skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش آبان شاپرک: تعداد و مبلغ تراکنش‌های اینترنتی افزایش یافت

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۳ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

گزارش آبان‌ شاپرک نشان می‌دهد روند رو به کاهش تعداد و مبلغ تراکنش‌های اینترنتی متوقف شده و این دسته از تراکنش‌ها نسبت به مهرماه ۱۴۰۱ اندکی رشد یافته‌اند.

به گزارش پیوست،‌ گزارش آبان‌ شاپرک نشان می‌دهد در این ماه سه هزار و ۷۳۳ میلیون تراکنش با ارزشی بیشتر از هفت هزار و ۷۰۸ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیکی پرداخت کارت پردازش شده است که نسبت به مهرماه ۰.۵۹ درصد در تعداد و ۹.۳۱ درصد در ارزش ریالی رشد کرده است؛ البته این آمار مربوط به ارزش اسمی است و ارزش حقیقی در آبان‌ماه نسبت به ماه قبل ۷.۰۶ درصد رشد یافته است. با این‌ حال قیاس ارزش حقیقی آبان ۱۴۰۱ با آبان ۱۴۰۰ کاهشی ۲۲.۰۵ درصدی را نشان می‌دهد.

تغییرات تعداد ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی نیز در آبان ۱۴۰۱ نسبت به مهرماه سبزرنگ شده و حکایت از رشد این ابزارها دارد و این دو ابزار فعال سیستمی به ترتیب در این ماه ۸.۰۳ درصد و ۳.۴۴ درصد در تعداد رشد داشتند.

گزارش اقتصادی آبان ماه ۱۴۰۱ شاپرک
مقایسه سهم مبلغی و تعدادی تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش

بر اساس گزارش آبان شاپرک به نظر می‌رسد سهم تعدادی و مبلغی تراکنش‌های ابزار کارتخوان فروشگاهی در آبان ۱۴۰۱ نسبت به ماه قبل به ترتیب کاهشی ۰.۳۸ درصدی و ۰.۸۳ درصدی یافته است. از سوی دیگر تعداد و مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی نیز در این ماه افزایشی ۰.۳۶ و ۰۰.۸۴ درصدی در سهم تعدادی و مبلغی پیدا کرده‌اند.

البته باید این نکته را در نظر داشت که سهم هریک از ابزارهای پذیرش با یکدیگر اختلافی چشمگیر دارد و بیشتر سهم بازار تراکنش‌های شاپرکی در اختیار ابزار کارتخوان فروشگاهی است. بر اساس آمارهای شاپرک سهم این ابزار از تعداد تراکنش‌ها ۹۲.۴۶ درصد و سهم دو ابزار اینترنتی و موبایلی نیز به ترتیب ۴.۸۰ و ۲.۷۴ درصد بوده است.

از سوی دیگر آمارهای شاپرک نشان می‌دهد در ۸۹.۵۷ درصد از تراکنش‌های شاپرکی در این ماه با هدف خرید کالا و خدمات، ۶.۲۷ برای پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و ۴.۱۶ درصد از این تراکنش‌ها برای مانده‌گیری انجام شده است.

گزارش آبان شاپرک
تغییر در تعداد کارتخوان فروشگاهی فعال سیستمی در هر استان

این گزارش در بخش تعداد و توزیع کارتخوان‌ها حاکی از آن است که در این ماه در تعداد کارتخوان‌های پنج استان کشور یعنی تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان و خوزستان که بیشترین تعداد کارتخوان را دارند، افزایش رخ داده است. بیشترین افزایش در تعداد کارتخوان فروشگاهی فعال نیز با ۴۳ هزار و ۸۹۲ عدد افزایش متعلق به استان تهران است. 

گزارش آبان شاپرک نشان می‌دهد  بیشترین تعداد کارتخوان نیز با اختلاف چشمگیر نسبت به سایر استان‌های کشور در استان تهران توزیع شده و کمترین توزیع کارتخوان فروشگاهی فعال سیستمی در استان‌هایی مانند ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، سمنان و خراسان‌ شمالی و جنوبی بوده است.

جایگاه پنجم امیدپی در گزارش آبان شاپرک

گزارش آبان ۱۴۰۱ شاپرک در ادامه به سهم تعدادی و مبلغی هر یک از شرکت‌های PSP بازار تراکنش‌های حوزه پرداخت الکترونیکی کارت پرداخته است. بر این اساس در این ماه پرداخت الکترونیکی سامان، به‌پرداخت ملت، تجارت الکترونیکی پارسیان بیشترین سهم بازار را در تعداد تراکنش‌ها به دست آوردند که به ترتیب ۱۹.۴۶، ۱۹.۴۰ و ۱۴.۵۶ درصد بود.

گزارش آبان شاپرک
سهم بازار هر شرکت PSP از نظر تعداد تراکنش‌ها

فراپردازان آروند امید نیز که به صورت انحصاری اجرای طرح مدیریت هوشمند توزیع یارانه آرد و نان را بر عهده دارد، در این ماه سهمی ۸.۲۶ را از تعداد تراکنش‌ها کسب کرده و در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

گزارش اقتصادی آبان ماه ۱۴۰۱ شاپرک
سهم بازار هر شرکت PSP از مبلغ تراکنش‌ها

در سهم شرکت‌های PSP از مبالغ تراکنش‌ها نیز به‌پرداخت ملت با سهمی ۲۰.۰۱ درصدی، پرداخت الکترونیکی سامان با سهمی ۱۶.۸۰ درصدی و پرداخت الکترونیکی سداد با سهم ۱۲.۴۱ درصدی در جایگاه اول تا سوم قرار دارند.

گزارش اقتصادی آبان ماه ۱۴۰۱ شاپرک
مقایسه سهم هر شرکت PSP از تعداد تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش

در این ماه بیشترین اختلاف بین سهم تعدادی تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی با کاهشی ۰.۳۶ درصدی به تجارت الکترونیکی پارسیان تعلق دارد و سهم تعدادی شرکت پرداخت الکترونیکی سداد هم در ابزار پذیرش اینترنتی نسبت به مهرماه ۱.۲۰ درصد افت کرده، اما سهم پرداخت الکترونیکی سامان از تعداد تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی نسبت به ماه قبل ۰.۸۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

گزارش اقتصادی آبان ماه ۱۴۰۱ شاپرک
مقایسه سهم هر شرکت PSP از مبلغ تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش

گزارش آبان ۱۴۰۱ شاپرک در ادامه به مقایسه سهم هر شرکت PSP از مبلغ تراکنش‌های خرید از ابزارهای پذیرش پرداخته است که بر اساس آن، بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با کاهش ۰.۵۰ درصدی به تجارت الکترونیکی پارسیان تعلق دارد و در سهم از مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی و ابزار پذیرش موبایلی پرداخت الکترونیکی سامان نسبت به ماه قبل افزایشی ۳.۸۷ و ۱ درصدی یافته است.

گزارش اقتصادی آبان ماه ۱۴۰۱ شاپرک
https://pvst.ir/dnc
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو