skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش دی‌ماه شاپرک: سهم PSPها از تعداد تراکنش‌ها از گزارش شاپرک حذف شد

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۶ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

نیم نگاه شاپرک

گزارش دی‌ماه شاپرک به عملکرد کلی شرکت‌های PSP و سهم مبلغی هریک از این شرکت‌ها از بازار تراکنش‌های حوزه پرداخت الکترونیکی پرداخته است

دور جدید اصلاحات در گزارش اقتصادی ماهانه شاپرک که پیش‌تر توسط مدیرعامل این مجموعه وعده داده شده بود به حذف اعلام سهم از بازار PSPها از تعداد تراکنش‌ها و اضافه شدن بخش سهم مبلغ شرکت‌های PSP از بازار تراکنش‌ها به ازای هر سرویس رسید.

به گزارش پیوست،‌ گزارش دی‌ماه ۱۴۰۱ شاپرک به عملکرد کلی شرکت‌های PSP و سهم مبلغی هریک از این شرکت‌ها از بازار تراکنش‌های حوزه پرداخت الکترونیکی پرداخته است که براساس آن در بخش سهم از بازار هریک از این شرکت‌ها از نظر مبلغ تراکنش، سه شرکت به‌پرداخت ملت، پرداخت الکترونیک سامان و پرداخت الکترونیک پاسارگاد با سهم‌هایی به ترتیب ۲۰.۲۲، ۱۶.۹۲ و ۱۲.۱۵ درصدی در صدر این بازار قرار دارند و الکترونیک کارت دماوند و فراپردازان آروند امید نیز در این ماه تنها توانسته‌اند به ترتیب ۰.۳۰ و ۱.۲۷ درصد از سهم تراکنش‌های مبلغی را به دست آورند. با این‌حال به نظر می‌رسد که شاپرک در گزارش دی ماه خود سهم بازار هر شرکت PSP را از تعداد تراکنش‌ها حذف کرده است.

سهم بازار هر شرکت PSP از نظر مبلغ تراکنش‌ها

گزارش دی‌ماه شاپرک در ادامه به سهم هرشرکت PSP از مبلغ تراکنش‌های هریک از ابزارهای پذیرش پرداخته است که براساس آن بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با کاهشی ۰.۲۴ درصدی به شرکت پرداخت الکترونیکی سداد تعلق دارد. این شرکت علاوه بر این در ابزار پذیرش اینترنتی نیز با کاهش ۱.۵۲ درصدی بالاترین تفاضل را در اختیار داشته است و پرداخت الکترونیکی سامان نیز با ۱.۳۱ درصد کاهش بیشترین اختلاف سهم را در مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی به ثبت رسانده است.

شاپرک در گزارش دی‌ماه خود بخش جدیدی با موضوع سهم مبلغ شرکت‌های PSP از بازار تراکنش‌های به ازای هر سرویس اضافه و اشاره کرده است که این شاخص باعث شناخت حوزه فعالیت و نحوه سرمایه‌گذاری هر شرکت PSP در سرویس‌های خدمات پرداخت خواهد شد و در این بخش مبلغ تراکنش‌های هریک از شرکت‌ها به تفکیک نوع سرویس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مقایسه سهم هر شرکت PSP از مبلغ تراکنش‌ها به ازای هر سرویس

در این بخش سهم مبلغی تراکنش‌های هریک از شرکت‌های PSP از بازار سرویس‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارت برای دو ماه متوالی آذر و دی مورد بررسی قرار گرفته است و براساس آن در دی ماه شرکت به پرداخت ملت با پوشش ۲۰.۳۲ درصدی از بازار تراکنش‌های خرید، بالاترین سهم را در این حوزه در اختیار دارد. این گزارش نشان می‌دهد که در تراکنش‌های پرداخت قبض و خرید شارژ نیز شرکت فن‌آوا کارت با در دست داشتن سهم ۲۱.۷۹ درصدی در صدر این بازار قرار دارد.

در گزارش دی‌ماه شاپرک ارزش حقیقی تراکنش‌ها کم شد

گزارش دی‌ماه شاپرک نشان می‌دهد که ارزش اسمی تراکنش‌های دی ۱۴۰۱ نسبت به ماه گذشته ۱.۳۸ درصد رشد یافته و این در حالی است که ارزش حقیقی تراکنش‌ها ۲.۸۳ درصد کم شده است. اگر آمار دی ماه ۱۴۰۱ در ارزش اسمی و حقیقی تراکنش‌ها را با آمار مشابه در دی ۱۴۰۰ قیاس کنیم خواهیم دید که این دو شاخص به ترتیب ۳۴.۸۱ درصد افزایش و ۱۰.۹۱ درصد کاهش یافته‌اند.

در بخش تعداد هریک از ابزار دی ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه گذشته نیز آمارهای شاپرک نشان می‌دهند که هرچند تعداد ابزارهای فعال پذیرش اینترنتی رشدی ۱۴.۳۵ درصدی و کارتخوان فروشگاهی ۰.۵۹ درصد افزایش یافته است، ابزار فعال پذیرش موبایلی ۰.۲۷ درصد کم شده است. با این‌حال گزارش شاپرک نشان می‌دهد که بیشترین سهم از بازار تراکنش‌های اینترنتی با سهم ۹۱.۸۳ درصدی در اختیار ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است و ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

شاپرک در ادامه این گزارش اشاره کرده است که سهم تعدادی و مبلغی تراکنش‌های ابزار کارت‌خوان فروشگاهی در دی ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه گذشته به ترتیب ۰.۵۱ و ۰.۳۱ درصد کم شده و تعداد و مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی نیز به ترتیب ۰.۳۱ و ۰.۳۰ درصد افزایش یافته‌اند.

مقایسه سهم مبلغی و تعدادی تراکنش‌های هریک از ابزارهای پذیرش

مقایسه تغییرات سهم تعدادی و مبلغی تراکنش‌های ابزارها با دی ماه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که تعداد و مبلغ تراکنش‌های ابزار کارت‌خوان فروشگاهی در دی ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته به ترتیب افزایش ۰.۵۰ و کاهش ۲.۱۱ درصدی مواجه شده است. تعداد و مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی نیز در همین زمان به ترتیب ۰.۰۸ و ۲.۱۳ درصد افزایش یافته است.

تغییر در تعداد کارت‌خوان فروشگاهی فعال سیستمی در هر استان

افزایش ۵ هزار عددی در کارت‌خوان‌های استان مازندران

آمارهای گزارش شاپرک نشان می‌دهند که در دی ماه ۱۴۰۱ بیشترین افزایش در تعداد کارت‌خوان فعال فروشگاهی با بیشتر از ۵ هزار عدد افزایش متعلق به استان مازندران بوده است. این آمار همچنین نشان می‌دهد که مانند ماه‌های گذشته بیشترین تعداد این ابزار با اختلاف زیاد نسبت به سایر استان‌ها در استان تهران توزیع شده است و  استان تهران بیشتر از یک میلیون و ششصد هزار کارت‌خوان فعال را در خود جای داده است که البته در دی ماه ۱۴۰۱ بیشتر از ۴ هزار و ۹۰۰ دستگاه کارت‌خوان به آن اضافه شده است.

گزارش اقتصادی دی ماه ۱۴۰۱ شاپرک

 

https://pvst.ir/e4l
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو