skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

جزئیات دستورالعمل توزیع اینترنتی دارو منتشر شد فروش مستقیم دارو از طریق پلتفرم‌ها ممنوع شد

تحریریه پیوست

۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

پلتفرم توزیع دارو

دستورالعمل حمل و عرضه دارو از طریق پلتفرم‌‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی بعد از کش‌وقوس‌‌های فراوان ابلاغ شد و طبق این دستورالعمل پلتفرم‌ها فقط می‌توانند در حوزه نسخه الکترونیکی فعالیت کنند و حمل و تحویل دارو از طریق سکوها برای نسخه کاغذی ممنوع است.

به گزارش پیوست، طبق این دستورالعمل پلتفرم‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی از فروش مستقیم دارو منع شده‌اند و اجازه ایجاد داروخانه‌های تاریک را ندارند. بر این اساس «هرگونه فروش اینترنتی دارو توسط سکوها و وبگاه‌ها ممنوع و تابع مقررات اعلامی وزارت بهداشت است و وزارت بهداشت مسئول نظارت بر این بند انتخاب شده است».

همچنین پلتفرم‌ها باید برای ارائه خدمات به طور کامل کاربر را احراز هویت کنند و احراز هویت کاربران از طریق رمز یک‌بارمصرف شماره همراه صاحب نسخه صورت خواهد گرفت.

در صورت نیاز پلتفرم باید بتواند امکان ارتباط کاربر با مسئول فنی داروخانه را فراهم کند و انتشار هرگونه تبلیغات و تشویق برای مصرف فراورده‌های دارویی ممنوع است.

اطلاعات کامل داروخانه باید به صورت دقیق در سکو قرار گیرد و به کاربر نمایش داده شود و هرگونه خرید، فروش یا انبارش دارو از سوی سکوهای موضوع این دستورالعمل ممنوع است.

نامه ابلاغ دستورالعمل توزیع اینترنت دارو

طبق این دستورالعمل، پلتفرم باید اطلاعات مکانی برخط حمل‌کننده دارو را در اختیار کاربر و داروخانه قرار دهد، همچنین سکوها باید کد رهگیری نسخه الکترونیکی را به داروخانه‌های منتخب کاربر ارسال کنند. علاوه بر این، پلتفرم موظف است مطابق ساعت‌های فعالیت داروخانه درخواست ارائه خدمات غیرحضوری را به کلیه دروخانه‌های فعال در محدوده جست‌وجو در ساعت مربوطه ارسال کند.

در صورت انتخاب نکردن داروخانه از سوی کاربر، پلتفرم مکلف است کد رهگیری نسخه الکترونیکی را به تمامی داروخانه‌های طرف قرارداد خود در شعاع حداقل ۲ کیلومتری کاربر ارسال کند.

همچنین سکوها باید مدت‌زمان تقریبی ارسال فراورده‌های دارویی را پیش از تایید به کاربر نشان دهند. پیش‌بینی شده‌ است پرداخت هزینه صرفاً باید از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی یا کیف‌ پول الکترونیکی صورت گیرد و سایر روش‌های پرداخت از جمله واریز به حساب بانکی یا پرداخت در محل ممنوع است.

دستورالعمل ابلاغ‌شده از سوی دو وزیر ارتباطات و بهداشت

داروهایی که نیازمند حمل با شرایط خاص هستند از این آیین‌نامه مستثنی شده‌اند و وزارت بهداشت مکلف است فهرست داروهای خاص را به سکوهای توزیع دارو ترجیحاً به صورت الکترونیکی اعلام کند.

نسخه‌پیچی نیز فقط باید از طریق نسخه الکترونیکی و پس از دریافت کد رهگیری از سوی داروخانه انجام شود. نسخه‌پیچی در سامانه تخصصی نسخه‌پیچی داروخانه انجام می‌شود و ارتباطی با سکوهای توزیع دارو ندارد. همچنین بسته‌بندی برای تحولی دارو باید غیرقابل مشاهده باشد و از سوی داروخانه انجام و مشخصات دریافت‌کننده دارو روی بسته درج شود.

متن کامل «دستورالعمل حمل و عرضه دارو از طریق پلتفرم‌‌ها وکسب و کارهای اینترنتی»

علاوه بر این، دستور مصرف و فاکتور فروش دارو شامل نام بیمار، هزینه اقلام دارو و خدمات باید به‌تفکیک با محاسبه سهم پرداختی سازمان بیمه‌گر و سهم بیمار و شماره رهگیری خرید به وسیله داروخانه مُهر و داخل بسته‌بندی به کاربر ارائه شود. داروخانه باید پرینت نسخه دارو را داخل بسته‌بندی قرار دهد تا کاربر بتواند اقلام را تطبیق دهد.

سازمان غذا و دارو در این پیش‌نویس موظف شده لیست داروخانه‌های دارای مجوز فعالیت یا تایید به‌روز مجوز داروخانه‌های دارای درخواست را در اختیار سکوها قرار دهد. سازمان غذا و دارو موظف به بررسی شکایت‌های وارده در خصوص تخلفات داروخانه در زمینه نسخه‌پیچی است. همچنین داروخانه‌ها می‌توانند با چند سکو عقد قرارداد کنند و ایجاد انحصار در این زمینه ممنوع است.

در این آیین‌نامه اجرایی پیش‌بینی شده است با راه‌اندازی اپراتورهای سلامت موضوع ماده ۸ آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان ضوابط و اصول حاکم بر اپراتورهای سلامت دیجیتال مصوب جلسه دهم کارگروه اقتصاد دیجیتال، پلتفرم‌ها موظف به فعالیت در بستر کاروران سلامت دیجیتال هستند.

سکوها در این آیین‌نامه موظف شده‌اند امکان ثبت شکایت و پیگیری برخط کاربران را تحت نظارت سازمان غذا و دارو در خصوص تخلفات داروخانه‌ها فراهم کنند و وزارت ارتباطات مسئولیت نظارت بر سکوها را طبق برنامه هفتم بر عهده دارد.

طبق این دستورالعمل، پرداخت هزینه باید از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی یا کیف پول الکترونیکی انجام پذیرد و روش‌های پرداخت از جمله واریز به حساب بانکی یا پرداخت در محل ممنوع است. در همین دستورالعمل پلتفرم موظف شده است اگر به هر دلیل دارو تحویل کاربر نشد، پس از زمان تعیین‌شده برای تحویل دارو، هزینه‌ها به طور کامل از سوی سکو به کاربر بازگردد.

در آخر سازمان غذا و دارو موظف است سرویس به‌روزرسانی‌شده داروخانه‌‌ها یا تایید به‌روز مجوز داروخانه‌های دارای درخواست را در اختیار سکوها قرار دهند؛ همچنین این سازمان باید سرویس الکترونیکی به‌روزرسانی فهرست داروخانه‌ها را نیز در اختیار پلتفرم‌ها بگذارد.

https://pvst.ir/ht7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو