skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کلیات طرح صیانت تصویب شد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۳ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۸ اسفند ۱۴۰۰

کمیسیون طرح صیانت امروز ۳ اسفند ۱۴۰۰ در جلسه‌ای کوتاه و کمتر از ۲۰ دقیقه، کلیات طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی معروف به طرح صیانت را با ۱۹ رأی مثبت تصویب کرد و قرار شد در مورد جزئیات این طرح در جلسات آتی تصمیم گرفته شود.

به گزارش پیوست، نمایندگان عضو کمیسیون طرح صیانت امروز میان دو نوبت جلسه صحن علنی مجلس جلسه‌ای کوتاه برگزار کردند. در ابتدای این جلسه، یکی از اعضای کمیسیون، احمدحسین فلاحی، اعلام کرد نیازی به صحبت کردن موافقان و مخالفان نیست زیرا پیش از این صحبت کرده‌اند.

در شرایطی این جلسه کمیسیون برگزار شد که مجلس در حال بررسی لایحه بودجه سال آینده است و برخی از نمایندگان با تشکیل این جلسه کمیسیون مخالف بودند و در تذکر آیین‌نامه‌ای اعتراض خود را نسبت به تشکیل این جلسات اعلام کرده بودند اما با پافشاری رئیس کمیسیون، رضا تقی‌پور، این جلسه تشکیل شد.

نماینده عضو کمیسیون: تماس می‌گیرند و فشار می‌آورند که رأی مثبت بده

جلال رشیدی، یکی از نمایندگان عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، در این جلسه با طرح انتقاداتی نسبت به کمیسیون گفت: هنوز نتوانسته‌ام مفاد نسخه ۹ بهمن طرح را ببینم و همین الآن هم روی صفحه قفل است. این نسخه اختلاف زیادی با نسخه اولیه دارد. به دوستانی که تماس می‌گیرند و فشار می‌آورند که رأی مثبت بده می‌گویم نه ضد نظام و نه ضد انقلابم.

رشیدی ادامه داد: بعد از ۵۰ جلسه فهم من این است که جامعه هنوز بسیار نگران تصویب این طرح است. چرا را نمی‌دانم. یکی از دلایل نگرانی من این است که امروز ساعت ۱۰ و نیم من فهمیدم کمیسیون قرار است جلسه تشکیل دهد. از صبح دارند تماس می‌گیرند. هیچ‌کس مخالف ساماندهی این فضای ولنگار نیست ولی آیا ساماندهی با چیزی که داریم بررسی می‌کنیم یکی است؟ از نظر شما آری اما از نظر مردم و متخصصان نه.

سیزدهمین جلسه کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت

تقی‌پور، رئیس کمیسیون طرح صیانت، در پاسخ به صحبت‌های رشیدی گفت: باید در مقابل صحبت‌های شما از اطلاع‌رسانی‌ای که برای تشکیل جلسه صورت گرفته است دفاع کنم چراکه این جلسه به موقع اطلا‌ع‌رسانی شد. اول از اعضا نظرخواهی کردیم که در این وقت محدود می‌توانید بیایید یا خیر. ۱۴ نفر از ۲۳ نفر گفتند بله. متاسفانه هنوز تحریف، تخریب و مطالب خلاف واقع وجود دارد.

او در واکنش به گفته‌های غلامرضا نوری، یکی از نمایندگان مخالف طرح که در جلسه علنی صبح امروز مجلس از کمیسیون انتقاد کرده بود، نیز گفت: ۱۲:۴۵ را خوانده‌اند ۴۵ دقیقه و این تحریف واقعیت است. قبل از بودجه هم به دلیل تلاقی جلسات دیگر کمیسیون‌ها هم فرصت تشکیل جلسه نبود. در گروه جلسه اطلاع‌رسانی شد، نظرات مختلف را از جاهای مخلف شنیدیم و دو جلسه نیز در موردش توضیح دادیم.

در انتهای این جلسه، با ۱۹ رأی، کلیات طرح صیانت، موسوم به نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی، به تصویب رسید.

نماینده مخالف طرح: عده‌ای می‌خواهند منویات خود را پیش ببرند

غلامرضا نوری امروز در صحن علنی مجلسه با طرح تذکر آیین‌نامه‌ای گفته بود: از دیروز پیامک آمده که برای یک جلسه ۴۵ دقیقه‌ای بیایید. برای چنین طرح مهمی نباید در این مدت کوتاه تصمیم‌گیری شود. طبق آیین‌نامه نباید جلسه‌ای برگزار شود چون فایل جلسات کمیسیون بسته است. هنوز گزارش‌های مرکز را ندیده‌ایم. طبق آیین‌نامه دستور بدهید بررسی طرح به بعد از بررسی لایحه بودجه موکول شود.

این نماینده عضو کمیسون که در جلسه امروز حضور پیدا نکرد به خبرنگار پیوست گفت: در دوران بررسی بودجه، کمیسیون‌ها نباید جلسه برگزار کنند. هر وقت جلسه در سامانه مجلس به صورت رسمی برای کمیسیون گذاشته شود حضور پیدا می‌کنیم. این گفت‌وشنودی شخصی است و عده‌ای می‌خواهند منویات خود را پیش ببرند. باید به خدا توکل کنیم و دعا کنیم. تلاش می‌کنیم کار خوبی پیش ببریم و باعث نگرانی مردم و کسب‌‌وکارها نشویم.

 

https://pvst.ir/bwi
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو