skip to Main Content
تلویزیون‌های بزرگ سامسونگ

محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

آیا اینترنت همراه برای همیشه نسخه اینترنت ثابت را در ایران خواهد پیچید؟

گمراهی ثابت

۲ آبان ۱۳۹۶

زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه

شماره ۵۱

برای بوکمارک این نوشته

نیمه اول دهه ۸۰، زمانی که هنوز داشتن یک خط تلفن همراه برای بسیاری از مردم ایران آرزو بود، اینترنت پرسرعت در کشور عرضه شد. پیش از آن نیز اینترنت دایال‌آپ در حد و اندازه‌های خود کاربرانی داشت. زمانی که شرکت‌های ندا (PAP) توانستند پروانه فعالیت بگیرند انتظار می‌رفت تعداد مشترکان اینترنت در کشور به شکل چشمگیری افزایش یابد؛ اما چنین نشد. تا پیش از آنکه شرکت مخابرات ایران بتواند وارد این عرصه شود تمامی شرکت‌های PAP روی‌هم‌رفته کمتر از دو میلیون مشترک ADSL داشتند. آمدن مخابرات هم گرچه تکانی به بازار داد، اما باز هم نتوانست معضل دسترسی در کشور را حل کند. به گونه‌ای که بیش از یک دهه بعد از عرضه اولین اشتراک‌های اینترنت پرسرعت، هنوز تعداد مشترکان این فناوری به ۹ میلیون نفر نرسیده‌اند. در این میان تلفن همراه با همه مشکلاتی که بر سر راهش بود اکنون بیش از ۴۰ میلیون مشترک اینترنت پرسرعت دارد.در این سال‌ها برای حل معضل دسترسی به اینترنت ثابت در کشور اقداماتی صورت گرفته است. پروانه وایمکس و ایرانیان‌نت داده شده و تعرفه‌ها تا سر حد امکان پایین آمده‌اند، اما باز هم اتفاق درخوری رخ نداده است. چنین شد که با آمدن اینترنت همراه مردم به سمت آن گرایش پیدا کردند و تعرفه‌های بسیار پایین این فناوری نیز مزید بر علت شد. ناتوانی شرکت‌های فعال در زمینه اینترنت ثابت (اعم از شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های PAP) باعث شد به ارتباطات ثابت بی‌توجهی شود و اکنون در حالی که دهه ۹۰ از میانه گذشته است همگان به این نتیجه رسیده‌اند که اینترنت همراه نمی‌تواند و نباید جایگرین اینترنت ثابت شود. اما چگونه می‌توان مشترکان اینترنت همراه را به سمت ثابت هدایت کرد؟کیفیت ADSL و پهنای باندی که در اختیار مشترکان قرار می‌دهد تفاوت چندانی با 4G تلفن همراه ندارد و در عوض، اینترنت همراه محدود به یک مکان ثابت نیست. از سوی دیگر تعرفه‌های اینترنت همراه، که تقریباً در تمامی دنیا بسیار بیشتر از اینترنت ثابت هستند، در ایران اگر کمتر نباشند، بیشتر هم نیستند. موضوع دیگر در درسترس بودن اینترنت ثابت است. هنوز در بسیاری از اماکن عمومی و خصوصی اینترنت وجود ندارد و کاربران نمی‌توانند به شبکه متصل شوند. وای‌فای عمومی، VDSL، FTTx و فناوری‌هایی از این دست می‌توانند مشکل را حل کنند، اما عرضه این فناوری‌ها به عموم مردم سرمایه‌گذاری هنگفتی نیاز دارد که فعلاً از عهده هیچ‌ کدام از بازیگران این عرصه برنمی‌آید. از سوی دیگر تمامی این سرمایه‌گذاری‌ها منوط به ارتقای شبکه شرکت مخابرات ایران است که تنها سیم‌مسی دارد و برای به‌روزرسانی آن مخابرات با مشکلات متعددی، به خصوص مالی، روبه‌روست.بی‌توجهی به شبکه ارتباط ثابت در طول بیش از یک دهه اکنون اثرات خود را نشان داده است و شاید اگر در یکی دو سال آینده به این موضوع توجه جدی نشود، مشکلات فراوانی در دسترسی مردم به اینترنت و انجام کارهای روزمره پدید آید. آن هم در شرایطی که عرضه الکترونیکی خدمات روزبه‌روز در کشور بیشتر می‌شود و اختلال در این عرضه می‌تواند تبعات نامناسبی به همراه داشته باشد.

از زمان ورود اینترنت به کشور «کیفیت» حلقه مفقوده این سرویس بوده است. در چند سال گذشته نسخه‌های گوناگونی برای بهبود ارائه سرویس اینترنت ثابت (ADSL)در ایران پیچیده شده که هیچ‌ کدام به پیشرفت وضعیت آن کمک نکرده است. ادامه...

با وارد کردن کد تخفیف stayhome تا پایان خرداد از اشتراک آنلاین سه ماهه پیوست رایگان استفاده کنید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۵۱ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۵۱ پیوست

برای بوکمارک این نوشته

دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/2if
سونیتا سراب‌پوردبیر پیوست آنلاین

  سال ۸۵ و با انتخاب رشته‌ دانشگاهی که نقشی در آن نداشتم وارد حوزه روزنامه‌نگاری شدم و حالا عاشق این کارم. ۱۲ سال است که به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنم؛ ۸ سال از این مدت به کار در تحریریه روزنامه‌های دنیای اقتصاد و ایران گذشت و با روزنامه‌های سرمایه، هم‌میهن، همشهری و اعتماد نیز همکاری داشتم. از سال ۹۷ مسیر فعالیتم تغییر کرد و در نهایت رسیدم به تحریریه پیوست.

  تمام مقالات

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  Back To Top
  ×Close search
  جستجو