skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش آذر شاپرک: ارزش حقیقی تراکنش‌ها ۱۵.۹ درصد کم شد

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۱ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۲ دی ۱۴۰۱

تراکنش بانکی
گزارش آذر ۱۴۰۱ شاپرک نشان می‌دهد که هرچند ارزش اسمی تراکنش‌های شاپرکی نسبت به سال قبل ۲۴.۷۸ درصد رشد یافته اما ارزش حقیقی تراکنش‌ها نسبت به آذر ماه سال گذشته ۱۵.۹۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش پیوست، شاپرک گزارش اقتصادی آذر ۱۴۰۱ خود را منتشر کرد. براساس این گزارش در این ماه بالغ بر ۳هزار و ۷۶۸ میلیون تراکنش با ارزش ۸ هزار و ۳۳۴ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیکی پرداخت کارت پردازش شده است که نسبت به آبان ۱۴۰۱ رشد ۰.۹۴ درصدی در تعداد و ۸.۱۲ درصدی در ارزش ریالی یافته است.

مقایسه رشد حقیقی و اسمی نقطه به نقطه تراکنش‌های شبکه شاپرک

از سوی دیگر گزارش شاپرک نشان می‌دهد که ارزش حقیقی تراکنش‌ها نیز در یک ماه گذشته ۶.۰۸ درصد رشد پیدا کرده است اما اگر ارزش حقیقی تراکنش‌ها در آذر ۱۴۰۱ را با آذر ۱۴۰۰ مقایسه کنیم شاهد کاهشی ۱۵.۹۶ درصدی خواهیم بود.

شاپرک در ادامه به آمارهای مرتبط با ابزارهای پذیرش فعال سیستمی پرداخته است که براساس آن تعداد ابزارهای پذیرش و فعال سیستمی اینترنتی و فروشگاهی در این ماه به ترتیب ۱۰.۹۳ درصد و ۲.۴۳ درصد رشد یافته‌اند.

مقایسه سهم مبلغی و تعدادی تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش

تعداد کارت‌خوان‌های تهران دوباره افزایش یافت

در بخش عملکرد هر ابزار پذیرش به لحاظ تعداد و مبلغ تراکنش‌ها نیز کارت‌خوان فروشگاهی در این ماه سهمی ۹۲.۳۳ درصدی را در سهم از تعداد تراکنش‌ها به ثبت رسانده است و ابزار اینترنتی و موبایلی نیز به ترتیب‌ سهم‌هایی ۵.۰۱ درصدی و ۲.۶۵ درصدی کسب کرده‌اند.

در سهم مبلغی این ابزارها نیز ۸۵.۵ درصد از سهم در اختیار ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است و سهم ابزار پذیرش اینترنتی ۱۴.۳۳ درصد اعلام شده است و به نظر می‌رسد که این سهم نسبت به ماه گذشته کاهشی ۰.۴۷ درصدی را تجربه کرده است که در این باره نباید نقش احتمالی اختلال در اینترنت را در ماه‌های گذشته نادیده گرفت.

تغییر در تعداد کارت‌خوان‌ فروشگاهی فعال سیستمی در هر استانتعداد  سرانه کارتخوان فعال سیستمی در هر استان پرداخته است و استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان و خوزستان را به ترتیب دارای بیشترین تعدادهای کارت‌خوان در این ماه معرفی کرده است که تعداد آنها در آذرماه ۱۴۰۱ نیز افزایش یافته است.  این گزارش همچنین نشان می‌دهد که بیشترین تعداد ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی فعال سیستمی نیز در اختیار استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان قرار دارد.

به‌پرداخت ملت در صدر

گزارش شاپرک در ادامه به آمار عملکرد شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت اشاره کرده است که براساس آن در بخش سهم تعدادی و مبلغی هریک از شرکت‌های PSP از بازار تراکنش‌های حوزه پرداخت الکترونیکی کارت سه شرکت  به‌پرداخت ملت، پرداخت الکترونیک سامان و تجارت الکترونیک پارسیان به ترتیب با ۱۹.۵۱، ۱۹.۴۴ و ۱۴.۳۱ درصد سهم از بازار از نظر تعداد تراکنش‌ها رتبه اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند. شرکت فراپردازان آروند امید (امید پی) نیز با سهم ۸.۱۶ درصدی رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. هرچند که اجرای طرح مدیریت یارانه آرد و نان و محول شدن آن به امید پی توانسته است رشد قابل توجهی را در رتبه این شرکت در سهم تعدادی تراکنش‌ها رقم بزند اما سهم امیدپی از مبالغ تراکنش‌ها همچنان کم است و این مجموعه تنها سهم بازاری ۲.۸۰ درصدی دارد.

سهم بازار هر شرکت از نظر تعداد تراکنش‌ها

در سهم از بازار مبلغی نیز سه شرکت به پرداخت ملت، پرداخت الکترونیک سامان و پرداخت الکترونیک سداد نیز به ترتیب با ۱۹.۹۶، ۱۶.۶۷ و ۱۲.۴۹ درصدی در صدر سهم از مبلغ تراکنش‌ها قرار دارند.

سهم بازار هر شرکت از نظر مبلغ تراکنش‌ها

شاپرک در ادامه به سهم شرکت‌های PSP از بازار تراکنش هریک از ابزارهای پذیرش پرداخته و تغییرات آنها را در تعداد و مبالغ نسبت به ماه گذشته مورد بررسی قرار داده است. براین اساس به نظر می‌رسد که شرکت پرداخت الکترونیک سامان در آذرماه با پوشش ۱۹.۷۱ درصدی از بازار تراکنش‌های کارت‌خوان بخش عمده از تعداد تراکنش‌های این بازار را در دست دارد و آسان پرداخت پرشین نیز با سهمی ۴۵.۸۷ درصدی صدر نشین سهم تعدادی تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی است.

سهم هر شرکت از تعداد تراکنش ابزارهای مختلف

بیشترین اختلاف بین سهم تعدادی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی با ۰.۲۶ درصد کاهش به شرکت تجارت الکترونیک پارسیان تعلق دارد و به پرداخت ملت نیز با ۰.۶۶ درصد افزایش در ابزار پذیرش کارت‌خوان بیشترین اختلاف را نسبت به ماه قبل به ثبت رسانده است.

در بخش سهم مبلغی شرکت‌های PSP از تراکنش‌ها نیز به نظر می‌رسد که به پرداخت ملت با سهمی ۱۸.۳۶ درصدی از مبالغ کارت‌خوان‌های فروشگاهی در رتبه اول این بازار قرار دارد و علاوه بر این با کسب ۲۹.۱۱ و ۵۲.۳۱ درصد از مبالغ تراکنش‌های اینترنتی و موبایلی بیشترین سهم را در میان PSPها به دست آورده است.

این گزارش در ادامه اشاره کرده است که بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته به شرکت آسان‌پرداخت پرشین تعلق دارد. شرکت پرداخت الکترونیک سداد در ابزار پذیرش اینترنتی با کاهش ۰.۶۳ درصدی بیشترین اختلاف را دارد.

گزارش آذر ۱۴۰۱ شاپرک

https://pvst.ir/du8
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو