skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ضوابط ورود استارت‌آپ‌ها به بورس ابلاغ شد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۹ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۰ خرداد ۱۴۰۱

عرضه اولیه استارتاپ

ضوابط پذیرش شرکت‌های فعال در حوزه اقتصاد دیجیتالی توسط هیات مدیره سازمان بورس به تصویب رسید و ابلاغ شد. این ضوابط مدت زیادی پشت درهای سازمان بورس مانده بود و استارت‌آپ‌های متقاضی ورود به بازار سرمایه، در انتظار ابلاغ به سر می‌بردند.

به گزارش پیوست، مدیرعامل وقت فرابورس، آذر ۱۴۰۰ گفته بود ضوابط ۱۷گانه‌ای برای ورود استارت‌آپ‌ها به بورس از سوی معاونت علمی ریاست‌جمهوری تدوین شده که به تصویب هیات مدیره سازمان بورس نیز رسیده است. فروردین امسال اما میثم فدایی، مدیرعامل فعلی فرابورس، به پیوست اعلام کرد این دستورالعمل هنوز نهایی نیست و در مرحله تصویب قرار دارد.

حال امروز مدیرعامل بورس تهران خبر از تصویب و ابلاغ ضوابط پذیرش شرکت‌های حوزه اقتصاد دیجیتالی در بازار سرمایه داد و در ادامه گفت: بورس تهران پیگیر ایجاد تابلوی معاملاتی اختصاصی این دسته از شرکت‌ها خواهد بود.

ابلاغ نهایی ضوابط

محمود گودرزی، مدیرعامل بورس تهران، گفت: «ضوابط اختصاصی پذیرش سهام شرکت‌های نوپا و فعال در حوزه اقتصاد دیجیتالی به عنوان پیوست هفتم دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار، در جلسه مورخ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تصویب و در تاریخ ۹ خرداد ۱۴۰۱ به بورس تهران ابلاغ شده است. بر این اساس بورس اوراق بهادار تهران آمادگی خود را برای بررسی درخواست­‌های پذیرش سهام این شرکت­‌ها اعلام می‌کند؛ چراکه این امر گام مهمی در تحقق شعار سال ۱۴۰۱ در حوزه دانش­‌بنیان است.»

گودرزی در رابطه با این مصوبه افزود: «این مصوبه یک تحول اساسی در حوزه پذیرش سهام، به‌ ویژه پذیرش سهام شرکت­‌های داده‌محور و هموار کردن زمینه پذیرش و عرضه سهام این شرکت­‌ها در بورس تهران است. همچنین بر این اساس بورس تهران پیگیری­‌های لازم را برای ایجاد تابلوی معاملاتی اختصاصی این دسته از شرکت­‌ها انجام خواهد داد تا در صورت تایید توسط سازمان بورس و اوراق بهادار این مهم را نیز عملیاتی کند.»

استارت‌آپ‌های زیادی از مدت‌ها پیش به خصوص پس از رشد انفجاری شاخص بورس در سال ۹۹، می‌خواستند سهام خود را در بازار سرمایه عرضه کنند. نزدیک به دو سال از آن زمان می‌گذرد اما تاکنون تنها نماد تپسی، بدون اینکه عرضه اولیه‌ای صورت بگیرد، در تابلوی فرابورس درج شده. به‌ نظر می‌آید با عرضه اولیه تپسی که احتمالاً به‌ زودی انجام می‌شود و ابلاغ این دستورالعمل، از پیچیدگی ورود استارت‌آپ‌‌ها به بورس کاسته شود.

https://pvst.ir/cgk
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو