skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

دستور دادستان کل کشور برای استفاده از رمز یکبار مصرف بانکی

تحریریه پیوست

۱۳ شهریور ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ دی ۱۳۹۸

دادستان کل کشور در بخش‌نامه‌ای دستور داد از این پس در پرونده‌های کلاه‌برداری رایانه‌ای در صورت احراز انجام تراکنش مجرمانه با رمز دوم ایستا، بانک‌ها موظف به پرداخت خسارت خواهند بود.

به گزارش پیوست، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در بخشنامه‌ای خطاب به دادستان‎های عمومی و انقلاب سراسر کشور اعلام کرد «با توجه به ممنوعیت استفاده از رمز‌های دوم ایستا در تراکنش‌های غیر حضوری، مقتضی است در پرونده‌های کلاه‌برداری رایانه‌ای در صورت احراز انجام تراکنش مجرمانه با رمز دوم ایستا، دستور پرداخت خسارت بزه دیده صادر و از طریق سامانه کاشف به بانک متخلف ابلاغ شود.»

بر اساس بخشنامه الزامات رمز یکبار مصرف که در تاریخ اول شهریورماه سال گذشته به شبکه بانکی ابلاغ شد، قرار بود از ابتدای خرداد ماه امسال، استفاده از رمز‌های دوم یک‌بار مصرف جایگزین رمز‌های ایستا شود، اما اردیبهشت ماه، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد تراکنش‌های کمتر از ۵۰۰ هزار تومان نیازی به استفاده از رمز یکبار مصرف ندارند. همچنین حذف اپلیکیشن‌های بانکی از اپل استور و گوشی هوشمند نداشتن برخی از کاربران، اجرای این طرح را با مشکلاتی همراه کرد.

اکنون، دادستان کل کشور با اشاره به بخشنامه‌هایی که در شهریور سال گذشته و اردیبهشت امسال صادر شده‌اند، تاکید کرده است که بانک‌ها در موارد کلاه‌برداری، موظف به پرداخت خسارت به فرد مالباخته هستند.

متن کامل این بخش‌نامه را اینجا ببینید.

http://pvst.ir/65x

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو