری گفت: «مرحله بعدی همان جایی است که یک همکار هوش مصنوعی با کار در لحظه از انسان‌ها حمایت می‌کند.»

الفابت در طول سال جاری میلادی دسترسی به این هوش مصنوعی را پیش از عرضه عمومی برای کاربران منتخب آزمایشی فراهم می‌کند. درست همانند دوره آزمایشی چت‌بات که در مایکروسافت شاهدش بودیم.

کوریان از اظهار نظر درمورد هزینه ورک‌اسپیس برای کسب‌وکارها یا مشتریان جدید خودداری کرد.

گوگل قصد دارد ابزارهای هوش مصنوعی مولد را برای مشتریان رایانش ابری نیز عرضه کند؛ برای مثال این شرکت دسترسی اولیه مدل زبان عظیم PaLM که امکان تولید متن‌های انسان‌مانند دارد را نیز به نمایش گذاشته است.

به گفته گوگل مشتریان می‌توانند با استفاده از داده‌های خودشان این هوش مصنوعی را تقویت کنند و در عین حال اطلاعات و مزایای آن را برای خود حفظ کنند.

گوگل در نمونه دیگری از نرم‌افزارهای تجاری یک کسب‌وکار، فروش لوازم خانگی خیالی را به نمایش گذاشته که می‌تواند با استفاده از امکان تولید تصویر و متن چت‌بات‌ها، خدمات بهتری را در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

این چت‌بات همچنین می‌تواند با سیستم پرداخت نیز ادغام شود و امکان خرید را نیز برای مشتری فراهم کند.

طبق ویدئو منتشر شده توسط گوگل، این شرکت قصد دارد با هوش مصنوعی کار بازاریابان، وکلا، محققان و آموزگاران را متحول کند.

این شرکت مستقر در مانتن ویو کالیفرنیا از همکاری خود با آزمایشگاه پرآوازه مید‌جرنی(Midjourney) در حوزه هوش مصنوعی خبر داده و گوگل قرار است زیرساخت ابری از جمله چیپ‌های «TPU» را در اختیار آنها قرار دهد.

تا به اینجای کار مایکروسافت در حوزه هوش مصنوعی مولد از الفابت جلوتر است که علاوه بر آسیب اجتماعی،‌ آوازه گوگل به عنوان یک منبع معتبر اطلاعاتی را زیر سوال می‌برد. البته،احتمال ارائه پاسخ‌های نادرست یا «توهم» نیز برای چنین نرم‌افزاری وجود دارد.

یک اشتباه از سوی هوش مصنوعی بارد (Bard) در فیلم اولیه، این ابزار حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از ارزش سهام گوگل را با خود برد. البته مایکروسافت هم به دلیل موضوعاتی مثل ابراز عشق یا تهدید کاربران از سوی چت‌بات ادغام شده در موتور جستجوی بینگ (Bing) با انتقاداتی مواجه شده است.

کوریان می‌گوید گوگل «به شدت به هوش مصنوعی مسئولیت‌پذیر متعهد است» و قصد دارد قدرت را در اختیار مشتریان گذاشته و استفاده درست از محصولات را در دستور کار قرار دهد. مایکروسافت نیز محافظت‌هایی را برای نرم‌افزار جستجوی خود در نظر گرفته است.

منبع: Reuters

 

 

https://pvst.ir/egf

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو