skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اعتراض پلتفرم‌های توزیع آنلاین دارو به عمومی نشدن دستورالعمل فعالیتشان

۷ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

کسب و کارهای اینترنتی توزیع دارو در اظهارنامه‌ای به وزیرارتباطات و وزیربهداشت نسبت به اعلام عمومی نشدن آیین‌نامه توزیع آنلاین دارو و همچنین تعیین نشدن استان‌های منتخب اجرای آزمایشی این آیین‌نامه معترض شدند.

به گزارش پیوست، در اظهاریه‌ای که از سوی کسب و کارهای توزیع آنلاین دارو به صورت رسمی ثبت شده به این دو وزارتخانه یک هفته مهلت داده شده است تا آیین‌نامه حمل و عرضه دارو از طریق پلتفرم‌ها و کسب و کارهای اینترنتی را به صورت عمومی اعلام و استان‌های منتخب را برای اجرای این آیین‌نامه تعیین کنند.

طبق آنچه در این اظهار نامه آمده است بی‌توجهی به این مهلت یک هفته‌ای، تخلف اداری محسوب می‌شود و کسب و کارهای اینترنتی این تخلف اداری را از طریق نهادهای مربوطه پیگیری خواهند کرد.

اظهار نامه کسب و کارهای اینترنتی برای اعتراض به اعلام عمومی نشدن دستورالعمل توزیع آنلاین دارو

پس از گذشت ۳ هفته از ابلاغ آیین‌نامه توزیع آنلاین دارو در پلتفرم‌های اینترنتی، این آیین‌نامه اعلام عمومی نشده و سازمان غذا و دارو همچنان استان‌های منتخب برای اجرای آزمایشی این برنامه را معرفی نکرده است. مطابق ماده ۴ آیین‌نامه لزوم ثبت و اطلاع‌رسانی مقررات‌، دستگاه‌های اجرایی موظف‌اند مقررات خود را ظرف مدت یک ماه پس از  تاریخ ابلاغ آنها دربه پایگاه اطلاعات قوانین مرتبط با محیط کسب و کار ثبت کنند. اما با گذشت ۲۰ روز از امضا آیین‌نامه توزیع آنلاین دارو از  طریق پلتفرم‌ها و سکوهای اینترنتی توسط وزارت بهداشت و ارتباطات، این دو وزارتخانه هنوز دستورالعمل‌های اجرایی مربوطه را در این پایگاه ثبت نکرده‌اند.

همچنین دستگاه‌های اجرایی موظف‌اند یک نسخه از مصوبات، آیین‌نامه‌ها و  دستورالعمل‌های خود را طی یک ماه پس از صدور در پایگاه الکترونیکی دیوان قرار دهند که این وظیفه هنوز از سوی این دو وزارتخانه اجرایی نشده است.

علاوه براین، سازمان غذا و دارو موظف بود تا استان‌هایی را برای اجرای آزمایشی این طرح معرفی نماید اما با گذشت ۳ هفته از ابلاغ این دستورالعمل، همچنان استانی برای پیاده‌سازی آزمایشی این طرح اعلام نشده است.

دستورالعمل حمل و عرضه دارو از طریق پلتفرم‌‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی بعد از کش‌وقوس‌‌های فراوان سرانجام ۱۰ اردیبهشت امسال ابلاغ شد. مطابق این دستورالعمل، پلتفرم‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی از فروش مستقیم دارو منع شده‌اند و هرگونه فروش اینترنتی دارو توسط سکوها و وبگاه‌ها ممنوع و تابع مقررات اعلامی وزارت بهداشت است و وزارت بهداشت مسئول نظارت بر این بند انتخاب شده است.

https://pvst.ir/hzo

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو