skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

شکایت از کسب وکارهای الکترونیکی برای کاربران نمایش داده می‌شود

تحریریه پیوست

۲۰ بهمن ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی  از روز چهارشنبه دو شاخص تعداد شکایات بدون پاسخ و میزان تاخیر در پاسخگویی کسب‌وکارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی را روی پروفایل عمومی آنها منتشر خواهد کرد. این اقدام مرکز، اولین گام در تعیین رتبه‌بندی کسب وکارهای الکترونیکی و دریافت ستاره نماد اعتماد الکترونیکی است.

به گزارش پیوست، علی رهبری رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اعلام این خبر در دومین نشست خبری خود گفت: «هدف ما از انجام این کار ایجاد کیفیت در کسب‌وکارها بود و به همین دلیل چند مرحله به آنها مهلت دادیم که تا زمان انتشار عمومی نسبت به بهبود کیفیت شاخص‌ها اقدام کنند و این کار موثر بود و کیفیت پاسخگویی بهبود پیدا کرد.» به گفته او این اقدام تغییر متدولوژی نظارت است و باعث می‌شود در کنار نظارت دولتی، نظارت مصرف‌کننده هم دیده شود. تغییر فرآیند دریافت نماد اعتماد و الکترونیکی شدن این فرآیند گام مهم دیگری است که از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برداشته شده و رئیس مرکز در این باره گفت: «فرآیند اعطای نماد که در مواردی چند روز طول می‌کشید در حال حاضر و با تغییر سیستمی این مورد، در صورت داشتن شرایط از سوی کسب‌وکارها، در عرض نیم ساعت و بدون دخالت نیروی انسانی انجام می‌شود.» او تاکید کرد این یک پروژه نیست و تغییر متدولوژی است که باعث تغییر در فضای تجارت الکترونیکی ایران می‌شود و در واقع مشتری است که روی کسب‌وکارها نظارت خواهد داشت.

او در این نشست تاکید کرد که نمایش این اطلاعات با هماهنگی و موافقت اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی و همچنین انجمن کسب وکارهای الکترونیکی صورت گرفته است. از سویی برای انتشار این اطلاعات با کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات نیز هماهنگی صورت گرفته است.

 

بدون پاسخ گذاشتن یا با تاخیر جواب دادن امتیاز منفی دارد

پس از او بهنام امیری، سرپرست معاونت تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در این نشست از استخراج مجموعه شاخص‌های حوزه انتشار سوابق عملکرد خبر داد و گفت: «در این زمینه پنج شاخص استخراج شده که عبارتند از: پیشینه و سوابق عملکرد کسب‌وکارها، توانایی و وضعیت حال حاضر، کیفیت سرویس، رضایتمندی و امنیت اطلاعات.» به گفته او پاسخ ندادن به شکایت در سوابق عملکرد نکته منفی است و اطلاع‌رسانی می‌شود. امیری در توضیح بیشتر این موضوع گفت: «بدون پاسخ گذاشتن یا با تاخیر جواب دادن امتیاز منفی دارد و اگر کسب‌وکارها ۳ بار پاسخگویی را بیش از مهلت ۴ روزه که از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تعیین شده به تاخیر اندازند، به معنای عدم پاسخگویی آنها خواهد بود و امتیاز منفی دارد.»

در حال حاضر براساس آمارهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ۶۰ هزار و ۱۳۸ کسب‌وکار دارای نماد اعتماد الکترونیکی وجود دارد که به طور میانگین این عدد هر سال بین ۱۰ تا ۱۲ هزار عدد رشد خواهد داشت.

امیری تاکید کرد از تابستان سال گذشته کسب‌وکارها می‌توانستند رتبه‌بندی خود را ببینند و فرصت تطبیق به آنها داده شد و حالا سوابق عملکردی که تنها برای کسب‌وکارها قابل مشاهده بود را مصرف کنندگان هم می‌توانند مشاهده کنند. به گفته امیر از مهرماه امسال به کسب‌وکارها اعلام شده بود که اطلاعات روی پروفایل آنها نمایش داده خواهد شد.

در حال حاضر براساس آمارهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ۶۰ هزار و ۱۳۸ کسب‌وکار دارای نماد اعتماد الکترونیکی وجود دارد که به طور میانگین این عدد هر سال بین ۱۰ تا ۱۲ هزار عدد رشد خواهد داشت.

پس از او، فرانک ابوالمعصوم مدیر پروژه رتبه بندی کسب‌وکارها در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در این نشست خبری از کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی عدم پاسخگویی کسب‌وکارها در یکسال گذشته خبر داد و گفت: «این کاهش در عدم پاسخگویی در حالی رخ داده که تعداد شکایات دریافتی نسبت به سال گذشته رشد داشته است.» به گفته او در حال حاضر تعداد ۱۰۹ تاخیر در پاسخگویی یک کسب‌وکار به یک تاخیر رسیده و از سوی دیگر ۲۳ درصد کل شکایت‌های ای نماد در مرحله اول با تعامل میان کسب‌وکار و مصرف‌کننده مختومه می‌شود که دستاوردهای بزرگی هستند.

اخطار نظارتی برای ۲۰۰ سایت صادر شده است

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پاسخ به این سوال که آیا برای پایش سایت‌هایی که نماد اعتماد ندارند اما تصویر نماد اعتماد را روی سایت می‌گذارند اقدامی صورت گرفته است گفت: تا کنون ۳۰ هزار سایت که نماد اعتماد ندارند پایش شده‌اند که از میان آنها ۲۰۰ سایت اخطار نظارتی نداشتن نماد اعتماد دریافت کردند و در مرحله اول کسب‌وکارها اخطار دریافت می‌کنند و در صورتی که به این اخطار توجه نکنند، از طریق دستگاه‌های نظارتی و قضایی با آنها برخورد خواهد شد. علی رهبری در ادامه از ارتقای ۴۵ رتبه‌ای ایران در شاخص تجارت فرامرزی در گزارش بانک جهانی خبر داد و گفت: «ما توانستیم با الکترونیکی کردن فرآیندها ۴۵ رتبه ارتقا در شاخص تجارت فرامرزی از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۱۹ را تجربه کنیم.»

در این نشست، سارا جامی مدیر پدافند غیرعامل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پاسخ به سوالی درباره حملات DDoS و اختلال اینترنت اخیر گفت: «حمله اخیر آسیبی به سامانه‌ها و زیرساخت‌ها وارد نکرد و به لحاظ امنیتی شاخص‌های پایه رعایت شده بودند و به همین دلیل این حمله نتوانست آسیبی وارد کند.»

فهرستی از کسب‌وکارهای تاثیرگذار برای زمان اختلال اینترنت جهانی

همچنین، رهبری اعلام کرد قرار است فهرست کسب‌وکارهای اثرگذار مشخص شود تا اگر ضرورتی شکل گرفت و اینترنت جهانی با اختلال مواجه شد، این کسب‌وکارها آسیبی نبینند و در واقع فیلترینگ کور انجام نشود. او تاکید کرد این تدابیر برای جلوگیری از اختلال است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پاسخ به سوال پیوست درباره رتبه‌بندی کسب‌وکارها گفت: «تعیین میزان پاسخگویی گام اول رتبه‌بندی است و ما شاخص‌های دیگری را هم در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهیم که اگر آنها را تیک بزنند به مردم هم نشان داده خواهد شد و این یک روش فعال کردن ستاره‌های نماد اعتماد است.» به گفته او در حال حاضر پنل یکپارچه نظارتی به بیش از ۲۰ دستگاه کاربری داده و در حال تسری این کاربری به استان‌ها هستند و کسب‌وکارهایی که میزان شکایت از آنها بالا باشد در اولویت نظارت قرار می‌گیرند. او تاکید کرد سال آینده سیستمی برای افزایش سرعت رسیدگی به شکایات به نام بازارگاه طراحی می‌شود که کار میانجی‌گری را بر عهده خواهد داشت.

فهرست کسب‌وکارهای فعال و اثرگذار در تجارت الکترونیکی مشخص شده تا اگر ضرورتی شکل گرفت و براساس تصمیم‌های مقامات امنیتی تصمیم به قطع اینترنت جهانی گرفته شد این کسب و کارها آسیبی نبینند و در واقع فیلترینگ کور انجام نشود.
علی رهبری، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی 

او در پاسخ به سوال دیگری از پیوست درباره تغییر نام نماد اعتماد الکترونیکی گفت: «ما می‌خواهیم ابهام‌های نماد اعتماد را برطرف کنیم و در عین حال برند نماد اعتماد هم حفظ شود. تغییر نام هنوز رسمیت ندارد و ما در حال کار روی این موضوع هستیم.»

در این نشست خبری مهدی نجف‌پور، نائب رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان میزان کل تجارت الکترونیکی در سال ۹۷ را ۲۰۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: «طرح انتشار اطلاعات مورد نیاز مصرف‌کنندگان در راستای دریافت خدمات پس از فروش است و ما از هر اقدامی که باعث شفافیت و انتشار اطلاعات برای مصرف‌کننده شود حمایت می‌کنیم.»

فردوس حاتمی، مدیر اجرایی پروژه نماد اعتماد الکترونیکی هم درباره سیستمی کردن فرآیند اعطای نماد در این نشست خبری گفت: «با این کار، متقاضیان سریع‌تر می‌توانند نماد را دریافت کنند و بررسی‌ها به صورت سیستماتیک و از طریق وب‌سرویس استعلام می‌شود و نیازی به آپلود اسکن مدارک وجود ندارد.» به گفته او کسب‌وکارهایی که دستگاه‌های مرتبط با آنها وب‌سرویس در اختیار مرکز قرار ندادند همچنان باید اسکن مدارک را تحویل دهند. حاتمی از تمدید ۱۵۰ هزار تمدید نماد اعتماد الکترونیکی در سال ۹۸ خبر داد و گفت: «ما از ۱۴ دستگاه خواستیم وب‌سرویس در اختیار ما قرار دهند.

http://pvst.ir/7fd

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو