skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

سعید احمدی پویا مشاور ارشد توسعه کسب‌وکار و فین‌تک هولدینگ فناپ

ششمین مطالبه از هفت مطالبه صنفی کبیره مشاوران

سعید احمدی پویا
مشاور ارشد توسعه کسب‌وکار و فین‌تک هولدینگ فناپ

۲۵ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

مطالبات صنفی کبیره مشاوران - انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای

در یادداشت اول، یادداشت دوم ، یادداشت سوم ، یادداشت چهارم و یادداشت پنجم راجع به انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در آخر آبان‌ماه ۱۳۹۹ بحث و عنوان شد، زمان انتخابات بهترین فرصت برای بیان چالش‌ها و کاستی‌های شاخه‌های مختلف سازمان است. اصلاح فرایند انتخاب نماینده مشاوران در فرایند انتخابات، ارتقاء جایگاه مدرک مشاوران، بهبود فرایند طراحی و برگزاری آزمون مشاوران و اصلاح فرایند ارتقاء رتبه مشاوران، ایجاد حوزه‌های جدید کسب‌وکاری برای مشاوران و ایجاد نظام تعرفه‌گذاری خدمات مشاوران، به عنوان پنج مطالبه صنفی مشاوران توضیح داده شد.

و اما مطالبه صنفی ششم

در حوزه کاری مشاوران، چالش ارتقاء و به‌روزرسانی دانشی مشاوران، یکی از مواردی است که دغدغه بسیاری از مشاوران است و هر مشاوری سعی می‌کند با یافتن کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی در حوزه‌های تخصصی، سطح دانش تخصصی خود را به‌روز نگه دارد. از سوی دیگر، نیاز است مشاوران بر قوانین و مقررات حوزه تخصصی خود که مرتب در حال تغییر است، مسلط باشند. تمامی این دغدغه‌ها، یک چالش ذهنی دائمی برای مشاوران ایجاد کرده است و آن هم ارتقاء سطح دانش و سواد تخصصی است.

مشکل از کجا آغاز شد؟

مشکل از آن‌جایی آغاز شد که مدیران ارشد سازمان‌های ایران علاقه عجیبی به تکنولوژی و تحولات حوزه فناوری اطلاعات پیدا کردند و شاخص موفقیت خود را به میزان وقوف خود بر حوزه‌های تکنولوژی‌های نوین و تحولات فن‌آوری اطلاعات تعریف کردند؛ در این ساختار، انتظار مدیران ارشد این است که مشاوران سازمان‌شان در حوزه‌های فناوری اطلاعات، بتوانند مرجع کاملی برای تمام پرسش‌ها، خواسته‌ها و رویاهای آنان در تمامی حوزه فناوری اطلاعات باشند و اگر در این راه به نتیجه قابل قبولی نرسند، قطعا جایگاه مشاور مربوطه در آن سازمان متزلزل خواهد شد.

برای حل این معضل، چه باید کرد؟

در گام اول، لازم است که هیئت مدیره جدید سازمان نظام صنفی در راستای حرکت‌های انجام شده در دوره‎های پیشین، برنامه آموزشی دقیقی برای ارتقاء سطح دانش و تجربه مشاوران و اعضای حقیقی تنظیم کند. این برنامه آموزشی باید مشتمل بر دوره‌های آموزشی تخصصی بین‌المللی و داخلی، دوره‌های آموزشی حوزه‌های کسب‌وکاری و مدیریتی و دوره‌های آموزش قوانین و مقررات حوزه فناوری اطلاعات باشد تا اعضای سازمان بتوانند ضمن اخذ مدارک دوره‌های مذکور، سطح دانش خویش را در حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات ارتقاء بدهند. از سوی دیگر، با تسلط بر مباحث جدید، آموخته‌های خویش را در حوزه‎های کسب‌وکاری مختلف به کار بگیرند و تجربه‌های عملی ناب کسب کنند.

مرحله بعدی، به اشتراک‌گذاری تجربه‌های جدید اعضای سازمان با یکدیگر است. در ادوار گذشته، جلسات تخصصی ماهانه‌ای موسوم به جلسات Tea Net تشکیل می‌شد که متاسفانه به فراموشی سپرده شده است. این جلسات باید با موضوع تخصصی مشخص برگزار شود تا همه‌ی مشاوران از تجربیات خود در آن حوزه بگویند و بدین ترتیب، تجربه‌های ناب همکاران صنف، در خود صنف منتشر شود و دانش تجربی منحصر به‌فردی در اختیار همکاران صنف قرار بگیرد. لازم به ذکر است فضای این جلسات، فضای صمیمانه است و به عبارت دیگر، دوستان به بهانه یک لیوان چای، دیدارها را تازه می‌کنند و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

از سوی دیگر، مشاوران و اعضای حقیقی که با شرکت در این دوره‌ها، دانش و تجربه خویش را ارتقاء می‌دهند، باید ثمره این اقدامات را در سابقه خود در سازمان نظام صنفی ببینند و این تلاش مکرر، در فرایند ارتقاء و رتبه مشاوره‌ مشاوران موثر باشد.

و اینک ششمین مطالبه صنفی مشاوران!

برای حصول به ششمین مطالبه صنفی مشاوران نیاز است ابتدا کارگروه ” ارتقاء و به‌روزرسانی دانشی مشاوران” در سطح کشوری شکل بگیرد. از آنجایی که به سبب شرایط ناشی از کووید ۱۹، تمامی آموزش‌ها آنلاین شده است، این امکان فراهم است که همه اعضای حقیقی و مشاوران از سراسر کشور، بتوانند در دوره‌های سازمان شرکت کنند و دانش خویش را ارتقاء بدهند. لذا باید طرح ارتقاء و به‌روزرسانی دانشی مشاوران در سطح ملی تنظیم و تصویب شود.

سپس در کارگروه مذکور،  باید تنظیم و تصویب طرح ارزیابی آموزش‌های اخذ شده مشاوران و ثبت در پرونده ارزیابی و ارتقاء آنان، در دستورکار قرار بگیرد. تمامی اعضای سازمان باید به این نتیجه برسند که ارتقاء سطح دانش تک‌تک افراد عضو صنف، سبب تقویت جایگاه صنف در مذاکره با سازمان‌های دولتی و رگولاتوری خواهد بود و صنف خواهد توانست مزایا و فرصت‌های بیشتری برای اعضای خود مطالبه نماید.

بی‌شک بهره‌گیری از تعداد بسیار مشاوران و اعضای حقیقی متخصص و خبره در شاخه‌ مشاوران سازمان سبب می‌شود که شاخه مشاوران جایگاه کلیدی در نقشه‌راه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در نیل به سازمانی مطالبه‌گر، چابک و تحول‌خواه در حوزه کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات کشور داشته باشند.

http://pvst.ir/8yv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو