skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مخابرات در گام اول توسعه حداقل به ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد

سمانه سمیع تحریریه

۲۲ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

حسن اروجی

مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی می‌گوید مخابرات در گام اول توسعه حداقل به ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد تا بتواند به خدمات قابل قبول و در دسترسی، دست پیدا کند. این در حالی است که درآمدهای مخابرات به قدری پایین است که شبکه مخابرات از عهده هزینه سنگین نوسازی و بهینه‌سازی شبکه برنمی‌آید که بتواند این مهم را میسر سازد.

به گزارش پیوست، حسن اروجی مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی در مجموعه لایوهایی با عنوان «در مسیر توسعه» با موضوع ضرورت سرمایه‌گذاری برای توسعه ارتباطات ثابت و خدمات با کیفیت، به ضرورت سرمایه‌گذاری برای توسعه ارتباطات ثابت نیز اشاره کرد و افزود: سهم اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد ۵ درصد است، درصدی که قرار است طبق مقام عالی وزارت این عدد به ۱۰ درصد برسد. بررسی‌ها نشان داده هر یک درصد افزایش اقتصاد دیجیتال نیازمند این است که هفت درصد نفوذ اینترنت در کشور باید رشد کند. یعنی ما باید ۳۵ درصد ضریب نفوذ اینترنت را برای رشد اقتصاد دیجیتال کشور بالا ببریم. با صراحت اعلام می‌کنم درآمدهای مخابرات به قدری پایین است که شبکه مخابرات از عهده هزینه سنگین نوسازی و بهینه‌سازی شبکه برنمی‌آید که بتواند این مهم را میسر سازد. ما با درآمدهای فعلی به سختی می‌توانیم هزینه‌های سالانه را تامین کنیم و در مسیر توسعه نیاز به سرمایه‌گذاری داریم. ما در این حوزه از ورود بخش خصوصی نیز به شدت استقبال می‌کنیم و از ایده‌های جدید در مسیر توسعه خوشحال خواهیم شد.

حداقل ۱۰ هزار میلیارد تومان

از نگاه اروجی مخابرات در گام اول توسعه حداقل به ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد تا بتواند به خدمات قابل قبول و در دسترسی، دست پیدا کند. او در این باره می‌گوید: حداقل ۳هزار میلیارد تومان در حوزه انتقال سیستم‌ها، ۲هزار میلیارد تومان سوییچ‌های دیتا و ۵هزار میلیارد تومان در حوزه فیبرنوری به سرمایه نیاز داریم و مخابرات از عهده هزینه آن برنمی‌آید و اگر به شبکه توسعه یافته مخابراتی نیاز داریم باید بخش خصوصی نیز به کمک بیاید.

حسن اروجی
اروجی توضیح داد: اصلاح تعرفه‌ها در واقع فقط کمک می‌کند مخابرات از زیان خارج شود و شاید به نقطه سربه‌سری درآمد و هزینه برسد. در حال حاضر نگهداشت هر خط تلفن ثابت در خراسان رضوی ۲۵ هزار تومان هزینه دارد در حالی که میانگین خط تلفن ثابت با هزینه ADSL پانزده هزار تومان است. اما به هر حال همین افزایش قیمت یا منطقی شدن قیمت‌ها کمک می‌کند سرویس‌های مخابراتی شاداب‌تر شود و کمی از بحث عقب ماندگی‌ها جبران شود ولی در واقع بحث سرمایه گذاری باید از جای دیگری باید تامین شود.

فناوری اطلاعات پیشران کسب و کارهاست

او وضعیت شبکه ارتباطاتی استان خود را این‌طور تشریح کرد: مخابرات خراسان رضوی با بیش از دو میلیون و صدوپنجاه هزار مشترک تلفن ثابت و حدود ۶ میلیون مشترک همراه اول و ۳۱۰ هزار پورت اینترنت پرسرعت بعد از تهران وسیع‌ترین شبکه مخابراتی در کشور را دارد و با دو هزار سایت BTS بعد از تهران بزرگ‌ترین شبکه مخابراتی کشور است. او همچنین ادامه داد خراسان رضوی یکی از معدود استان‌هایی است که حتی شماره‌های روستاهای آن نیز روی NGN است و کلیه فعالیت‌های لازم در دورافتاده‌ترین روستاها نیز از مرکز استان قابل پیگیری و عیب‌یابی است. او به وجود چندین مرکز موبایل در خراسان رضوی از جمله، تربت، نیشابور، سبزوار و دو مرکز در مشهد نیز اشاره کرد.

آنطور که اروجی تشریح کرد در حال حاضر منابع مالی مخابرات خراسان رضوی برای توسعه VDSL و فیبر نوری محدود است و همین محدودیت منابع روند توسعه در بخش‌های فناورانه را سخت کرده است. او فناوری را پیشران توسعه کسب و کارها دانست و گفت به طور حتم ارتقای بحث ارتباطات و فناوری در کشور گره‌گشای مباحث اقتصادی در جامعه نیز خواهد بود و کمک به اصلاح تعرفه‌ها باعث ارتقا و توسعه خدمات می‌شود. اروجی در پایان به بحث سرقت تجهیزات مخابراتی نیز اشاره کرد و آن را یکی از چالش‌‌های هزینه‌ساز و مشکل‌زا در این حوزه دانست.

https://pvst.ir/d6a
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو