skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مرکز نوآوری پست پس از استقرار شتابدهنده‌ها آغاز به کار می‌کند

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۵ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ اسفند ۱۴۰۰

اولین مرکز نوآوری پست در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) راه‌اندازی شد و به گفته عضو هیات مدیره شرکت ملی پست، پس از استقرار چند شتابدهنده در این مرکز مرحله جذب استارت‌‌آپ‌ها آغاز می‌شود.

به گزارش پیوست، اسفندماه سال گذشته محمدرضا قادری،عضو هیات مدیره شرکت ملی پست در گفت‌وگویی با پیوست اعلام کرده بود که در سال جاری با هدف توسعه استارت‌آپ‌های حوزه پستی مرکز نوآوری راه‌اندازی می‌کنند.

حالا قادری درمورد آخرین وضعیت این مرکز به پیوست گفت: «قرار شد اولین مرکز نوآوری پست در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات خود وزارت فناوری در گرمدره راه‌اندازی شود. البته هم اکنون این مرکز راه‌اندازی و بین پارک فاوا و پست توافق‌ها صورت گرفته است. آماده هستیم تا عضوگیری کنیم و هم شتابدهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها فعالیت خود را در این مرکز آغاز کنند.»

او ادامه داد: «در این مرکز کمیته‌ای متشکل از نمایندگان پست و پارک فاوا پروپوزال‌های استارت‌آپ‌ها را بررسی و ایده‌ها و تیم‌هایشان را ارزیابی می‌کنند. اگر تیم و ایده مناسب حوزه پستی باشد و این کمیته به این جمع‌بندی برسد که می‌تواند بازار را برای استارت‌آپ‌ موردنظر تضمین کند و حمایت‌های لازم را انجام دهد،آن تیم را پذیرش می‌کنند و آنها در این مرکز مستقر می‌شوند.»

به گفته قادری این مرکز نوآوری تنها در تهران مستقر نیست، بلکه مرکز آن در تهران است و در سراسر ایران شرکت پست با پارک‌های علم و فناوری تفاهم‌نامه امضا کرده و هرتیمی که در هر پارکی مستقر است، می‌تواند برای عضویت در مرکز نوآوری مورد پذیرش قرار بگیرد.

قادری درمورد نحوه همکاری با شتابدهنده‌ها هم بیان کرد: «شتابدهنده‌ها هم باید پیشنهاد خود را مطرح کنند و ما در کمیته بررسی کنیم. اگر زمینه تخصصی فعالیتشان با ما مطابقت داشته باشد و نحوه حمایت و برنامه‌هایشان مورد تایید کمیته قرار بگیرد، می‌توانند در این مرکز مستقر شوند.»

محمدرضا قادری،عضو هیات مدیره شرکت ملی پست

به گفته قادری شتابده‌دهنده‌ها هم می‌توانند استارت‌آپ‌های خود را‌ به این مرکز معرفی کنند و هم کمیته مشترک به این شتابدهنده‌ها، استارت‌آپ‌ معرفی می‌کند.

عضو هیات مدیره شرکت پست درپاسخ به این سوال که نحوه حمایت این مرکز از استارت‌آپ‌ها به چه صورت است، گفت: «مرکز نوآوری، مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته است و به این صورت نیست که استارت‌آپ‌ها را در مرکز رها کنیم. بلکه شتابدهنده‌ها در این مرکز مستقر می‌شوند تا به استارت‌آپ‌ها خدمات خود را عرضه کنند. به این صورت ریسک کار کاهش پیدا می‌کند. شرکت پست هم بازار استارت‌آپ‌ها را تضمین می‌کند و پارک فاوا هم معمولا تسهیلاتی به استارت‌آپ‌ها و شتابدهنده‌ها عرضه می‌کند که در مرکز نوآوری هم همین اتفاق رخ می‌دهد.»

براساس گفته‌های قادری زمان فعالیت استارت‌آپ‌ها در این مرکز به سیاست شتابدهنده‌ها بستگی دارد. او در این مورد توضیح داذ: «استاندارد زمان استقرار در مرکز نوآوری سه سال است؛ اما باز به تصمیم شتابدهنده‌ها بستگی دارد. چون برنامه این شتابدهنده‌ها با هم متفاوت است.»

او در پاسخ به این سوال که تاکنون چند استارت‌آپ و شتابدهنده برای حضور در این مرکز اعلام امادگی کرده‌اند، بیان کرد: «ما هنوز رویداد برگزار نکردیم. چند شتابدهنده درخواست همکاری دادند. قصد داریم در ابتدا این شتابدهنده‌ها در مرکز مستقر شوند و بعد به طور مشترک رویداد فراخوان استارت‌آپ‌ها را برگزار کنیم. از طریق این رویداد هم آغاز به کار مرکز نوآوری را اعلام و هم استارت‌آپ‌ها را جذب می‌کنیم.»

قادری در ادامه اضافه کرد: «البته چند استارت‌آپ به صورت پراکنده برای حضور در این مرکز ابراز تمایل کردند؛ اما ما می‌خواهیم به صورت نظامند سالی چند بار رویداد برگزار کنیم، وب‌سایتی را راه‌اندازی کنیم تا افراد درخواست‌های خود را به راحتی در این سایت ثبت کنند.»

مقاله شتاب دهنده استارتاپ چیست را در پیوست بخوانید.

https://pvst.ir/ad5
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو