skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل شتابدهنده نکسترا: قله کارآفرینی و خلاقیت رو به سرازیری است

سمانه سمیع تحریریه

۲۵ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ دی ۱۴۰۱

مدیرعامل شتابدهنده نکسترا می‌گوید تیم‌های نوپا انگیزه‌های خود را برای ماندن در ایران از دست داده‌اند و قله کارآفرینی و خلاقیت رو به سرازیری است. او بر این برآور است که شرایط فعلی اکوسیستم استارت‌آپی ایران نیاز به آزادی عمل و امکانات بهتری دارد.

میلاد سجادی معتقد است: شرایط فعلی اکوسیستم استارت‌آپی ایران مساعد نیست و با اینکه علاقه‌مندان و فعالان این حوزه هنوز پای سختی‌های این مسیر ایستاده‌اند؛ اما تیم‌های نوپا انگیزه‌های خود را برای ماندن در ایران از دست داده‌اند.

او در گفت‌و گو با پیوست می‌گوید: «در تلاشیم به تیم‌های نوپا کمک کنیم و در راستای مسئولیت اجتماعی نکسترا حتی بخشی از هزینه‌ها را از تیم‌هایی که از خدمات نکسترا استفاده می‌کنند، دریافت نمی‌کنیم. اما در کمال تاسف باید بگویم قله کارآفرینی و خلاقیت رو به سرازیری است، بخش خصوصی به قدر کافی توانمند نیست و بخش دولتی هم چالش‌های خاص خود را دارد. اگر سال ۹۸ با یک فراخوان ۳۰ تیم شرکت می‌کردند، حالا در فراخوان‌ها افراد کمتری حاضر می‌شوند و این خود زنگ خطری برای این اکوسیستم فناورانه و نوآورانه ایران است.»

برگزاری چهارهمین دوره شتابدهی نکسترا تا پایان سال

میلاد سجادی در ادامه می‌گوید: «نکسترا از سال ۹۸ تا کنون ۳ دوره کامل شتابدهی را برگزار کرده، اما امسال با توجه به شرایط اجتماعی و سیاسی کشور دوره چهارم شتابدهی خود را به تعویق انداخته است. اما آنها در تلاشند تا پیش از پایان سال ۱۴۰۱ دوره چهارم پیش‌شتابدهی را استارت بزنند.»

به گفته سجادی تا کنون در هر دوره شتابدهی نکسترا، تقریبا حدود ۱۰۰ تیم ارزیابی شده و در نهایت ۱۰ تا ۲۰ تیم برای پیش شتابدهی انتخاب شده‌اند. سجادی در این باره می‌گوید: «در سه دوره گذشته حدود ۴۰ تیم برای شتابدهی و پیش‌شتابدهی انتخاب شده و در بین این تیم‌ها در هر دوره ۳ تیم موفق به جذب سرمایه شده و از بین ۹ تیم سرمایه‌گذاری شده، رسمی آنلاین و فیاتک تبدیل به شرکتی مستقل شده‌اند.»

حوزه‌های فعالیت نکسترا

سجادی نکسترا را در وهله اول یک شتابدهنده سازمانی می‌داند که در جهت توسعه و سازماندهی پروژه‌های شرکت‌های صنعت مخابرات در سال ۹۸ وارد فضای نوآوری کشور شده است. او در این رابطه می‌گوید: «ایده نکسترا در سال ۹۷ داده شد و قرار شد نکسترا شتابدهنده‌ای سازمانی باشد که در دانشگاه تهران و با دسترسی به نیروی جوان و نخبه تیم‌های موفقی را وارد بازار کند. علاوه بر اینکه پس از سه دوره شتابدهی، سال ۱۴۰۰ ایده استارت‌آپ استودیو هم به نکسترا اضافه شد.»

سجادی: حوزه‌های تخصصی نکسترا در حال حاضر حوزه هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، شهر هوشمند، امنیت و بلاکچین است.

در واقع استارت‌آپ استودیو نکسترا سال ۱۴۰۰ آغاز به کار می‌کند و نکسترا کالج هم در جهت پرورش نیروی ماهر و توانمند در دایره فعالیت‌های نکسترا قرار می‌گیرد. نکسترا بیشترین پروژه‌های خود را از حوزه‌های مخابراتی مثل همراه اول، ایرانسل و خود مخابرات دریافت می‌کند؛ اما عملا حوزه‌های تخصصی نکسترا در حال حاضر حوزه هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، شهر هوشمند، امنیت سایبری و بلاکچین است.

علت شکست استارت‌آپ‌ها

سجادی معتقد است علت شکست یا Fail شدن برخی از استارت‌آپ‌ها و به طور کل استارت‌آپ‌هایی که در حوزه دیپ تک فعالیت می‌کنند، این موضوع است که در سال‌های اخیر اکوسیستم حوزه‌هایی مثل اینترنت اشیا، شهرهوشمند به خوبی شکل نگرفته و سازمان‌ها به خوبی از کاربرد و جایگاه هوش مصنوعی در فعالیت‌های خود آگاه نیستند. سجادی در ادامه دلایل دیگر شکست استارت آپ‌ها را مهاجرت و جذب آنها توسط شرکت‌های خارجی می‌داند و می‌گوید: «در کنار تمام این مشکلات فضای تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ هم از شهریور ماه تحت شعاع مسائلی قرار گرفت که تیم‌ها عملا از آن زمان فضای تبلیغات خود را از دست داد‌ه‌اند و عملکردی ریزشی دارند.»
در ادامه مدیرعامل نکسترا به خلق دو ایده در نکسترا می‌پردازد و می‌گوید: «در نکسترا دو ایده جالب توجه شکل گرفت یکی مسابقه هوش مصنوعی به نام فیس‌کاپ و دیگری پلتفرم هوش مصنوعی بود، دو ایده‌ای که در استودیو نکسترا خلق شده‌و چندین بار هم اجرایی شده‌اند. در حقیقت ما به آینده هوش مصنوعی ایمان داریم و امیدواریم فیس‌کاپ فرصتی دوسویه و موفقیت آمیز هم برای تیم‌ها و هم برای سرمایه‌گذاران باشد.»

https://pvst.ir/dxv
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو